logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dzieło mistrza przy ul. Chocimskiej w remoncie




Trwa remont narożnej kamienicy u zbiegu ulic Gdańskiej i Chocimskiej. Budynek, podobnie jak odrestaurowana już kamienica po przeciwnej stronie, to dzieło utalentowanego architekta Józefa Święcickiego.


Kamienicę przy ul. Chocimskiej 1 wzniesiono w latach 1885-1888 dla kupca i restauratora Reinholda Zschiesche. Na początku XX wieku w kondygnacji parteru mieściła się restauracja i piwiarnia właściciela posesji, do której prowadziło wejście usytuowane w ściętym narożniku budynku. Budynek prezentuje formy architektury eklektycznej. Narożnik jest zaakcentowany dwukondygnacyjnym wykuszem. Od strony ul. Gdańskiej na wysokości I i II piętra wkomponowano balkony. Lukarny pozwoliły nadać poddaszu użytkowy charakter. Warto również zwrócić na eleganckie szczyty zdobiące skrajne skrzydła budynku zarówno od strony ul. Gdańskiej jak i Chocimskiej. Elewację zdobią m.in.  gzymsy, naczółki okienne, tralki. Półkolumny, boniowanie.  Główne wejście znajduje się od strony ul. Chocimskiej. Zachowała się w nim oryginalna stolarka.

Kamienicę zaprojektował Józef Święcicki. Był znakomitym budowniczym, przez całe życie związanym z Bydgoszczą. Żył w latach 1859-1913. Pozostawił w mieście wiele przepięknych kamienic. Jego dziełem są m. in. kamienica, w której znajduje się Hotel pod Orłem, kamienica przy Placu Wolności 1 i wiele kamienic na ul. Gdańskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej oraz Cieszkowskiego. Wybudował około 60 kamienic, które nadały miastu charakterystyczny rys. Liczba wszystkich projektów, które stworzył jest kilka razy większa. Kamienice zaprojektowane przez mistrza Święcickiego nie ustępowały kunsztem obiektom stawianym w ówczesnych europejskich stolicach. Budowniczy często angażował się także w akcje charytatywne: wspierał finansowo bydgoskie sierocińce, szpitale i kościoły.

Ostatnio w tej części miasta wyremontowanych zostało więcej budynków. Blask odzyskały zabudowania przy ul. Chocimskiej 5, 9, 10, 26. Od ubiegłego roku można podziwiać odrestaurowaną elewację narożnej kamienicy stojącej vis a vis remontowanego budynku. Ulica Chocimska może zostać kompleksowo zrewitalizowana wraz z budową linii tramwajowej pomiędzy dworcem klejowym i ulicą Gdańską. Wybrany wariant zakłada trasowanie linii przez tę cześć miasta ulicami Chocimska i Nowoświecką. Dzięki temu nie będzie też konieczności wyburzania kamienic u zbiegu ulicy Gdańskiej i Chodkiewicza. Takie rozwiązanie wskazali również bydgoszczanie w konsultacjach społecznych.

Warto wiedzieć

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowa ulic i mostów, odbudowa zielonych alei. Sukcesywnie na terenie Śródmieścia wymieniamy oświetlenie i remontujemy chodniki. . Rewitalizacji tego obszaru sprzyjają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone w ostatnich latach. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i interwencje podejmuje również plastyk miasta.