logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Remont za remontem na ul. Pomorskiej




Ulica Pomorska, dzięki kolejnym remontom, staje się wyjątkowym atrakcyjnym miejscem, w którym warto poznawać historię Bydgoszczy. Przy dawnej ulicy, która kiedyś była głównym traktem prowadzącym w stronę Gdańska remontowane są kolejne budynki. Część prac wspieramy dotacjami konserwatorskimi. Odnawiamy również chodniki.


Rusztowania stanęły przy okazałej kamienicy z nr 67. Budynek z przełomu XIX i XX wieku  zbudowano na planie litery. Frontowa część utrzymana jest w klasycznym stylu. Symetrię kamienicy podkreśla elegancka brama wejściowa ulokowana w centralnej części kamienicy. Skrajne części akcentują ryzality z dużymi trójdzielnymi oknami. Na wysokości piętra charakterystyczną dekoracją są naczółki z płaskorzeźbami. Parter jest boniowany. Poziome podziały akcentują gzymsy.

W zakres prac wchodzi remont elewacji frontowej i docieplenie pozostałych ścian wraz z oficynami. Koszt tej inwestycji to około 280 tysięcy złotych. Odnowiona kamienica odzyska blask do końca wakacji. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa zarządzana przez ADM.

W tym roku zagwarantowaliśmy pulę środków na wsparcie kolejnych remontów wzdłuż historycznej ulicy. Miejska dotacja umożliwi między innymi kolejny etap prac w kamienicy z nr 5 (remont dachu, attyki i opierzeń) oraz przy elewacji Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego. W oparciu o miejskie środki drogowcy kontynuować zamierzają wymianę chodnika. Historyczny wzór z płyt chodnikowych i kamiennej kostki ułożony zostanie a odcinku od ul. Cieszkowskiego do Mazowieckiej, po stronie zachodniej). Wcześniej na ulicy ustawione zostały stylowe latarnie w formie tzw bydgoskich pastorałów.

Ulica Pomorska jeszcze na początku XIX wieku stanowiła główny trakt wiodący w kierunku Gdańska. Następnie tę funkcję przejęła wytyczona ulica Gdańska, która oprócz funkcji komunikacyjnej szybko stała się też jedną z reprezentacyjnych ulic Bydgoszczy. Zarówno ulica Gdańska, jak i Pomorska zostały zabudowane kamienicami, z których większość wzniesiono w latach 1865-1910.

W poprzednich latach w tej części ulicy wypiękniało wiele wiekowych kamienic, między innymi okazałe budynki na skrzyżowaniach z ulicami Kwiatową (nr 35) i Cieszkowskiego (nr 48). W ostatnich miesiącach wyremontowano również kilka innych skromniejszych kamienic z numerami 23 i 37.

Na końcu ulicy Pomorskiej rewitalizacji terenów magazynowych (w stronę dawnego dworca towarowego przy ul. Rycerskiej) sąsiadujących z tzw. Londynkiem podjął się natomiast prywatny deweloper wznoszący osiedle Industria. Więcej informacji o zmianach na Bocianowie znajduje się TUTAJ.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Rewitalizację wspierają istotnie nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Przy prezydencie działa też Społeczna Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.