logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Medale na 25 –lecie Akantu




Z okazji 25-lecia Ogólnopolskiego Miesięcznika Literackiego „Akant” docenieni zostali ci, którzy z pismem współpracują od lat. Medale Prezydenta podczas uroczystości w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury wręczył zastępca prezydenta Michał Sztybel.


W tym roku przypada 25 rocznica powstania Miesięcznika Literackiego „Akant”. Czasopismo wydawane przez Bydgoskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych założone zostało w 1997 roku przez Stefana Pastuszewskiego. Na łamach „Akantu” prezentowana jest poezja, proza, eseje, recenzje. Redaktorką naczelną jest Jolanta Baziak, sekretarzem redakcji – Stefan Pastuszewski.

Z okazji rocznicy zastępca prezydenta Michał Sztybel wręczył w imieniu Miasta Medale Prezydenta.

Poniżej sylwetki osób odznaczonych.

Danuta Bejnarowicz – zawodowo związana z poligrafią, zajmuje się wydawaniem książek i czasopism artystycznych tj. „Akant” od 25 lat oraz kwartalnik „Artis”. Prowadzi społeczne warsztaty poligraficzne dla młodzieży Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Od lat współpracuje doradczo z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

Marek Andrzej Pietrzak – od 30 lat zasiada w Zarządzie firmy Baupol sp. z o.o. działającej w sektorze budowlanym. Jego pasją są fortepiany, szczególnie te z „kolekcji ostromeckiej”, czynny pianista. Współpracował wiele lat z Dyrektorem Andrzejem Szwalbe. Od roku 1997, od początku istnienia „Akantu” jest przewodniczącym Rady Redakcyjnej, wspierającym wydawanie czasopisma. Od 2013 r. pełni funkcję Honorowego Konsula Węgier. Promuje winną kulturę Węgier łącząc ją z promocją Bydgoszczy winami BYDGOSTIA CONSULAR. Wydał dwie książki opisujące związki węgierskich postaci  z Bydgoszczą: Ferenca Floriana Czakiego pierwszego projektanta i pomysłodawcy budowy Kanału Bydgoskiego oraz  Józsefa Szugyi Trajtlera inżyniera kolejnictwa ratującego bydgoską kolei w 1920 roku. Jest inicjatorem budowy rzeźby Flisaka hr. Czakiego nad Brdą przy Moście Staromiejskim, skweru imienia F.F. Czakiego oraz Ronda im Józsefa Szugyi Trajtlera. W roku 2021 zainicjował Węgierskie Rejsy po Brdzie i Kanale Bydgoskim z węgierskimi dyplomatami i konsulami honorowymi innych państw. Był inicjatorem pierwszego spotkania konsulów honorowych zrzeszonych w ZKH RP oraz światowej organizacji konsulów honorowych, które odbyło się w Bydgoszczy we wrześniu 2020.

Jarosław Spławski – zawodowo związany z poligrafią, głównie w zakresie druku czasopism, broszur, magazynów i książek artystycznych. Od 25 lat związany
z „Akantem”, od 2 lat z czasopismem poetyckim „Artis”, kwartalnikiem „Wioska
na Krańcu”, wspomagając wydawców swoją wiedzą i radą. Od lat prowadzi warsztaty edytorskie dla młodzieży szkolnej. Współpracuje również z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

Michał Pasternak – od 15 lat pracuje w Towarzystwie Inicjatyw Kulturalnych
w Bydgoszczy, w ramach którego zajmuje się pracami redakcyjnymi Instytutu Wydawniczego „Świadectwo” oraz ogólnopolskiego Miesięcznika Literackiego „Akant”. Oprócz redagowania tekstów literackich zajmuje się kontaktami wydawnictwa i czasopisma z autorami, koordynacją imprez literackich Towarzystwa. Zajmuje się też działalnością społeczną. Prowadzi warsztaty dziennikarskie
dla młodzieży. Propaguje język polski w środowisku ukraińskim.