logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Dbamy o zabytki. Spichlerz przy Starym Porcie




Szachulcowy spichlerz przy ulicy Stary Port czeka konserwatorski remont. To jeden z cenniejszych zabytków przypominający o portowej historii tej części miasta. W pracach pomoże miejska dotacja.


Spichlerz zlokalizowany przy ul. Stary Port 13. Zbudowany został w latach 1830-1840. Budynek został wzniesiony na planie prostokąta, w konstrukcji szachulcowej, z nietynkowanymi wypełnieniami ceglanymi. Jest dwupiętrowy, z dwukondygnacyjnym poddaszem, nakryty dwuspadowym dachem z wystawkami. Na osi ściany szczytowej wschodniej, na wszystkich kondygnacjach zachowane są dwuskrzydłowe wrota. Wnętrze parteru jest ukształtowane przez dwa rzędy słupów. W latach 90. XX wieku został zaadaptowany na restaurację oraz pomieszczenia biurowe.

W tym roku w charakterystycznym obiekcie planowane są kolejne prace konserwatorskie. Renowacji poddana zostanie drewnianej konstrukcja szachulca elewacji i okien spichrza. Koszt prac szacowany jest na 60 tysięcy złotych. Pomoże w nich miejska dotacja na zabytki.

Ulica Stary Port powstała na śladzie dawnej drogi prowadzącej wzdłuż Starego Portu w Bydgoszczy. Do połowy XX. wieku, było to miejsce służące przede wszystkim przeładunkom towarów. Przy nabrzeżu Brdy zbijano również tratwy. Stąd w tej części miasta powstawały m.in. spichrze. W latach 70. I 80. XX wieku nabrzeże Brdy sąsiadujące z ulicą zostało przebudowane i zmodernizowane na ciąg spacerowo-wypoczynkowy.

Warto wiedzieć:

W tym roku miejskie dotacje na prace konserwatorskie trafią do  właścicieli 18 nieruchomości. Koszt prac konserwatorskich w wiekowych budynkach szacowany jest na poziomie 3,4 mln zł. Bydgoszcz znajduje się w gronie miast, które przeznaczają największą pulę środków (1,3 mln zł)  na wsparcie właścicieli zabytkowych obiektów. W ubiegłym roku prowadzony był remont konserwatorski spichrzy po drugiej stronie Brdy przy ul. Grodzkiej.