logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wiekowe kamienice na Wilczaku po remoncie




Zakończył się remont narożnej kamienicy u zbiegu ulic Nakielskiej i Czerwonego Krzyża oraz sąsiedniego budynku, które pamiętają początek ubiegłego stulecia. Na Wilczaku odnawianych jest również kilka innych obiektów.


Budynek przy Nakielskiej 69 powstał na planie litery „L”. Wzniesiono go około 1905 roku, gdy Wilczak nie był jeszcze częścią  miasta. Od początku budynek pełni funkcję mieszkalną. Charakterystycznym elementem jest ścięty narożnik z wysokim szczytem. Główne wejście z naświetlem ulokowano od strony Nakielskiej.  Na wysokości I i II piętra od strony ulicy wkomponowano balkony z kutymi balustradami. Budynek posiada też użytkowe poddasze. Doświetlają je lukarny. Wcześniej realizowane były prace przy wymianie pokrycia dachowego. Remont zleciła wspólnota mieszkaniowa. Równocześnie prace prowadzono w sąsiednim budynku przy ul. Czerwonego Krzyża. Chociaż powstał on prawie  20 lat później utrzymuje podobną formę co narożny obiekt.

W ostatnim czasie na estetyce zyskało kilka innych budynków na Wilczaku. Konserwatorskie prace wykonywane są także w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Więcej informacji na temat tego zabytku znajduje się TUTAJ.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.