Będą promować rzemiosło. Zaczęli od kartek świątecznych...
Warsztaty z przygotowania oferty na konkurs pn. Centrum Kreatywności Młodzi rzemieślnicy na Starym Mieście, które odbyły się 24 sierpnia 2018 r.
Fot. Adam Juszkiewicz
Forget Heritage – opowieść o dziedzictwie kulturowym i rzemiośle
Pan Grzegorz Boroń Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju w Urzędzie Miasta Bydgoszczy przedstawił prezentację na temat projektu, jest ona dostępna w j. polskim na stronie www.ewt.gov.pl, w zakładce Wiadomości. Skorzystaliśmy z okazji, żeby stworzyć stoisko informacyjne o projekcie Forget Heritage i przekazać nasze podręczniki projektowe zainteresowanym uczestnikom. To była też dobra okazja, żeby opowiedzieć o projekcie pilotażowym i zaprosić do Bydgoszczy na wizytę studyjną w Centrum Kreatywności.
Na zdjęciu: Ewelina Rejs – obecny menadżer projektu i Katarzyna B. Napierała – dotychczasowy menadżer, kierownik Referatu Projektów Międzynarodowych z Wydziału Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy
Na zdjęciu zdjęciu: Grzegorz Boroń - Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju, Teresa Marcinów - Naczelnik Wydziału Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej w Katowicach Departament Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Kasia Napierała
Prezentacja o projekcie Forget Heritage – Grzegorz Boroń
AKTUALNOŚCI
1. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=d6da9856dd
2. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=ec28a46d7e
3. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=752c94bb2f
4. https://us15.campaign-archive.com/?u=17c8c4127d1725d63c540cd6e&id=f92091c5be
5. https://mailchi.mp/forgetheritage/forget-heritage-newsletter-no5?e=0ed78e8982
Konkurs na Operatora Projektu Pilotażowego pn. Centrum Kreatywności Młodzi
Ofertę należy złożyć w formie papierowej, podpisaną przez upoważnione osoby, osobiście lub drogą pocztową do dnia 07.09.2018 r., pod adresem: Wydział Zintegrowanego Rozwoju, ul. Grudziądzka 9-15, budynek C, pok. 206 85-130 Bydgoszcz.
Informacje wraz z dokumentami (do pobrania) znajdują się na stronie:
http://bip.um.bydgoszcz.pl/struktura_miasta/wydzialy_urzedu_miasta/wydzial_rozwoju_miasta/ogloszenia/Centrum_Kreatywno_ci_M_odzi_rzemie_lnicy_na_Starym_Mie_cie.aspx#0
Rejestracji należy dokonać na stronie https://docs.google.com/forms/d/13a-p8KxYLtVcfXH_d2JtWsurPQIEOiUfrP5CUTNKrSE/prefill do 23.08.2018 r. do godziny 12:00
Szczegółowe informacje dotyczące warsztatu znajdują się w załączonym dokumencie.
KONKURS
Termin zakończenia przyjmowania ofert nastąpi 29.08.2018 r. o godzinie 15:00. Wszelkie informacje wraz
z niezbędnymi dokumentami dotyczącymi konkursu znajdują się na stronie internetowej:
http://www.prawomiejscowe.pl/UrzadMiastaBydgoszczy/document/505181/Zarz%C4%85dzenie-452_2018
Zachęcamy do zapoznania się z warunkami konkursu i składania ofert.
Niezbędne do zgłoszenia dokumenty, znajdują w załącznikach poniżej.
Zalacznik nr 1 do Zarzadzenia nr 452 z dn.6.08.2018r..pdf
Zalacznik nr 1 do Ogloszenia o konkursie Podrecznik zarzadzania.pdf
Zalacznik nr 2 do Ogloszenia o konkursie - plan lokalu.pdf
Zalacznik nr 2 do Umowy dotacji - wzor opisu faktury.pdf
Zalacznik nr 2 do Zarzadzenia nr 452 z dn.6.08.2018r. - formularz oferty.docx
Zalacznik Nr 3 do Umowy Dotacji.docx
Zalacznik nr 3 do Zarzadzenia 452 - kryteria oceny wnioskow.docx
Zalacznik nr 4 umowa z operatorem.doc
Zalacznik nr 5 do Zarzadzenia nr 452 osw.przyjecie dotacji.rtf
Zal nr 2 wzor opisu faktury - ForgetHaritage 25.07.18.doc
Zarzadzenie Prezydenta Miasta Bydgoszczy nr 452.pdf
Szkolenie Forget Heritage w Bydgoszczy
W dniu 24.04.2018 r. odbyły się pierwsze warsztaty dedykowane przedstawicielom sektora przemysłów kreatywnych i kulturowych oraz administracji publicznej dotyczące metod diagnozowania potrzeb i sposobów prowadzenia badań oraz zarządzaniu strategicznym, w kontekście wykorzystania i zarządzania obiektami o wartości historycznej.
Swoje doświadczenia w zakresie rewitalizacji przedstawił pan Łukasz Gliński, właściciel Fabryki Lloyda, Prezes firmy Les Higiena, oprowadzając po obiekcie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Fundacji 12 Kamienica, Moderatora Inwestycji – Kina Pomorzanin, Fundacji Brwi, Stowarzyszenia SMAC i Stowarzyszenia Pracownia, a ze strony administracji publicznej - Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, MCK, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy.
Podczas dyskusji nawiązano kontakty między instytucjami, które w przyszłości mogą zaowocować konkretną współpracą. Następne warsztaty odbędą się w dniu 25.04.2018 r. Między innymi odbędzie się sesja szkoleniowa obejmująca trening myślenia projektowego, prezentację związanych z nim narzędzi koncepcyjnych i kreatywnych, możliwych do wykorzystania w pracy ze społecznościami miejskimi. Zajęcia będą miały wymiar praktyczny. Druga sesja poświęcona będzie interpretacji dziedzictwa - odkrywaniu i przypominaniu dziedzictwa opuszczonych miejsc.
Szkolenia te zorganizowane przez Miasto Bydgoszcz w ramach projektu Forget Heritage (Innowacyjne, zrównoważone i replikowane modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego) dedykowane są dla osób chcących dowiedzieć się, jak wykorzystać opuszczone miejsca w mieście na potrzeby działań twórczych i biznesowych.
Podczas warsztatów można poszerzyć swoje kompetencje menadżera kultury, przedsiębiorcy branży kreatywnej, administratora budynku historycznego, lidera organizacji pozarządowej lub działacza w społeczności lokalnej.
Program sesji szkoleniowych został przygotowany na podstawie wcześniejszych konsultacji z osobami ze środowiska kultury oraz branż kreatywnych.
Opuszczone budynki w mieście mają duży potencjał dla ich działań, ale istnieją też bariery, które go hamują: słabość programów finansowania i zapewniania trwałości inicjatywom, nadmierna biurokracja związaną z obsługą międzysektorowych, zintegrowanych programów rozwojowych, niski poziom aktywności społecznej, partycypacji i uczestnictwa w kulturze skutkujący płytkim rynkiem idei, inicjatyw oraz słabym zasięgiem i trwałością działań.
Spotkania mają na celu przełamanie tych barier poprzez rozwój kompetencji osób chcących podejmować działania w opuszczonych obiektach oraz poprzez budowanie sieci współpracy łączącej osoby z branż kreatywnych i administracji publicznej.
Co na szkoleniu?
Spotkanie poświęcone jest: strategicznemu planowaniu działań, rozpoznawaniu potrzeb ich odbiorców, odkrywaniu zapomnianego dziedzictwa miejsc. Będziemy wspólnie planowali, jak włączyć do naszych działań społeczności lokalne i jak skutecznie badać ich potrzeby i na nie odpowiadać. Dwie pierwsze sesje szkoleniowe (A oraz B) zostaną przeprowadzone z udziałem przedstawicieli dwóch kluczowych grup projektu Forget Herigate, czyli przedstawicieli administracji publicznej i przemysłów kreatywnych (celem tego zabiegu jest sieciowanie, integracja obydwu środowisk z korzyścią dla zarządzania obiektami historycznymi
w Bydgoszczy).
Do kogo skierowane jest spotkanie?
Spotkanie skierowane jest przede wszystkim do:
- pracowników administracji publicznej zaangażowanych w zarządzanie obiektami historycznymi w Bydgoszczy (Sesje szkoleniowe A oraz B);
- operatorów i właścicieli obiektów zabytkowych, którzy chcą je zrewitalizować oraz przeznaczyć na działalność biznesową czy społeczną (Sesje szkoleniowe A, B, C oraz D):
- przedstawicieli sektora kultury i branż kreatywnych poszukujących nowych kompetencji i przestrzeni dla rozwoju swoich projektów kulturalnych, społecznych i biznesowych (Sesje szkoleniowe A, B, C oraz D).
Kiedy i gdzie?
24-25 kwietnia 2018 r. w Fabryce Lloyda (sala konferencyjna), Bydgoszcz, ul. Fordońska 156. Rejestracja uczestników o godz. 8.30. Start o godz. 9.00.
Warto wiedzieć:
- Forget Heritage to 3-letni projekt realizowany w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej Interreg Europa Środkowa 2014-2020, współfinansowanego ze środków unijnych. Punktem wyjścia do tego projektu była diagnoza, iż w większości miast europejskich znajdują się nie wykorzystane budynki. Są wśród nich obiekty o interesującej historii i architekturze, nierzadko wpisane do rejestru zabytków. Mimo to pozostają one opuszczone, zaniedbane i burzą estetykę okolicznych przestrzeni miejskich. Mając to na uwadze 10 partnerów europejskich, w tym także miasto Bydgoszcz, postanowiło wspólnie przyjrzeć się temu problemowi w skali Europy Środkowej i znaleźć modelowe rozwiązanie wspierające adaptację pustych przestrzeni pod działania związane z rozwojem sektora kultury i przemysłów kreatywnych. „Nowe idee potrzebują starych budynków” – hasło stworzone przez Jane Jacobs jest motywem przewodnim tego partnerstwa.
- Więcej informacji o projekcie Forget Heritage można znaleźć pod adresem http://www.bydgoszcz.pl/rozwoj/projekty-miedzynarodowe/forget-heritage/
Szczegółowy program szkolenia znajduję się w załączeniu.
Zdjęcia: Szkolenie w dniu 24.04.2018 r., Zwiedzanie Fabryka Lloyda
Źródło zdjęć: Urząd Miasta Bydgoszczy
W dniu 24 stycznia br. międzynarodowy projekt Forget Heritage został zaprezentowany podczas spotkania networkingowego (Rozmowy biznesowe) - „Wyzwania rewitalizacji” w odrestaurowanej Fabryce Lloyda w Bydgoszczy.
Uczestnicy spotkania, to głównie przedstawiciele z sektora biznesu i władz lokalnych (Urząd Miasta Bydgoszczy - Miejski Konserwator Zbytków, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego) oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Organizator spotkania przedstawił realizatorów projektu Forget Heritage oraz w skrócie zaprezentował podstawowe informacje o projekcie. Przy stoisku informacyjnym Miasta Bydgoszczy dostępne były materiały dotyczące projektu, m.in. ulotki, materiały konferencyjne, wstępne wersje Podręcznika zarządzania i Wytycznych dotyczących zaangażowania obywateli w ochronę zabytków oraz bydgoski dokument: „Plan zaangażowania obywateli w poprawę zarządzania obiektami o wartości historycznej”. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników spotkania, którzy chętnie wyrazili zgodę na przesyłanie newslettera dotyczącego projektu.
Źródło: www.pracodawcy.info.pl
Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
Dzień Informacji Lokalnej
Od godziny 9:00 do 12:30 w specjalnym punkcie informacyjnym dotyczącym projektu, będą przedstawiane główne założenia, cele oraz działania prowadzone w ramach projektu FORGET HERITAGE.
Forget Heritage
Akronim projektu: Forget Heritage
Tytuł projektu: Innowacyjne, zrównoważone i replikowalne modele współpracy publiczno-prywatnej w ramach ochrony porzuconych obiektów wartości historycznej poprzez wzmacnianie sektora kulturowego i kreatywnego
Termin realizacji projektu: 01.06.2016 – 31.05.2019
Nazwa programu: Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej Interreg Europa Środkowa 2014-2020
Oś priorytetowa 3: Współpraca w zakresie zasobów naturalnych i kulturowych na rzecz trwałego wzrostu gospodarczego w EUROPIE ŚRODKOWEJ
Cel szczegółowy 3.2: Poprawa zdolności zrównoważonego wykorzystania zasobów i dziedzictwa kulturowego
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest promocja współpracy miast Europy Środkowej w ramach identyfikacji innowacyjnych, zrównoważonych i powtarzalnych modeli zarządzania publiczno-prywatnego, które zostaną wykorzystane w przywracaniu społeczności do użytkowania budynków o wartości historycznej poprzez udostępnianie ich na przedsięwzięcia sektora kulturowego i kreatywnego.
Wyzwaniem dla partnerów będzie określenie rekomendacji dla innych miast europejskich jak zwiększać wartość ekonomiczną opuszczonych zabytków, tworzyć efektywne grupy wsparcia łączące reprezentantów miasta, biznesu, lokalnej społeczności oraz środowiska akademickiego, angażować i wspierać sektor kultury i przemysłów kreatywnych w rozwoju biznesowym.
Konferencja „Obywatele, decydenci polityczni oraz sektor przemysłów kreatywnych i kulturowych – współpraca w zakresie prawodawstwa, polityk oraz narzędzi ICT” 12.09.2017 r.:
Zaproszenie na konferencję Program Formularz rejestracyjny
Conference “Link among citizens, policy makers and CCIs, with reference to innovative legislation, policies and ICT tools” 12.09.2017:
Invitation for the conference Agenda Registration form
Dotychczasowe rezultaty projektu:
Plan zaangażowania obywateli w poprawę zarządzania obiektami o wartości historycznej
Raport z badania potrzeb szkoleniowych
Projekt w liczbach:
Konsorcjum projektowe tworzy 10 partnerów projektu:
- Miasto Genua (Włochy) - Lider projektu
- Instytut Badań Ekonomicznych (Słowenia)
- Agencja Rozwoju Regionalnego Regionu Ljubliana (Słowenia)
- Miasto Norymberga (Niemcy)
- Miasto Bydgoszcz
- Stowarzyszenie Centrum Kompetencyjne Innowacji Kulturalnej (Węgry)
- Miasto Rijeka (Chorwacja)
- Miasto Usti nad Labem (Czechy)
- Region Lombardia (Włochy)
- Miasto Warszawa (Polska)
Ponadto w Bydgoszczy zakłada się współpracę lokalną z MCK, BARR, uczelniami, sektorem prywatnym.
Budżet projektu:
- Całkowity budżet projektu: 2 470 570,45 EUR
- W tym środki z EFRR: 2 048 805,40 EUR
- Budżet Miasta Bydgoszczy: 261 825,00 EUR
- Dofinansowanie z EFRR: 222 551,25 EUR
- Wkład Miasta Bydgoszczy: 39 273, 75 EUR
Planowane rezultaty merytoryczne:
- przeprowadzenie analizy najlepszych praktyk i przygotowanie podręcznika zarządzania tzw. case studies - jak zarządzać obiektami użyteczności publicznej, które zostały przekwalifikowane w swoich funkcjach (obiekty nieużywane),
- zlokalizowanie tych obiektów na mapie poprzez wdrożenie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (np. georeferencing),
- przygotowanie narzędzi, które pomogą zaangażować obywateli w działania na rzecz rewitalizacji obiektów o wartości historycznej,
- przygotowanie planu działania na rzecz zintegrowanego zarządzania przestrzeniami kulturowymi, twórczymi , który przyczyni się także do rewitalizacji obszarów miejskich - model partnerstwa publiczno prywatnego,
- przeprowadzenie szkoleń w zakresie zarządzania tymi obiektami - zorganizowanie cyklu seminariów i warsztatów z ekspertami krajowymi i międzynarodowymi na tematy dotyczące pozyskiwania funduszy na kulturę, tworzenia biznesplanów na poziomie lokalnym, itp.,
- przeprowadzenie projektu pilotażowego w Bydgoszczy, który obejmie wybranie obiektu znajdującego się w obszarze zdegradowanym oraz podjęcie w nim działań na rzecz przywrócenia go do użytkowania poprzez udostępnienie go na działalność sektora kulturalnego i kreatywnego. Miasto Bydgoszcz w ramach realizacji inwestycji pilotażowej przetestuje umocowanie przemysłów kreatywnych w lokalu usytuowanym w Śródmieściu/Centrum - pustostanie w dobrym stanie technicznym stanowiącym dziedzictwo kulturowe na poziomie krajowym.
Dodatkowe informacje
Nowe idee, stare budynki LINK
Konferencja "Stare budynki potrzebują nowych historii - Jak z sukcesem zarządzać dziedzictwem kulturowym?" (Lublana/Słowenia, marzec 2017) LINK
Kontakt z prowadzącymi projekt:
Bożena Katarzyna Napierała: Tel. (52) 58 58 373; e-mail: k.napierala@um.bydgoszcz.pl
Więcej Informacji:
Forget Heritage: http://forgetheritage.eu
Strona programu Europa Środkowa: https://europasrodkowa.gov.pl/
Strona programu Interreg Central Europe: http://www.interreg-central.eu