logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Zabytkowy gmach zyska klimatyzację




Trwają przygotowania do kolejnych prac w zabytkowym gmach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. W dawnej kamienicy przy ul. Kujawskiej 4 wraz z budową klimatyzacji wyremontowany zostanie także dach. W ostatnich latach wykonano szereg innych prac konserwatorskich.


W ubiegłym roku na zlecenie WSSE przygotowana została koncepcja wyposażenia obiektu w system klimatyzacji dla 5 pomieszczeń laboratoryjnych, co zdecydowanie poprawi komfort pracy . Wraz z tymi pracami zaplanowano również remont dachu. Obecnie trwa przetarg na wykonanie projektu i prac budowlanych. Po podpisaniu umowy zajmą one około 7 miesięcy. Będą finansowane przy wykorzystaniu środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dedykowanych m.in. ochronie zdrowia. 

W poprzednich latach przy zabytkowym gmachu wykonano szereg innych prac konserwatorskich. Odnowiono między innymi elewację. Zrekonstruowano uszkodzone detale architektoniczne, blask odzyskała charakterystyczna zabytkowa brama. Następnie duży zakres prac zlecono również wewnątrz obiektu. Kompleksowy remont konserwatorski przeszła klatka schodowa. W tych pracach pomagały miejskie oraz marszałkowskie dotacje na zabytki. Wyremontowany budynek jest  obecnie jedną z architektonicznych pereł Bydgoszczy.


Bogaty detal i zachwycające wnętrza

Gmach sanepidu zaprojektowany został w 1890 roku przez najsłynniejszego budowniczego w Bydgoszczy – Józefa Święcickiego. W 1904 roku obiekt zyskał swój obecny kształt. Pierwszym właścicielem budynku był kupiec Ludwik Kolwitz. Gmach wzniesiono na planie zbliżonym do litery „L”. Posiada trzy kondygnacje i podpiwniczenie. Fasada jest bogato zdobiona m.in. przez boniowanie, kartusze, płaskorzeźby, rozbudowane naczółki okienne, gzymsy i szereg innych detali. Do kupieckiej profesji pierwszego właściciela nawiązuje płaskorzeźba z laską Hermesa, symbolizująca handel i bogactwo. Warto również zwrócić uwagę na przepiękną klatkę schodową z bogatą  drewnianą sztukaterią, wiekowym kominkiem i witrażami.

Warto wiedzieć 

Ulica Kujawska to jeden z najstarszych traktów komunikacyjnych w Bydgoszczy. Jeszcze przed lokacją miasta w 1346 roku pełnił on funkcję komunikacyjną. Jest niezmiennie zaznaczany na starych mapach. Z czasem był coraz bardziej zabudowywany. Najwięcej wyburzeń przy tej ulicy zrealizowano w latach 80. XX wieku. Pozwoliło to wybudować drugą jezdnię na odcinku od ronda Kujawskiego w kierunku Inowrocławia. Na przełomie lat 80. i 90. poszerzono też odcinek pomiędzy rondami Kujawskim i Bernardyńskim. Do tego czasu nawierzchnia była brukowana. W latach 2019-21. Ulica została kompleksowo rozbudowana. Od 2020 roku od Zbożowego Rynku do ronda Kujawskiego kursują nią tramwaje.