
Program badań prenatalnych jest skierowany do wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od wieku. Każda przyszła mama może do niego przystąpić w momencie odpowiednim dla danego etapu programu.
Badania prenatalne to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają one na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już na etapie ciąży lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko pojawi się na świecie. Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in. zespołu Downa, hemofilii lub wrodzonej łamliwości kości. Pamiętajmy, że ryzyko wystąpienia takich chorób nigdy nie wynosi zero- podkreśla dr n. med Marta Sekielska-Domanowska, lekarz specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii z Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.
Na badania prenatalne kieruje lekarz prowadzący ciążę. Badania nieinwazyjne w ramach programu, może wykonać każda kobieta ciężarna. Zalicza się do nich: badania biochemiczne oraz USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych. Pogłębiona diagnostyka, czyli badania genetyczne, wykonywane są tylko w przypadku określonych wskazań medycznych.
Lekarz wystawia skierowanie na takie badania, jeżeli kobieta w ciąży spełnia co najmniej jedno z czterech kryteriów:
- w poprzedniej ciąży wystąpiła nieprawidłowość chromosomowa płodu lub dziecka,
- zostało stwierdzone wystąpienie strukturalnych nieprawidłowości chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka,
- zostało stwierdzone znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną jednogenowo lub wieloczynnikową,
- wyniki badania USG lub badań biochemicznych wskazują na zwiększone ryzyko nieprawidłowości chromosomowej lub wady płodu.
- wymienia dr Sekielska- Domanowska
Do połowy 2024 roku na badania bezpłatne były kierowane wyłącznie kobiety po ukończeniu 35. roku życia, obecnie wiek nie ogranicza dostępności do programu profilaktycznego. Z możliwości wykonania badań prenatalnych w województwie kujawsko – pomorskim od czerwca 2024 do końca marca 2025 skorzystało już blisko 7,5 tys. kobiet w ciąży. Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Aby był bezpieczny i spokojny, warto wykonać te badania.
Wykaz placówek z województwa kujawsko – pomorskiego wykonujących badania prenatalne znajduje się na stronie (należy wybrać z listy hasło „Badania prenatalne”).
Źródło: Kujawsko - Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia