logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Podsumowaliśmy Rowerową Stolicę Polski 2022




Dziś (13 lipca) podsumowaliśmy tegoroczną edycję Rowerowej Stolicy Polski. Do Bydgoszczy przyjechały delegacje z miast, które wykręciły najwięcej kilometrów – Białej Podlaskiej, Puław, Gniezna, a także Zielonej Góry, która w tym roku debiutowała w rowerowych zmaganiach. W tym roku wykręciliśmy wspólnie 8,4 mln kilometrów!


To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Na początek – 56 miast, które podjęły rękawice i mobilizowały swoich mieszkańców do wsiadania na dwa kółka. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tys. osób, które wykręciły 8,4 miliona kilometrów. Pierwsze rowerowe rajdy wystartowały tuż po północy 1 czerwca, a ostatnie zakończyły się przed północą ostatniego dnia rywalizacji. Kto najbardziej zmobilizował swoich mieszkańców do wspólnego kręcenia kilometrów? 

Biała Podlaska triumfuje! 

Po raz pierwszy Puchar na rok trafi do bialczan, którzy przez cały miesiąc wspólnie podczas rowerowych imprez nakręcali swój licznik. Na drugim miejscu uplasowały się Puławy. Trzecie miejsce wywalczyło Gniezno. Wielkie brawa! 

- To wielki sukces wszystkich białczan i przyjaciół naszego miasta. W Białej Podlaskiej żadne dotąd sportowe wydarzenie nie zintegrowało w takim stopniu mieszkańców. Jazda na rowerze to fantastyczny sport zespołowy – rodzinny, wielopokoleniowy – i pokazujemy to codziennie, a tytuł Rowerowej Stolicy Polski jest pięknym zwieńczeniem naszego kręcenia. To wielkie wyróżnienie i wspólny sukces – mówi Michał Litwiniuk prezydent Białej Podlaskiej.

Srebro dla Puław

- Po raz kolejny mieszkańcy Puław oraz okolic udowodnili, że dzięki współdziałaniu można przenosić góry, a z każdym rokiem nasza droga na szczyt staje się coraz krótsza. W 2020 zajęliśmy 4 miejsce, w 2021 – 3 miejsce, a w tym roku zajmujemy już drugą pozycję w rywalizacji. To ogromna nagroda dla miasta oraz wszystkich 2061 użytkowników aplikacji, którzy przejechali aż 427346 kilometrów. Co roku indywidualni mieszkańcy, zakłady pracy oraz wszelkiego typu organizacje walczą o najwyższe miejsce na podium. Duża w tym zasługa Puławskiej Grupy Rowerowej oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach, którzy koordynowali lokalne wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że za rok także postaramy się przekroczyć kolejną magiczną granicę i powalczyć tym razem o najważniejsze trofeum. Dziękuję organizatorom akcji oraz wszystkim osobom, które pomogły nam w zdobyciu tego zaszczytnego 2 miejsca – mówi Paweł Maj, prezydent Puław, które zajęły II miejsce w RSP 2022. 

Zielona Góra debiutuje

- Szczęśliwa siódemka dla Zielonej Góry! Cieszę się, że nasze Miasto osiągnęło bardzo doby wynik w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Zielonogórzanie pokazali, że coraz chętniej wsiadają na rowery i korzystają z naszych licznych ścieżek. Największą furorę zrobiła trasa do Parku Książęcego w Zatoniu. Była to świetna zabawa jednoczącą nas wszystkich, wzmacniająca poczucie lokalnej tożsamości oraz zachęcająca do aktywności na świeżym powietrzu. Wkręciliśmy się wszyscy w rywalizację i w Zieloną Górę! Za rok powalczymy o jeszcze lepszy wynik dla naszego rowerowego Miasta – mówi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. 

Bydgoszcz jako organizator akcji

- Bydgoszcz od lat czuje rowerowy klimat w Polsce, dlatego już po raz czwarty zorganizowaliśmy rywalizację o Puchar RSP. To nad Brdą powstała także nowoczesna, bezpłatna aplikacja Aktywne Miasta dostępna dla użytkowników nie tylko przez miesiąc, ale przez okrągły rok. Gratuluje nie tylko Białej Podlaskiej, ale wszystkim biorącym udział w zabawie. W Bydgoszczy podczas cotygodniowych przejazdów mieliśmy 100%-ową frekwencję. Rowery są z nami nie tylko od święta, stają się także coraz bardziej powszechnym środkiem transportu - wygodnym, ekologicznym i szybkim. Liczę, że spotkamy się za rok w jeszcze większym składzie, bo rywalizacja o tytuł RSP jest dla każdego miasta, które stawia na rowery. A poza zwycięstwem liczy się integracja środowisk rowerowych i propagowanie aktywnego trybu życia  – mówi prezydent Rafał Bruski. 

Rowerowa Stolica Polski 2022

W czwartej edycji rywalizacji o miano najbardziej rowerowego miasta w Polsce nie miała sobie równych Biała Podlaska (15133 pkt), drugie miejsce zajęły Puławy (9156 pkt.), a podium zamyka Gniezno (6324 pkt.). Najlepszym miastem debiutanckim okazała się Zielona Góra (3088 pkt.), która ostatecznie uplasowała się na 7. pozycji. 

To była absolutnie rekordowa odsłona zmagań o zaszczytny tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce. 56 miast, które podjęły rękawicę i mobilizowały swoich mieszkańców do wsiadania na dwa kółka. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tys. osób, które wykręciły 8,4 miliona kilometrów i wykonały ponad 0,5 mln treningów. 

Poza nagrodą główną, jaką jest Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który trafia do Białej Podlaskiej, przygotowane zostały puchary w klasyfikacjach miast w pięciu kategoriach na podstawie liczby ludności:
- Puławy - do 50 000 mieszkańców,
- Biała Podlaska - od 50 001 do 65 000 mieszkańców,
- Gniezno - od 65 001 do 100 000 mieszkańców,
- Gorzów Wielkopolski - od 100 001 do 200 000 mieszkańców,
- Metropolia Bydgoszcz - powyżej 200 001 mieszkańców.   

Do trzech najlepszych miast w klasyfikacji ogólnej trafiają samoobsługowe stacje naprawy rowerów od Ibombo!

Klasyfikacja indywidualna:

1 miejsce: URSZULA AWERCZUK – 6231,06 KM – BIAŁA PODLASKA
2 miejsce: BOGUSŁAWA MOGIELNICKA – 5988,93 – ZIELONA GÓRA
3 miejsce: LUCY JAROĆ – 5476,15 km – BIAŁA PODLASKA

1 miejsce: MIROSŁAW ŁOBODZIŃSKI – 7345,17 KM – METROPOLIA BYDGOSZCZ
2 miejsce: PAWEŁ CYGAN – 6403,52 KM – NOWY SĄCZ
3 miejsce: ANDRZEJ GUMKOWSKI – 6376,51 KM – OSTROŁEKA

Rywalizacja w liczbach

  • Suma przejechanych kilometrów: 8,4 mln
  • Uczestników: 48013
  • Odbytych treningów: 506706
  • Średnia długość treningu: 16,57 km
  • Najbardziej aktywne Miasta: Metropolia Bydgoszcz 1,8 mln pokonanych kilometrów; Biała Podlaska 859 tyś pokonanych kilometrów; Gorzów Wielkopolski 765 tyś pokonanych kilometrów.
  • Najwięcej uczestników w Miastach:
    1. Metropolia Bydgoszcz - 9477
    2. Biała Podlaska - 5326
    3. Gorzów Wielkopolski - 3394
    4. Zielona Góra - 2974
    5. Gniezno - 2589