logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Ekologiczne ogrzewanie w sercu Myślęcinka
Centrum edukacji ekologicznej w Myślęcinku zostanie wyposażone w bardziej przyjazny dla środowiska system ogrzewania. W budynku zainstalowana zostanie pompa ciepła oraz instalacja fotowoltaiczna. To kolejny bydgoski projekt związany z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych. Na jego realizację Bydgoszcz pozyskała unijne wsparcie.


Budynek Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej liczy już 30-lat. Dwukondygnacyjny obiekt jest wyposażony w piec olejowy. Teraz uzupełnią  go bardziej ekologiczne rozwiązania techniczne. Na dachu budynku wybudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna. Drugim ekologicznym źródłem energii będzie natomiast pompa ciepła. Zmodernizowany zostanie też cały węzeł cieplny. Nowoczesne systemy sterowania i automatyki pozwolą na używanie pieca olejowego tylko w przypadku braku dostatecznej energii wytwarzanej przez odnawialne źródła energii.

Obecnie trwa przetarg na roboty budowlano-instalacyjne. Wstępnie zakończenie prac planowane jest w wakacje. Bydgoszcz na ten projekt pozyskała dofinansowanie unijne w kwocie ponad 400 tysięcy złotych. Całkowity koszt przedsięwzięcia będzie znany po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego.

Warto wiedzieć

Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej jest jednym  z najlepiej wyposażonych ośrodków tego typu w Polsce. u. W jego  salach i pracowniach istnieje możliwość prowadzenia obserwacji laboratoryjnych, opracowania wyników i pogłębienia wiedzy z zakresu tematyki proekologicznej. Centrum jest doskonałą bazą dla organizowania "zielonych szkół". Z oferty edukacyjnej mogą w pełni korzystać osoby niepełnosprawne. Jednostka współpracuje z parkami krajobrazowymi, uczelniami bydgoskimi, placówkami oświatowymi oraz instytucjami zajmującymi się ochroną środowiska.