logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

TPB podsumował sezon artystyczny




Ponad 120 wydarzeń na małej scenie i w innych przestrzeniach, 5 premier, 7 festiwali, na których gościły bydgoskie produkcje, XXI. edycja Festiwalu Prapremier oraz II. edycja AURORY. Nagrody Dramaturgicznej - sezon artystyczny 2022/2023 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy obfitował w spektakle, wydarzenia i projekty. Niebawem TPB zaprezentuje repertuar na wrzesień.


5 premier, AURORA

W sezonie artystycznym 2022/2023 Teatr Polski w Bydgoszczy zrealizował pięć premier. „Ameryka” w reż. Julii Holewińskiej otworzyła sezon artystyczny 2022/23. Kolejno bydgoska publiczność mogła oglądać: „F***ing in Brussels” w reżyserii Mikity Ilyinchyka, „Komediantka” Anity Sokołowskiej, „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w reżyserii Jana Jelińskiego, „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego.
Październik stał pod znakiem XXI. edycji Festiwalu Prapremier i II. edycji AURORY
Niezmiennie, od dwudziestu lat, w okolicach września i października, Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na Festiwal Prapremier. W 2022 roku nie mogło być inaczej - XXI. edycja Festiwalu Prapremier odbyła się w dniach od 14 do 29 października pod hasłem „OŚWIECENIE”.
Od dwóch lat nieodłącznym elementem Festiwalu Prapremier jest AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy wręczana za najlepszy współczesny dramat. To właśnie tej nagrodzie poświęcony był drugi tydzień festiwalu, który rozpoczęło spotkanie z finalistkami II. edycji. W ciągu pięciu dni wszystkie finałowe sztuki: „Ta będzie taka sama” autorstwa Stašy Bajac (Serbia), „Proszę, niech zapanuje pokój” Marty Sokołowskiej (Polska),  „Pięć pieśni Polesia” Ludy Tymoshenko (Ukraina), „Zniknięcia” Elise Wilk (Rumunia) oraz „Ja, wojna i plastikowy granat” Niny Zakhozhenko (Ukraina), zostały zaprezentowane w formie szkiców scenicznych.

W styczniu 2023 roku ogłoszony został nabór tekstów do III. edycji AURORY, który trwał do 16. kwietnia. Wśród nadesłanych 257 tekstów z 17 krajów  znalazły się 54 dramaty w języku angielskim, 134 w języku polskim, 38 w języku rosyjskim oraz 31 w języku ukraińskim. 30. czerwca jury w składzie: Davit Gabunia (pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, zastępczyni dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy ds. programowych) oraz Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, ukraińskiego i białoruskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) ogłosiło finalistów i finalistki AURORY 2023. W finale tegorocznej edycji znalazły się sztuki: „Ifigenia” autorstwa Joanny Bednarczyk (Polska), „Trwałość szkła hartowanego” autorstwa Danilo Brakočevića (Serbia), „Zakon zaścielonych łóżek”  autorstwa Leny Laguszonkowej (Ukraina),  „Rigor Mortis” autorstwa Małgorzaty Maciejewskiej (Polska) oraz „Znikanie” autorstwa Tomislava Zajeca (Chorwacja). Laureata bądź laureatkę III. edycji konkursu poznamy podczas XXII. Festiwalu Prapremier w październiku.

Plany na kolejny sezon artystyczny

Choć sezon artystyczny 2022/2023 dobiegł końca i obecnie trwa przerwa sezonowa, Teatr Polski w Bydgoszczy nie zwalnia tempa.
- Jeszcze w czerwcu zaczęliśmy próby do spektaklu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii Wojciecha Farugi, którego premiera zaplanowana jest na październik. Także w czerwcu poznaliśmy finałową piątkę, która powalczy o AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy 2023, która zostanie wręczona podczas XXII. edycji Festiwalu Prapremier – mówi Aleksandra Rzęska, kierowniczka Działu Komunikacji TPB.
Wśród premier zaplanowanych na sezon artystyczny 2023/2024 jest spektakl „Buka”. To autorski pomysł dwóch ukraińskich twórczyń – dramatopisarki Leny Laguszonkowej i aktorki Zheni Doliak, które od marca 2022 r. mieszkają w Bydgoszczy i są rezydentkami Teatru Polskiego. Pierwotnie premiera spektaklu miała się odbyć 5 marca 2021 roku w Ukraińskim Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. W. Wasilki w Odessie. Niestety wojna przerwała próby „na ostatniej prostej”. W ramach rezydencji twórczyń projekt ewoluował, a jego „dzisiejszą” wersję publiczność będzie mogła obejrzeć w TPB w najbliższym sezonie.

Zachęcamy do śledzenia strony www Teatru. Sprzedaż biletów na pierwszą, wrześniową premierę ma ruszyć już w sierpniu.