logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wielkie świętowanie z okazji 118 urodzin Mariana Rejewskiego




Już w najbliższą sobotę (19.08.) taras Młynów Rothera zamieni się w prawdziwe piknikowe miasteczko.  Zapraszamy na liczne atrakcje związane z wybitnym kryptologiem, które czekają na bydgoszczanki i bydgoszczan. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


W tym roku przypada 118. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego – bydgoszczanina, który znacząco przyczynił się do odmienienia losów II wojny światowej.  Z tej okazji zapraszamy do urodzinowego odkrywania historii i poznawania technologicznej przyszłości. Podczas sobotniego pikniku na bydgoszczan czeka wiele atrakcji.

Na pierwszym piętrze kawiarni Nowe Miejsce powstanie kameralne kino, w którym IPN zaprosi na seans filmu o Marianie Rejewskim pt. „Kryptolog”. Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję wcielić się w rolę polskich kryptologów w „Grze Szyfrów”, która została nagrodzona Wydarzeniem Historycznym Roku 2023 roku oraz dowiemy się jak można szyfrować informacje za pomocą telefonu komórkowego. W ramach sentymentalnej podróży do przeszłości uczestnicy wydarzenia będą mogli zasiąść w szkolnej ławce z czasów Rejewskiego oraz spróbować swoich sił w kaligrafowaniu piórem i atramentem. W urodzinową sobotę na młyńskim tarasie będziecie mogli spotkać interaktywnego robota. SANBOT to inteligentny, zaprogramowany pracownik Roboproject, który z chęcią, jeśli tylko do niego podejdziecie opowie ciekawostki na temat Mariana Rejewskiego. W specjalnie wydzielonej strefie będziecie mogli zbudować konstrukcje z LEGO oraz zaprogramować roboty LEGO Education. Na najmłodszych czekają drewniane łamigłówki, gry i kolorowanki, a dla rodzin z dziećmi gra „Tower of Power”. Podczas pikniku będzie również możliwość obejrzenia modeli bomby Rejewskiego oraz Enigmy.  
Na tarasie Młynów bydgoska Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę biograficzną o Marianie Rejewskim oraz zaprosi na swoje stanowisko, na którym będzie można zagrać w planszówki oraz samodzielnie przygotować okolicznościowe przypinki i breloczki.
Szczegóły dotyczące pikniku popularnonaukowego znajdziecie tutaj.

W ramach organizacji wydarzenia, Młyny Rothera współpracują z Centrum Szyfrów Enigma, Instytutem Pamięci Narodowej Delegaturą w Bydgoszczy, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Bydgoszczy, Biurem Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, Centrum Edukacyjne ROBOproject i Stowarzyszeniem Freelab.

Warto wiedzieć:
Marian Rejewski, urodził się w 1905 r. w Bydgoszczy. W 1923 r. ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne (obecnie I LO). Studiował matematykę na Uniwersytecie Poznańskim. W styczniu 1929 roku rozpoczął kurs kryptologii dla studentów kończących studia matematyczne i biegle znających język niemiecki. W grudniu 1932 r., pracując w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie, rozwiązał szyfr Enigmy. Po dołączeniu do Rejewskiego jego dwóch kolegów ze studiów, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, razem aż do wybuchu wojny pracowali nad doskonaleniem deszyfru niemieckiej maszyny. W czasie wojny umożliwiło to Brytyjczykom odczytywanie zaszyfrowanej niemieckiej korespondencji. Wojnę, Rejewski z Różyckim (zginął w 1942 r.) i Zygalskim spędzili we Francji i Wielkiej Brytanii. Do Polski Marian Rejewski powrócił w 1946 r. Przez 20 lat pracował w bydgoskich przedsiębiorstwach. W 1969 r. przeszedł na emeryturę, a dwa lata później przeprowadził się do Warszawy. Kilka lat później ujawnił swój udział w rozpracowaniu Enigmy. Zmarł 13 lutego 1980 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W 2020 roku z okazji powrotu naszego miasta do Polski Marian Rejewski został jedną z osób, które otrzymały tytuł Bydgoszczanina Stulecia.