logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Koncert muzyki klasycznej

2017-10-15 15:00
2017-10-15 17:00
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko
Koncert
Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko

Koncert muzyki klasycznej, P. Coutelen, A. Nowakowska-Gumiela
Philippe Coutelen – francuski skrzypek urodzony w Szwajcarii. Philippe Coutelen rozpoczyna studia muzyczne w Konserwatorium Winterthur w Szwajcarii, kontynuuje je w Narodowym Konserwatorium w Paryżu (CNSMDP) w klasie prof. P. Doukan, następnie doskonali swą grę w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie u prof. L. Kogana i D.M. Cyganowa.
Bierze udział w master classes oraz pracuje indywidualnie z takimi osobami, jak I. Gitlis i M. Lubotzky, a także P. Rybar, S. Vegh, Y. Menuhin. Od 1972 roku występuje regularnie jako solista oraz koncertmistrz z różnymi orkiestrami kameralnymi. W 1974 roku wstępuje do Ensemble Orchestral de France pod dyrekcją J.P. Walleza. Zainteresowany repertuarem wielkich orkiestr gra w Operze Paryskiej i w Orchestre de Paris. Uczestniczy w licznych wydarzeniach awangardy, a także współpracuje z wieloma zespołami muzyki współczesnej, m.in. z 2E2M pod kierunkiem P. Mefano, Ensemble Contemporain założonym przez P. Bouleza.
Od 1978 roku jest członkiem Ensemble Orchestral de Paris, ale także współpracuje jako koncertmistrz z innymi orkiestrami, jak Orkiestra Symfoniczna w Montpellier, Orkiestra Kameralna w Tuluzie. W 1981 roku zakłada w Paryżu zespół „Ame-Art-Cordes”, z którym realizuje wiele projektów muzyki kameralnej.
Philippe Coutelen otrzymuje dyplom państwowy (CA) w 1983 roku, który otwiera mu drogę pedagogiczną. Uczy w jednym z paryskich konserwatoriów, a także uczestniczy w wielu master classes, stażach i letnich akademiach (Pont-Saint-Esprit, Flaine, Capestang, Grenoble…). Od 1981 roku dyryguje orkiestrami młodzieżowymi, w których grają wybitni młodzi muzycy. Obecnie gra głównie muzykę kameralną w repertuarach od duetu do sekstetu, często z muzykami o międzynarodowej sławie.
Agata Nowakowska-Gumiela jest cenioną pianistką i kameralistką. Swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia z fortepianu i kameralistyki fortepianowej. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora sztuki i pracuje obecnie na stanowisku adiunkta. Ma w swoim dorobku liczne nagrody z ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, a także stypendia kilku ważnych instytucji kultury. Pianistka posiada w repertuarze wiele utworów solowych, w szczególności dzieła pianistyki XIX wieku, a także wiele dzieł kameralnych, wśród nich niemal wszystkie utwory na wiolonczelę i fortepian.
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, a następnie Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Noela Floresa oraz klasie kameralistyki prof. Teresy Leopold. Koncertowała w wielu miastach w Polsce, m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Żelazowej Woli, Pałacu Czartoryskich w Puławach, Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, w Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Austrii (Ambasada Polski, Schwarzenberg Palais, Bösendorfer Saal oraz rozgłośnia ORF w Wiedniu), Niemczech (Festspiele Mecklenburg-Vorpommern), Rosji (Pałac Carski i Konserwatorium Petersburskie) i Chile (Antofagasta).
Agata Nowakowska-Gumiela współpracowała ze znanymi muzykami młodego pokolenia, m.in. Katarzyną Polonek, Maciejem Łabeckim, Karolem Wroniszewskim oraz Bartoszem Koziakiem. Pracowała jako korepetytor na letnich kursach wokalnych w Sieggraben (Austria) oraz kursach wiolonczelowych w Radziejowicach. Ma w swoim dorobku dwie płyty: kameralną (wraz z wiolonczelistką Katarzyną Polonek) oraz solową (zawierającą fantazje fortepianowe różnych kompozytorów). Wraz z mężem Tomaszem współtworzą duet fortepianowy „Pianoptikum” i mają dwóch wspaniałych synów: Jakuba i Jędrzeja.
Wstęp Wolny
wykonawcy: Philippe Coutelen – skrzypce, Agata Nowakowska-Gumiela – fortepian. W programie utwory: W.A. Mozart – Sonata B dur nr K454, Krzysztof Penderecki – Tanz, Ernest Bloch – Nigun, Manuel de Falla – Taniec hiszpański.

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl