logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Koronawirus - poradySeniorzy, poniżej przedstawiamy ważne informacje i ostrzeżenia związane z pandemią koronawirusa. Przede wszystkim należy pozostać w domu. Przestrzegać zasad higieny. Zachować spokój i rozwagę wobec różnych informacji. W przypadku niepokojących objawów ZADZWONIĆ do służb medycznych (800 190 590).


ZACHOWANIA

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma na niego szczepionki, ale można stosować metody zapobiegania zakażeniu.

Dokładne mycie rąk, zasłanianie twarzy podczas kichania oraz zachowanie bezpiecznej odległości od osób kaszlących – to podstawowe zasady jakie należy zachować, by chronić się przed koronawirusem. Służby sanitarne apelują o ich przestrzeganie, bieżące śledzenie komunikatów oraz zachowanie spokoju i nieuleganie panice.

Osobom starszym bezwzględnie zaleca się pozostanie na czas epidemii w domach!
W wyjątkowych przypadkach, kiedy wyjście jest konieczne, należy zachować nadzwyczajne środki ostrożności – ograniczyć kontakty z innymi osobami, ograniczyć bezpośrednie dotykanie przedmiotów takich jak klamki czy poręcze, nie dotykać rękoma okolic ust, nosa i oczu, starannie myć ręce według poniższej instrukcji:

 

INFORMACJE

Zalecamy ostrożne i rozważne podchodzenie do wszystkich pojawiających się i dostarczanych Państwu informacji.

Jedynymi pewnymi i sprawdzonymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby państwowe i samorządowe oraz zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych takich jak:

Główny Inspektor Sanitarny - LINK
Miasto Bydgoszcz - LINK
Ministerstwo Zdrowi - LINK
Porady dla seniorów - LINK


Chrońmy nasze finanse

W obliczu niebezpieczeństwa związanego z koronawirusem nasz strach wykorzystują oszuści i złodzieje.

W przypadku otrzymania informacji zachęcającej do przeprowadzenia jakiejkolwiek transakcji finansowej, warto skontaktować się i skonsultować tę czynność z kimś z rodziny lub przyjaciół. Należy szczególnie dokładnie sprawdzać adres strony internetowej banku w przypadku logowania się w internecie. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie - nie podawaj tam swoich danych oraz powiadom o tym swój bank. Należy dokładnie sprawdzać numery kont, na które faktycznie chcemy dokonać przelewu.

Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić oszczędności. Ponadto, osoby nieświadomie ujawniające swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania pozyskanych danych do zawarcia w ich imieniu umów, a w konsekwencji np. do zaciągnięcia kredytu.

Policjanci przestrzegają także przed nieuczciwymi osobami, które oferują sprzedaż środków pomagających zwalczać koronawirusa. W internecie pojawiły się propozycje zakupów m.in. amuletów czy herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa.

Przestępcy wysyłają komunikaty i fałszywe informacje związane z epidemią. Podszywają się pod instytucje zaufania publicznego takie jak banki, urzędy państwowe, centralne oraz lokalne. Oszuści informują np. o potrzebie zapłaty za szczepionkę przeciwko koronawirusowi czy przejęciem przez Narodowy Bank Polski środków klientów zdeponowanych w bankach jako tzw. „rezerw krajowych NBP”.
TO NIEPRAWDZIWE INFORMACJE
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości – ZAWSZE SKONSULTUJ INFORMACJĘ Z RODZINĄ, SĄSIADEM, ZNAJOMYM.


POMOC

Zachęcamy, by przed planowanym przyjściem do przychodni zadzwonić do placówki, poddając się krótkiemu wywiadowi medycznemu z lekarzem pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu takiej konsultacji lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

 

ZAKUPY DLA SENIORÓW

Miasto Bydgoszcz uruchomiło dla Państwa możliwość zamówienia podstawowych zakupów, w tym leków, i dostarczenia ich przez wolontariuszy.

PAMIĘTAJ – nigdy nie kontaktujemy się z seniorami jako pierwsi. DOPIERO KIEDY TY ZADZWONISZ pod podany numer masz pewność, że rozmawiasz z przedstawicielem Urzędu Miasta, który poinformuje o dalszych procedurach.