logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

„Z Innej Bajki” - dla seniorówPolecamy kolejne spektakle trwającego w Bydgoszczy Przeglądu Niezwykłych Zjawisk Teatralnych „Z Innej Bajki”. Wbrew pozorom festiwal nie prezentuje wydarzeń dla dzieci, choć zobaczyć można podczas występów lalki i marionetki.

Celem artystów jest pokazanie dorosłej widowni innego spektrum teatralnego, często zdystansowanego, ironicznego, krytycznego do samego siebie i otoczenia. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ironia i dowcip to zabawa. Wszyscy jednak wiemy, że pod błazenadą kryją się sprawy, których na poważnie niekiedy nie da się wypowiedzieć...

Aktorzy nie stronią od czystego tekstu poetyckiego. William Shakespeare i George Gordon Byron to wielcy mistrzowie, którzy zagoszczą podczas pokazów przeglądu. Organizatorzy konfrontują i łączą teatr z modnym nurtem, jakim jest „Nowy Cyrk”. Na zakończenie przeglądu znowu poezja, ale jakby „z dawno zapomnianego świata” (cytat z „Incepcji” Christophera Nolana). Czy w dobie internetu, w którym jest wszystko, Aleksander Fredro ze swoimi rubasznymi tekstami może wywołać rumieńce na twarzy?

Specjalną ofertę biletową przewidziano dla klubów seniora z Bydgoszczy.
Chętnych zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z organizatorem
Fundacją Kultury "Pozytywka"

pozytywka.fundacja@gmail.com, tel. 517 949 427

Więcej informacji na stronach:
https://www.facebook.com/zinnejbajki.przeglad
https://pozytywkafundacja.pl/projekt/z-innej-bajki/

 

 

W najbliższym czasie zaplanowano następujące spektakle:

06.10.2021, godz. 19.00, w Kinie Pomorzanin, wizyjny, frapujący, poetycki, oniryczny i niestroniący od multimediów „GIAUR” na podstawie G.G. Bayrona Teatru Nemno z Rzeszowa. Spektakl osobisty, przepełniony melancholią i transcendencją. Artyści przyjeżdżają do nas dwa dni po prezentacji podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra 2021” w Toruniu.

12.10.2021, godz.19.00, w Kinoteatrze Adria, nagradzany na wielu festiwalach Teatr Malabar Hotel ze spektaklem „Baldanders”. Pomieszanie teatru lalkowego, dramatycznego i plastycznego w stopniu zawsze zależnym od sensu - to dewiza teatralna i ideowa artystów z Warszawy. Kogo inspiruje obecnie Witkacy? Malabar Hotel deklarują stałą obecność lekko zapomnianych idei Witkacego w swojej twórczości.

17.10.2021, godz.17.00, w amfiteatrze przy Spichrzach na ulicy Mostowej, zobaczymy tych, którzy stworzyli potęgę lubelskiego „Nowego Cyrku” czyli Fundację Sztukmistrze ze spektaklem plenerowym „Jemioła i Szwed”. Absurdalne i pełne dowcipu, pure nonsensowne i z elementami surrealizmu widowisko, w którym dystans i ironia stają się marką samą w sobie. A wszystko polane pikantnym i prześmiewczym sosem postkuglarstwa.

17.10.2021, godz.19.30, w Kinie Pomorzanin, gratka dla fanów mocniejszych wrażeń, czyli Retro Porno Bajka Teatru Bez Rzędów z Krakowa. Wszyscy wiemy, że polscy poeci potrafili pisać śmiesznie i rubasznie. „Monodram Walickiego to propozycja skierowana do wszystkich tych, którzy lubują się w lekkich konwencjach podszytych frywolnym humorem. Jest to intrygująca próba spojrzenia na twórczość Fredry z nieco innej strony – tej wyzutej z pruderii. Bo przecież w gruncie rzeczy, cielesne przyjemności (nawet te, które wywołują nieśmiałe rumieńce) nie są nam obce, zatem dlaczego nie mówić o nich w teatrze?”(Wiktoria Tabak, Teatralia Kraków)