logo miasta - trzy kolorowe spichrze

Budowa zakończona, poprawiamy komunikację
Wraz zakończeniem budowy nowych dróg na osiedlu Eskulapa planowane są zmiany w funkcjonowaniu komunikacji publicznej. Zmienią się trasy linii nr 73 i 82. Pasażerowie łatwiej dostaną się na autobusowe przystanki.


Budowa głównej ulicy Matki Teresy z Kalkuty zakończyła się w czerwcu br. W ubiegłym, miesiącu  odebrane i dopuszczone do użytku zostały też przebudowane ulice Trybowskiego i fragment Jasinieckiej o charakterze lokalnym. Dzięki temu powstał kompleksowy układ ulic umożliwiający też lepszą obsługę komunikacyjną rozbudowującego się osiedla. Kosztował on 9 mln złotych. Warto podkreślić, że w raz z jezdniami powstały też chodniki i droga rowerowa. W ramach inwestycji ułożono też nową kanalizację deszczową i zamontowano nowoczesne oświetlenie LED.

Wraz z zakończeniem wszystkich prac przygotowany został te projekt  lepszej obsługi  komunikacyjnej osiedla z wykorzystaniem transportu publicznego. Nadal obsługiwać będą je linie 73 i 82, ale skorygowane zostaną ich trasy.

  • Linia 73 kursować będzie z ul. Rejewskiego na wprost nowym fragmentem ul. Matki Teresy z Kalkuty, następnie skręcać będzie w lewo w ul. Trybowskiego, potem w prawo w ul. Jasiniecką. Wiosna planowane jest jeszcze wydłużenie tej linii do ronda na połączeniu ul. Pod Skarpą- Matki Teresy z Kalkuty. Będzie to możliwe po wybudowaniu dodatkowej zatoki na ul. Pod Skarpą.
  • Linia 82 będzie kursować w przeciwnym kierunku tj. pojedzie ul. Pod Skarpą następnie w lewo w ul. Jasiniecką, potem znów w lewo w ul. Trybowskiego, potem w prawo w ul. MTzK i zakończy kurs w zatoce przy rondzie przy skrzyżowaniu MTzK/Rydygiera. W kierunku przeciwnym (do Fordonu) pojedzie ul. MTzK potem w lewo w ul. Trybowskiego, następnie w prawo w ul. Jasiniecką, znów w prawo w ul. Pod Skarpą i dalej do Fordonu.

Takie rozwiązanie sprawi, że  większa liczba pasażerów będzie miała jeszcze krótszą drogę na przystanek autobusowy. Częstotliwości obu linii pozostaną podobne, rozkłady ulegną niewielkim korektom. Dodatkowo wybrane kursy linii nr 73 zahaczać będą też o ul. Mokrą. Zmiany zostaną wprowadzone od połowy listopada. Szczegółowe informacje i rozkłady jazdy dostępne będą na stronie ZDMiKP oraz na przystankach.