logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Parkingi w razie potrzeby zmienią się w schrony




W najbliższych latach około 30 milionów złotych trafi co roku do Bydgoszczy na ochronę ludności i obronę cywilną. Przygotowujemy już pierwsze zadania do realizacji. Rządowe wsparcie pozwoli też rozpocząć projekt związany z rewitalizacją placu Piastowskiego, którego ważnym elementem będzie podziemny parking, mający pełnić również rolę miejsc schronienia na wypadek konfliktu.


- Pierwszy raz w Polsce zapewnione są środki – to 0,3% PKB każdego roku – na zadania takie jak budowa schronów i miejsc schronienia, magazynów powodziowych, wyposażenie straży pożarnych, na to wszystko co jest potrzebne w sytuacji wprowadzenia najgorszego ze stanów, stanu „W”. To stabilne finansowanie zadań obrony cywilnej to największa zmiana od 1989 roku – mówi Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel.

Pierwsza transza środków, ponad 31 mln zł na obronę cywilną, zostanie wykorzystana w Bydgoszczy na poprawę infrastruktury energetycznej, straży pożarnej i straży miejskiej. Część środków trafi też na poprawę stanu istniejących już miejsc schronienia. Od nowego roku obowiązuje ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która nakłada na samorządy nowe obowiązki, ale ułatwia pozyskiwanie państwowych pieniędzy na bezpieczeństwo.

Praktyczne rozwiązanie

Pieniądze z kolejnych lat zamierzamy wykorzystać m.in na przygotowanie nowych miejsc schronienia na placu Piastowskim oraz przy ul. Powstańców Wielkopolskich (pomiędzy stadionem Polonii i Komendą Wojewódzką Policji). W pierwszej kolejności niezbędne będzie zlecenie prac nad dokumentacją. Rządowy program zakłada, że powinny one powstać do końca przyszłego roku.
 
– Obrona cywilna wymaga zdecydowanego wzmocnienia  - podkreśla Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego chciałbym podziękować za rządowe wsparcie na ten cel. Jednocześnie musimy szukać mądrych i praktycznych rozwiązań. Dlatego już na etapie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego zaczęliśmy zakładać, że miejsca schronienia powinny być wykorzystywane także na co dzień. Tym bardziej, że ich budowa będzie dużym wysiłkiem finansowym. Stąd pomysły związane z budową schronów, które mogą pełnić też funkcje podziemnych parkingów. To jedne z najbardziej oczekiwanych inwestycji. Liczę, że będą pełnić wyłącznie taką funkcję.
 
Projekty związane z budową parkingów podziemnych pełniących rolę schronów realizowane będą także w innych polskich miastach. Wcześniej budowano je między innymi w krajach skandynawskich.

Schronoparkingi w Śródmieściu i na Bielawach

Drogę do rewitalizacji i zmian na placu Piastowskim umożliwił uchwalony przez Radę Miasta miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jego kluczowymi elementami jest ochrona historycznej zabudowy, przeznaczenie większego terenu pod zieleń, utrzymanie funkcji targowej wokół placu ale bez stałych obiektów. Pod placem plan zakłada funkcjonowanie podziemnego parkingu. Wstępnie zakłada się, że miałoby się w nim znaleźć, w zależności od zrealizowanego planu, od 260 do 400 miejsc parkingowych. Spełniałby także funkcję miejsca ukrycia dla okolicznych mieszkańców. Tam także znalazłaby się część magazynowa dla sprzedawców z targowiska.

Parking przy ul. Powstańców Wielkopolskich zlokalizowany byłby w miejscu obecnego parkingu naziemnego. Wstępnie rozmawialiśmy z inwestorami, którzy byliby zainteresowani realizacją budowy wielopoziomowego parkingu z częścią podziemną w partnerstwie publiczno-prywatnym. Zdobycie rządowego dofinansowania na prace związane z kondygnacją podziemną pełniącą funkcję miejsca schronienia stworzy dodatkowe możliwości związane z przygotowaniem inwestycji do realizacji, na przykład wyłącznie w oparciu o środki rządowe i samorządowe.