logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka




W piątek (9.12) i sobotę (10.12) w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Ciekawych wydarzeń nie zabraknie.


Już w piątek (godz. 10) odbędzie się spotkanie organizowane przez bydgoskie stowarzyszenie Slavos – Słowiańską Pracownię Kultury i Dialogu. Rozpocznie się od projekcji reportażu, którego nie tylko bohaterami, ale również twórcami są uchodźcy. Po projekcji filmu odbędzie się panel dyskusyjny, który poprowadzi pracownik Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, prof. UKW, dr hab. Nartsiss Shukuralieva. Całość zwieńczy koncert muzyki krymskotatarskiej, w którym wystąpią: Hatidże (skrzypce) i jej dzieci: Rustem (skrzypce) i Zarema (śpiew).
Hatidże jest mamą czwórki dzieci i zawodową skrzypaczką. Jej starszy syn Rustem również kształci się w tym kierunku. Są przedstawicielami narodu krymskotatarskiego.
Wiktoria i Anna są obywatelkami Ukrainy. Wiktoria przyjechała z okupowanego Mariupola, natomiast Anna pochodzi z Kijowa i jako psycholożka zaangażowała się w pomoc swoim rodakom. Aleksiej jest stomatologiem z Białorusi. Po represjach w swoim kraju znalazł się w Kijowie, a parę miesięcy później zaczęła się wojna.
Lubow i jej nastoletnia córka Irina przyjechały wraz z rodziną z Rosji. Jako dziennikarka Lubow wyrażała swój protest przeciwko agresji jej kraju na Ukrainę, co groziło poważnymi konsekwencjami dla niej i jej najbliższych.
Wszyscy bohaterowie spotkania 24 lutego bieżącego roku znaleźli się w regionie Pomorza i Kujaw. Większość mieszka w Bydgoszczy. Jedynie rodzina krymskotatarska mieszka w pobliskich Białych Błotach. W reportażu opowiedzą o swoich trudnych doświadczeniach, o tym jak wojna na Ukrainie zmieniła ich życie, jak im się mieszka w Bydgoszczy i jak widzą swoją przyszłość.


W sobotę w godz. 10-14 w kawiarence obywatelskiej na parterze BCOPW odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International połączony z warsztatem prowadzonym przez dr Martę Jadwigę Pietrusińską, naukowczynię i aktywistkę pracującą na co dzień z grupami doświadczającymi opresji, głównie z osobami z doświadczeniem migranckim.

Warsztaty będą miały formę otwartą - będzie można wziąć udział w całych warsztatach (pierwszy warsztat w godz. 10.00 - 11.45 drugi w godz.12.15-14.00) lub w dowolnym momencie dołączyć i wziąć udział tylko w jednym z realizowanych ćwiczeń. Celem warsztatów jest zwiększenie wiedzy dotyczącej praw człowieka oraz rozwój umiejętności oraz gotowości do podejmowania działań w zakresie obrony praw człowieka.
Również w sobotę odbędzie się projekt Fundacji Teraz Wy „Znamy swoje prawa. Szanujemy prawa innych” – warsztaty poszerzania wiedzy na temat praw człowieka połączone z przygotowaniem równościowego kalendarza na 2023 rok. Projekt skierowany jest do mieszkańców Bydgoszczy w wieku od 12 lat.

Rok 2022 w Bydgoszczy został ustanowiony Rokiem Praw Człowieka. W 2022 roku mija 35 lat od momentu ustanowienia w Polsce i powołania przez Sejm pierwszego w historii Rzecznika Praw Obywatelskich. Urząd ten stoi na straży wolności, praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych. Prawa człowieka są niezbywalne i nienaruszalne, przysługują każdemu człowiekowi. Chronią najcenniejsze dla każdego z nas wartości. Obecne czasy budzą wiele niepokojów związanych z coraz częstszym nierespektowaniem praw człowieka na całym świecie. Wszyscy ludzie powinni móc domagać się swoich podstawowych praw, a ich przestrzeganie winno być gwarantowane i chronione przez państwo. W Bydgoszczy podjętych zostało wiele wydarzeń i inicjatyw z tej okazji. Podsumowanie obchodów znajduje się TUTAJ.