logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Nie straszmy wirusem - apel specjalistów„Lęk, panika, izolacja, bezruch psychiczny i fizyczny jest i będzie dla seniorów o wiele groźniejszy niż sam wirus”. Z ważnym apelem zwracają się do nas specjaliści ze Stowarzyszenia MANKO, pod kierunkiem Przewodniczącego Rady Programowej „Głosu Seniora”, geriatry i dyrektora Szpitala MSWiA w Krakowie, dr. Krzysztofa Czarnobilskiego. Rozpoczyna się nowa epidemia chorób psychicznych i tych wynikających z zaniedbań spowodowanych pandemią. W związku z tym rośnie ilość nerwic, depresji przechodzonych udarów czy zawałów. Treść apelu dostępna TUTAJ

Nie możemy straszyć seniorów! Nie możemy bombardować ich negatywnymi wiadomościami. Musimy dodawać sobie otuchy i wzajemnie się wspierać.

Musimy aktywizować seniorów medialnie i drogą on-line, ale przede wszystkim kontaktem bezpośrednim, ponieważ jak wskazują liczne badania tylko 20% polskich seniorów korzysta z Internetu. Nie poddawajmy się panice i nie zaniedbujmy kontaktów! Aktywizujmy, edukujmy i wspierajmy seniorów! Możemy to robić między innymi poprzez zwykłą rozmowę odrywającą od tematyki pandemicznej, odkrywanie i pielęgnowanie swoich pasji czy angażowanie się w pomoc innym, wolontariat oraz pracę społeczną.

Pod Apelem Stowarzyszenia MANKO podpisało się grono specjalistów i praktyków pracy z osobami starszymi. Zachęcamy do lektury i zastosowania kilku prostych sposobów, które uchronią nas przed negatywnymi i bardzo groźnymi, psychicznymi skutkami trwającej od wielu miesięcy pandemii.

NIE STRASZMY, ALE WSPIERAJMY I AKTYWIZUJMY SENIORÓW!

Solidarni z Seniorami - Razem Damy Radę!