logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

10 lat współpracy z Wilhelmshaven



W dniach 18-20 kwietnia z okazji 10-lecia współpracy partnerskiej do Bydgoszczy zawitała delegacja władz niemieckiego Wilhelmshaven. Goście świętowali z nami 670. Urodziny Miasta. Na czele delegacji stanął Nadburmistrz Wilhelmshaven Andreas Wagner. Towarzyszyli mu jego zastępcy: Holger Barkowsky i Ursula Glaser, a także Ilma Samel – przewodnicząca Związku Mieszkańców Bydgoszczy w Niemczech, Julia Muth – rzecznik prasowy oraz Bianka Götz odpowiedzialna za współpracę międzynarodową Miasta Wilhelmshaven.

19 kwietnia Goście spotkali się z Prezydentem Rafałem Bruskim, następnie wraz z władzami Bydgoszczy złożyli kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego. Popołudniu wzięli udział w uroczystej sesji z okazji 670. urodzin Bydgoszczy, z kolei 20 kwietnia uczestniczyli m.in. w uroczystym sadzeniu dębu upamiętniającym prof. Zygmunta Mackiewicza w al. Ossolińskich – przy tej okazji wspomniany został również Wilfried Samel, który był wielkim przyjacielem Bydgoszczy i którego dąb posadzono w tej samej alei 10 lat temu. Dokładnie 19 kwietnia 2006 roku, w bydgoskim ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 660. Urodzin Bydgoszczy, podczas której obecne były m.in. ówczesne władze Wilhelmshaven. Wtedy doszło do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy miastami. Członkiem tamtej delegacji była także wizytująca dziś Bydgoszcz Ilma Samel, wdowa po Wilfriedzie Samelu, urodzonym w Bydgoszczy, a zmarłym w 2006 r. przewodniczącym Związku Bydgoszczan w Niemczech. 10 lat temu na ręce prof. Zygmunta Mackiewicza, prezesa Społecznego Komitetu Odbudowy Fontanny „Potop”, Ilma Samel przekazała czek na 2,5 tys. euro jako wsparcie dla inicjatywy odbudowy Potopu. Pieniądze zebrano wśród osób zrzeszonych w Związku Bydgoszczan. W czasie 10-letnich kontaktów miasta rozwinęły współpracę szczególnie w zakresie kultury i edukacji. Związki polsko-niemieckie zaprezentowano na wystawie „Polacy i Niemcy w Bydgoszczy” przygotowanej przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, która otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Muzealne Wydarzenie Roku „Sybilla 2006”. Po Bydgoszczy wystawę można było także oglądać w Wilhelmshaven, gdzie mieszka wielu bydgoszczan pochodzenia niemieckiego. Z kolei w ramach nawiązywania kontaktów młodych mieszkańców obu miast co roku odbywają się dwa spotkania młodzieży polsko-niemieckiej (jedno w Wilhelmshaven i jedno w Bydgoszczy). Delegację z Wilhelmshaven gościliśmy w 2013 r. podczas Steru na Bydgoszcz, z kolei prezydent Rafał Bruski dwa lata wcześniej gościł z okazji święta miasta na specjalnej Sesji Rady Miasta Wilhelmshaven, podczas której podziękował ustępującemu po 25 latach nadburmistrzowi Eberhardowi Menzelowi za opiekę nad bydgoszczanami, którzy po wojnie znaleźli tam swoje miejsce i mogą kultywować pamięć o rodzinnych stronach. Prezydent wraz załogą Solanusa, która zawitała do tamtejszego portu podczas swojego piętnastomiesięcznego rejsu „Morskim Szlakiem Polonii”, złożył wtedy kwiaty pod Pomnikiem Chwały Bydgoskiej na Cmentarzu Honorowym w Wilhelmshaven.
Wilhelmshaven to miasto położone nad zatoką Jade (Morze Północne) i kanałem Ems-Jade, w kraju związkowym Dolna Saksonia, liczące ok. 90 tys. mieszkańców. Obecnie to duży port morski, służący głównie przywozowi ropy naftowej. W mieście znajdują się zakłady przemysłu petrochemicznego, chemicznego, stoczniowego, precyzyjnego, maszynowego oraz spożywczego. Wilhelmshaven jest jednym z sześciu ośrodków badań morskich (trzy instytuty badawcze) i główną bazą marynarki wojennej Niemiec. Morze inspiruje nie tylko naukowców, ale przyciąga do miasta rzesze turystów. Przypływy i odpływy stanowią ogromną atrakcję turystyczną – podczas obserwacji tego niesamowitego zjawiska, można wejść w głąb morza nawet do dwóch kilometrów. Inną atrakcją miasta jest oceanarium, a nieformalny symbol miasta to foka, której wizerunek można znaleźć na pocztówkach, kubkach i innych pamiątkach.

Delegacja z Wilhelmshaven podczas spotkania z Prezydentem i Przewodniczącym Rady Miasta

Ilma Samel

Nadburmistrz Wilhelmshaven wraz z władzami Bydgoszczy podczas złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego