logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kalendarium imprez

Warsztaty z piękna z Małgorzatą Halber

2025-05-26 10:00
2025-05-26 19:30
Dom Liter. Centrum Literatury i Pisma
Pozostałe
Dom Liter. Centrum Literatury i Pisma

od 24 do 26 maja 2025, sobota-poniedziałek, wstęp wolny, bez zapisów

Program:

24 maja 2025, sobota, godz. 11:00, ul. Podwale 15

„KOLOR JEST WAŻNY”

W XXI wieku nasza estetyczna aktywność sprowadza się najczęściej do umiejętności powiedzenia, że coś jest ładne albo brzydkie. To za mało. Wiemy, że wybetonowany rynek jest brzydki, ale dlaczego? Czy beton jest chropowaty, tworzy monotonną optycznie powierzchnię, czy może jego kolor kojarzy nam się z halami logistycznymi, z blachami zasłaniającymi budowy? Może szary to kolor industrializacji, sygnalizujący, że nie ma tu miejsca na przyrodę, na życie. Nie zwykliśmy traktować koloru jako punktu wyjścia do refleksji. Przez całą naszą edukację nie mamy okazji zrozumieć, skąd te dziwne nazwy brązowych, nielubianych przez dzieci farbek: sienna, umbra, ochra. Historia malarstwa to dla nas historia przedstawień, ale nie możliwość analizy kompozycji albo kolorów. O kolorach współcześnie rozmawia się jedynie w sposób użytkowy – przy okazji projektowania. Projektowania nastawionego na sprzedaż.

Pierwszy dzień warsztatów będzie spotkaniem, w trakcie którego nareszcie będziemy mogli zastanawiać się tylko nad kolorem. Porozmawiamy o nazwach Waszych ulubionych barw. O tym, który kolor był droższy niż złoto, z czego robiło się farby, kiedy nie było plastiku, i dlaczego wielu z nas lubi połączenie ultramaryny i cynobru. Przy okazji sprawdzimy, jakie nasycenie, temperaturę i walor mają Wasze ulubione kolory. Małgorzata Halber pokaże Wam, że ważniejszy od samego koloru jest jego odcień. Nie jest więc tak, że ktoś nie lubi żółtego albo brązowego. Dzięki temu też zastanowimy się nad tym, jakie połączenia kolorów nam pasują i dlaczego. Wreszcie: prowadząca pokaże Wam, jak bardzo kolor różni się w zależności od tego, jakiego narzędzia plastycznego używamy. Jak suche pastele dają głębię koloru dlatego, że są matowe, jak percepcja karminu różni się w zależności od użycia gwaszy i akwareli. Będzie to punkt wyjścia do rozmowy o narzędziach rysunkowych i malarskich. Odczarowanie wizji, w której artysta bierze dowolne farby i podkład i tworzy. Ponieważ papier jest medium, z którym Halber pracuje najczęściej, to postara się też zwrócić uwagę na jego rolę w naszej percepcji koloru: jak ta sama kompozycja działa inaczej na papierze białym, pakowym, utlenionym ze starości, a także utlenionym ze starości i zadrukowanym. Wyjaśni też, dlaczego tak się dzieje.

UWAGA! Ze względów organizacyjnych poprosimy uczestników o przyniesienie swoich ulubionych kolorów. Mogą być na czymkolwiek: może to być firana, jedna z farbek w zestawie, cienkopis albo bluzka. Bo w tym przypadku nie liczy się obiekt, ale jego kolor. Dobrze byłoby również, aby uczestnicy przynieśli – jeśli takie mają – materiały, których używają do tworzenia: nie muszą to być wcale kredki albo farby, równie dobrze może to być tkanina albo włóczka.

Materiały pomocnicze (dostępne na miejscu): „Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego” Marii Rzepińskiej; „100 kolorów z lamusa, czyli jak działa kolor” Olki Barczak; „Nature’s palette. A color reference system from the natural world” (praca zbiorowa).

25.05.2025, niedziela, godz. 11.00, zbiórka pod Domem Liter (ul. Podwale 15)

SPACER ESTETYCZNY

Sztuka w dużej mierze jest umiejętnością dostrzegania rzeczy. W niedzielę Małgorzata Halber zabierze Was na spacer, podczas którego będziemy opowiadać sobie nawzajem, dlaczego coś, co zobaczyliśmy, jest piękne. Jakiś kadr, widok. I to nieoczywisty. Fragment szyldu. Hałda gabarytów przy śmietniku. Zestawienie przypadkowych obiektów. To będzie praktyczne odpowiadanie na pytanie, dlaczego coś jest brzydkie, a coś ładne. To spacer, który opiera się na teorii mistrza Halber – estetyka Johna Deweya. Dewey twierdził, że nie da się zdefiniować sztuki – jej instytucjonalna definicja już dawno przestała być wiarygodna – w związku z tym proponuje odwrócenie optyki: sztuką jest to, co daje nam przeżycie estetyczne. Przeżycie, w którym poruszana jest nasza wrażliwość, które zalicza się do kategorii ducha.

Nie mamy za bardzo z kim porozmawiać o rzeczach, które zwracają naszą uwagę w ciągu dnia albo nocy. Zastanowić się, co składa się na przeżycie nocnej przechadzki: brak światła, a co za tym idzie – brak ekspozycji, aksamitność nocy, brak ludzi, poczucie spokoju. To wszystko prowadząca warsztaty będzie się starała wyciągnąć z naszej włóczęgi po mieście Bydgoszczy w poszukiwaniu piękna, a właściwie: w poszukiwaniu przeżycia estetycznego. Fakt, że jest to spacer zbiorowy, pozwoli nam też skonfrontować się z odmiennością cudzych wrażliwości. Nie musi podobać się nam to samo – to nawet lepiej. Jeśli nauczymy się zadawać pytania „ale co w tym ci się podoba?” i wspólnie szukać odpowiedzi (bo to wcale niełatwe, a nasz mechanizm szukania odpowiedzi jest zardzewiały), to mamy szansę dowiedzieć się, co konstytuuje przeżycia estetyczne osób o innej niż nasza konstrukcji. W tym miejscu etyka i estetyka stają się tym samym, jak w aforyzmie Wittgensteina z „Traktatu logiczno-filozoficznego”. Ale to już temat na zupełnie inne warsztaty…

26.05.2025, poniedziałek, godz. 10.00–19.30, ul. Podwale 15

DYŻUR ARTYSTYCZNY – KONSULTACJE

Może nie wiecie, jak zacząć rysować, a zawsze chcieliście. Może macie gotowe prace, które chcielibyście pokazać. Może ciągnie Was do haftu, ale wydaje się Wam zbyt skomplikowany. Nie musicie mieć gotowego materiału, nie musicie mieć doświadczenia. Prowadząca jest od tego, żeby powiedzieć Wam też, jak najlepiej zacząć. W tym dniu również chętnie udowodni wszystkim dorosłym, że potrafią rysować. Im bardziej oporna osoba, tym chętniej wykaże praktycznie, że nie ma racji.

Ponieważ to dzień wieńczący warsztaty, to pomyślany jest również jako możliwość spotkania z uczestniczkami i uczestnikami dwóch poprzednich wydarzeń. To dzień do rozwijania wątków. Ale zapraszamy wszystkich, którzy by chcieli, ale się wstydzą, albo wprost przeciwnie: w ogóle się nie wstydzą, ale chcieliby się w czymś upewnić. Ponieważ – wbrew panującemu niestety w dalszym ciągu stereotypowi – sztuka nie powstaje w próżni, nie powstaje w wyniku spływającego magicznie natchnienia. Jest ona wynikiem konkretnych zdarzeń. A najważniejszym z nich zawsze jest wymiana pomysłów. Od godziny 10.00 do 19.30 (z przerwą na obiad) Małgorzata Halber będzie do Waszej dyspozycji.

Małgorzata Halber – urodzona w 1979 roku w Warszawie. Pisarka i rysowniczka, uprawiała też inne zawody. Magistra filozofii, feministka. Autorka „Najgorszego człowieka na świecie”, „Hałasu” i lifestyle’owego komiksu „Bohater”. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz publikowała. Mieszka w Warszawie i Zakroczymiu. Chciałaby, żeby ludzie byli dla siebie mili, a Polska bogata.

______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

 

Strona wydarzenia na www.visitbydgoszcz.pl