logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Negro spirituals songs

2018-09-09 17:00
2018-09-09 20:00
Filharmonia Pomorska
Koncert
Filharmonia Pomorska

Prairie View A&M University Concert Chorale, Texas, USA
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Mariusz Smolij dyrygent
Joseph Haydn (1732 -1809) – Symfonia C-dur nr 30: Alleluja, cz. 1
Antonín Dvořák (1841-1904) – Pieśni biblijne (nr 1, 4, 5, 6, 9, 10)
aranżacja na chór z orkiestrą: John Cornelius (światowa premiera)
George Chadwick (1854-1931) – Serenada na smyczki: Lento i Allegro
Trzy pieśni negro-spirituals (a cappella/z fortepianem):
Amazing Grace, Swing Low Sweet Chariot, Oh Happy Day
Billy Strayhorn (1915 – 1967), aranż. M. Esneault – Take the „A” Train (europejska premiera)
Adolphus Hailstork (*1941) – Four Spirituals
Deed River (Prelude); Great Day (Toccata); We Shall Overcome (Prelude); We Shall Overcome (Postlude) 

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29

 „Centralnym elementem programowym koncertu jest modlitwa poprzez śpiew. Tradycja ta jest odwiecznie obecna w historii chrześcijaństwa i będzie reprezentowana podczas tego koncertu w europejskiej tradycji poprzez cykl Pieśni biblijnych Dvořáka. Praktyka ta odnalazła nowy wyraz w „nowym świecie” oraz tradycji śpiewu gospel oraz negro-spiritual.
Pieśni biblijne Dvořáka oraz pozycje negro-spiritual zostaną wykonane przez murzyński chór akademicki ze Stanów Zjednoczonych. Autentyczne wykonania tego repertuaru oraz wysoki poziom wykonawczy gwarantowane są nie tylko długą tradycją oraz reputacją chóru, ale również faktem, że chór przyjeżdża ze stanu Texas, czyli samego południa USA, gdzie na niedaleko położonych plantacjach Luizjany, Missisipi i Texasu zrodziła się forma tego śpiewu, jak i szereg innych korzeni autentycznej amerykańskiej muzyki folkowej oraz jazzu.
Część repertuaru gospel będzie wykonana w tradycyjnej wersji a cappella a część w aranżacji jednego z najwybitniejszych murzyńskich kompozytorów muzyki klasycznej, Adolpha Heilstorka.
Zestawienie stylu gospel z aranżacją – na dokładnie ten sam skład orkiestry – pieśni Dvořáka dostarczy niecodziennej okazji do porównań stylistycznych oraz swoistej muzycznej podróży.
Take the A Train jest jednym z najsłynniejszych tematów jazzowych, który znajdzie miejsce w programie w opracowaniu M. Esneaulta, znanego muzyka, kompozytora i aranżera z Nowego Orleanu (kolebki jazzu) i wykorzysta nowatorską w tym przypadku barwę instrumentów smyczkowych (premiera europejska).
Chadwick jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów amerykańskim pierwszej połowy XX wieku. Nowator, organizator życia muzycznego w Massachusetts pisał w wielu stylach na różne kombinacje instrumentalne. Serenada na smyczki jest jednym z jego najczęściej obecnie wykonywanych utworów w USA”.
Mariusz Smolij
Tak – specjalnie dla melomanów Filharmonii bydgoskiej – zapowiada maestro Mariusz Smolij swój niewątpliwie kolejny inspirujący i atrakcyjny projekt autorski. Dyrygent od przeszło 30 lat mieszkający w Stanach Zjednoczonych, regularnie współpracuje z Filharmonią Pomorską. Artysta jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia, prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tę potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku, jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty. Maestro Smolij postrzegany jest jako ambasador muzyki polskiej w USA i amerykańskiej w Polsce. Mimo licznych obowiązków, artysta utrzymuje stały kontakt z Polską. Współpracował z ponad 120 orkiestrami w 27 krajach świata, nagrywa m.in. dla Hungaroton, CD Accord i NPR, a od 2004 regularnie współpracuje z Naxos. Dla tej firmy nagrana została pod jego dyrekcją, z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis i pianistką Ewą Kupiec, płyta „Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra”, która zdobyła Fryderyka 2015 w kategorii „najlepszy album polski za granicą”. Obecnie pełni także funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. 
W koncercie z Capellą Bydgostiensis, na zaproszenie M. Smolija, wystąpi murzyński chór The Prairie View A & M University Concert Chorale z Teksasu, w ramach swej trasy koncertowej do Niemiec i Polski (od 26 sierpnia do 12 września 2018).
Chór, działający pod dyrekcją dr A. Jan Taylor wystąpił, zdobył uznanie publiczności oraz krytyków w Stanach Zjednoczonych i za granicą, m.in. na konwencie Stowarzyszenia Texas Music Educators oraz Festiwalu Wratislavia Cantans, a ostatnio w Medillin, Kolumbia z The HBCU Legacy Voices Choir. Koncertował z Houston Symphony, Acadian Symphony i współpracował m.in. z wieloma profesjonalnymi chórami w rejonie Greater Houston.
______________________    

Kalendarz wydarzeń     odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl