logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Ulica Świętojańska pełna odrestaurowanych kamienic




Zakończył się remont kamienicy przy ul. Świętojańskiej 7. Wcześniej estetyczne elewacje zyskały sąsiednie budynki. Teraz cała pierzeja śródmiejskiej ulicy jest ozdobą Śródmieścia. Również na sąsiednich ulicach prowadzonych jest szereg remontów.


Eklektyczny budynek wzniesiono w stylu nawiązującym do klasycyzmu około 1900 roku. Powstał na planie prostokąta. Liczy 3 kondygnacje. Wyróżnia się symetryczną, bogato zdobioną elewacją. Kamienica posiada m.in. boniowany parter, gzymsy, konsole pod linią dachu, rozbudowane naczółki okienne, płyciny podokienne. Centralna część zaakcentowana jest delikatnym ryzalitem, w którym umieszczono wejście z naświetlem. Po remoncie budynek utrzymany jest w jasnej, piaskowej kolorystyce. Oczyszczono również ceglaną ścianę fundamentową.

W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Zarządza nią miejska spółka ADM. Koszt prac zleconych przy elewacji frontowej wyniósł 143 tysiące złotych.
Wcześniej przy tej ulicy odnowiono elewacje kilku innych kamienic, w tym bezpośrednio sąsiadujących z nr 5 i 9. 

Konserwatorskie prace prowadzone były też w budynku Collegium Medicum UMK. Dzięki miejskiej dotacji w tym miesiącu zakończył się konserwatorski remont zabytkowej kamienicy przy skrzyżowaniu Świętojańskiej, Pomorskiej i Hetmańskiej. Więcej informacji o tym budynku i zdjęć znajduje się TUTAJ.

Estetyczna Bydgoszcz

W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto.  Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też  Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.