logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Pierwszy Park Tolerancji jest w Bydgoszczy




Pierwszy w Polsce Park Tolerancji jest w Bydgoszczy. We wtorek, 12 lipca br. przy Zespole Szkół nr 32 otwarto pierwszy w kraju tematyczny park poświęcony tolerancji. Park jest częścią projektu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna.


- Mieszkanki i mieszkańcy na każdym kroku udowadniają, że Bydgoszcz to otwarte, przyjazne i tolerancyjne miasto. Szczególnie wyraźnie zobaczyliśmy, jaką moc ma empatia i życzliwość w czasie pierwszych tygodni wojny w Ukrainie. Otwarcie pierwszego w Polsce Parku Tolerancji właśnie w Bydgoszczy to kolejny dowód na to, że mieszkają tu wyjątkowi ludzie - mówi prezydent Rafał Bruski.

Park jest kameralny, ma 330 metrów kwadratowych, oferuje 13 obszarów tematycznych, 12 tablic informacyjnych o łącznej powierzchni 46 metrów kwadratowych oraz 10 zadań interaktywnych na różnych poziomach trudności. Jego centralną część stanowi Pawilon Kultur Świata, w którym zaprezentowano wystawę ośmiu reprezentacyjnych światowych kultur. Obok znajduje się Hyde Park, który służyć może jako miejsce do debat lub oficjalnych uroczystości.

Wśród obszarów tematycznych znajdziemy m.in. Bank Kultury służący jako źródło inspiracji; Mapę Osobowości będącą niejako lustrem prawdy o sobie czy Fontannę Refleksji skłaniającą do wyciszenia i kontemplacji. Z kolei Plenerowy Salon Gier da okazję wykazania się tym, którzy szczególnie lubią intelektualne wyzwania.

- W Parku Tolerancji wiedza, kreatywność, koncentracja i refleksja wchodzą ze sobą w przeróżne interakcje, tworząc jedną całość. Niezależnie od tego, czy szuka się innowacji, różnorodności czy wolności, w tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Przemysław Nowakowski, koordynator programu Szkoła Otwarta i Tolerancyjna.

Warto wiedzieć

Program szkoła Otwarta i Tolerancyjna działa w Bydgoszczy od 5 lat. Jego celem było stworzenie wspólnej platformy działań dla bydgoskiej społeczności uczniowskiej, promujących postawę tolerancji i otwartości na ludzi bez względu na pochodzenie, rasę, wygląd, poglądy, wyznanie oraz status społeczny i materialny.

Dzięki temu kilka tysięcy młodych ludzi miało okazję do głębszej refleksji nad wyzwaniami współczesnego świata. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli przez 5 lat ani na chwilę nie osłabło, mimo trwających w międzyczasie: reformy edukacji, kryzysu szkolnictwa, strajku w oświacie, pandemii koronawirusa i wojny w Ukrainie. Do projektu zaangażowała się większość bydgoskich szkół. Wspólnie udało się stworzyć kilka nowych tradycji edukacyjnych w naszym mieście. 

Projekt ruszył w 2017 r. Koordynatorem jest Przemysław Nowakowski, nauczyciel z ZS nr 32. Projekt finansowany jest w ramach: „Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013-2020” – 95 500 zł w latach 2018-2020 oraz „Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030” – 104 000 zł w latach 2021-2020.

Projekt w liczbach

•             113 akcji i 113 konkursów
•             12 gier terenowych
•             17 konferencji i debat
•             45 wydarzeń z udziałem publiczności
•             48 filmów edukacyjnych
•             82 zaangażowane szkoły (w tym 33 we wszystkich 5 sezonach, a 30 w co najmniej 20 akcjach)
•             10.000 czynnych uczestników akcji
•             20.000 uczniów biorących udział w akcjach internetowych (średnia liczba wejść na stronę: 96)
•             780 laureatów nagród