logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend seniora z kulturąWraca ogólnopolska akcja „Weekend seniora z kulturą”. Jej celem jest zachęcenie osób w dojrzałym wieku do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Wiele bydgoskich instytucji kultury dołączyło do akcji, dzięki czemu 2 i 3 października seniorzy będą mogli kupić bilety w promocyjnej cenie oraz wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych wydarzeniach.1.   Propozycje Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kurator Edukacji Senioralnej oraz pracownicy Sekcji Dziedzictwa Kulturowego i Lokalnego ZPP Ostromecko zapraszają seniorów na dwa wydarzenia:

•      „Krążąc po Ostromecku - Impreza (nie tylko) dla seniorów”

       - 2 października 2021 (sobota), godz. 12.00 / Pałac Stary w ZPP Ostromecko, wstęp wolny

Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki tańców w kręgu. Taniec w kręgu to taniec integrujący grupę, dający poczucie wsparcia i wspólnoty. Krąg stanowi specyficzną formę taneczną, tak różną od innych – tu nie ma poczucia rywalizacji, a stworzenie wspólnoty z innymi, często nieznajomymi osobami daje siłę i moc, o które tak trudno w pojedynkę. Tańce etniczne w kręgu wyzwalają radość, spontaniczność, są energetyczne i zarazem odprężające. Mają także dużą wartość terapeutyczną – tak potrzebną w tych trudnych czasach. Zakończeniem wydarzenia będzie spacer po ostromeckich pałacach i parku, gdzie prowadzący będą opowiadać o fascynującej historii tego miejsca, a zgromadzone zbiory (fortepiany, akordeony, artefakty z różnych epok) pozwolą poznać historię naszego lokalnego dziedzictwa.

•      „Wokół sztuki polskiej w dwudziestoleciu międzywojennym” – spotkanie i wykład (nie tylko) dla seniorów
       - 3 października 2021 (niedziela), godz. 12.00 / Pałac Stary w ZPP Ostromecko, wstęp wolny

Prelegentką będzie Justyna Gongała-Wyzujak, absolwentka historii sztuki, związana z Galerią Wspólną Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszcz. Podczas spotkania goście zostaną zaproszeni do dyskusji i podzielenia się swoimi fascynacjami dotyczącymi tego okresu. Będzie też nawiązanie do historii Ostromecka w dwudziestoleciu międzywojennym za czasów Alvenslebenów. Spotkanie wpisze się zarazem w otwarty projekt memorialno–edukacyjny, pn. Sztambuch Bydgoski. Działania w ramach tego projektu polegają na gromadzeniu i ekspozycji pamiątek związanych z życiem rodzinnym bydgoszczan, mieszkańców regionu oraz gości Pałaców. Celem jest tworzenie wielowarstwowej opowieści o naszej przeszłości, dorobku kulturowym, tożsamości.

2.   Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zaprasza 2 października.

Bydgoska książnica przygotowała atrakcje - wśród propozycji znajdą się projekcje filmów, perełek klasyki kina, kreatywne warsztaty plastyczne, pokaz i warsztaty sitodruku oraz nastrojowy koncert na poddaszu biblioteki. Wstęp wolny. Program wydarzeń przedstawia się następująco:

10:00 - seans filmowy dla miłośników kinematografii, zaprezentowane zostaną wielokrotnie nagradzane filmy z klasyki kinematografii, które pokochały miliony widzów na całym świecie.

10:00 - „Z Liter – Obrazy” – warsztaty plastyczne z Magdaleną Mrugowską. Zanurzymy się w świecie fantazji i wydobędziemy piękno z liter. Alfabet nie musi być nudny. Z odrobiną kreatywności, szczyptą cierpliwości i ogromną dawką dobrego humoru każdą z liter można zmienić w dzieło sztuki. Stworzymy niepowtarzalne quillingowe obrazy Liter.

11:00-14:00 - sitodruk – pokaz techniki, warsztaty. Otwarta Pracownia Sitodruku zaprasza do wykonania własnych odbitek. Zachęcamy do przynoszenia swoich bawełnianych toreb, koszulek, poduszek.

12:00 - „Serduszkowe obrazy” – warsztaty z Magdaleną Mrugowską. Serce to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie. Ten znak wyraża pozytywne emocje, silne uczucia pasji, życia, a w szczególności – miłości, ale to wszyscy zapewne wiedzą. Podczas warsztatów motyw serca wykorzystamy do stworzenia obrazów, które zawisną na Waszych ścianach a może staną się prezentem dla ważnej dla Was osoby.

12:00 - seans filmowy dla miłośników kinematografii – zaprezentowane zostaną wielokrotnie nagradzane filmy z klasyki kinematografii, które pokochały miliony widzów na całym świecie.

14:00 - koncert poety i kompozytora Wiesława „Marcysia” Marcysiaka.

!! Ze względu na ograniczenia epidemiczne, w każdym działaniu może wziąć udział maksymalnie 15 osób. !!

3.   Wyjątkowa oferta w Teatrze Kameralnym

Teatr Kameralny przygotował szczególną ofertę: Pakiet biletowy – spektakl dla seniora za 17,50 zł. Kod rabatowy można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu: 887 467 102, następnie należy wpisać go po wyborze miejsc na widowni. Oferta obowiązuje w dniach 02-03.10.2021. A do tego „Poczytaj mi” – czytanie bajek dzieciom za symboliczną opłatą 5 zł (o szczegółach teatr będzie informować na swojej stronie).

4.   Promocyjne bilety w Operze Nova

Opera Nova zaprasza na intrygujący balet. „Szepty i cienie” to propozycja dla widza, który lubi poddać się nastrojowi niedopowiedzeń, pozostawiających pole do własnej interpretacji i doceni przekorę, z jaką taniec współczesny  spogląda na epokę baroku. Jacek Przybyłowicz, jeden z najlepszych choreografów tańca współczesnego, zrealizował swój autorski spektakl z Baletem Opery Nova. Wykonywaniem prac choreograficznych tego wybitnego Artysty poszczycić się może tylko kilka polskich zespołów. Balet będzie można obejrzeć 3 października o godz. 18:00 – w tym terminie bilety dla seniorów będą w specjalnej cenie, tylko 10 zł!