logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Wojna na Ukrainie trwa. Pomoc wciąż potrzebna
Dziś mija 1. rocznica napaści Rosji na Ukrainę. Bydgoszczanki i bydgoszczanie od początku wspierają naród ukraiński. Potrzeby wciąż są duże a pomoc - potrzebna.


24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Mieszkańcy Bydgoszczy bardzo szybko zaangażowali się w pomoc dla narodu ukraińskiego. W mieście ruszyły m.in. zbiórki żywności, ubrań, zabawek dla dzieci, czy przedmiotów codziennego użytku. Nasze miasto zdecydowało też o przyjęciu uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi. Bydgoszczanie w odruchu solidarności chętnie przyjmowali ich pod swój dach. - Chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy włączyli się w pomoc – mieszkankom i mieszkańcom, organizacjom pozarządowym, radnym. Przez ten rok wiele się wszyscy nauczyliśmy, dla większości mieszkańców pomoc uchodźcom z Ukrainy jest naturalnym odruchem serca. Jestem dumny, że bydgoszczanki i bydgoszczanie od początku okazują solidarność i wsparcie - mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. 

Dokładnie rok od rozpoczęcia rosyjskiej agresji do naszego miasta przybywają uchodźcy z ciągle jeszcze bombardowanych miast i wsi na Ukranie. W Bydgoszczy nadal działają i działać będą punkty pomocowe dla uchodżców. Wspierane przez miasto punkty prowadzone są przez trzy stowarzyszenia w trzech lokalizacjach. 

  •  Stowarzyszenie „Kujawsko – Pomorski Dom Ukraiński” na zadanie: dofinansowanie magazynów pomocy Bydgoszcz – Ukrainie w 2023 roku – ul. Jezuicka 5 (www.kpdu.pl, FB);
  •     Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym „Dzięki Wam” na zadanie: prowadzenie miejskiego punktu pomocy uchodźcom Bydgoszcz – Ukrainie – ul. Grunwaldzka 32 (www.dziekiwam.pl, FB);
  •     „Dwie Skały” na zadanie: punkt pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy – ul. Rupniewskiego 11 (FB Dwie Skały).

- Ciągle jest duże zapotrzebowanie przede wszystkim na jedzenie, jedzenie i jeszcze raz jedzenie. W drugiej kolejności prosimy o chemię gospodarczą, czyli płyny, proszki, a także podpaski. Sporo osób, szczególnie tych nowo przybyłych osób potrzebuje kołdry, poduszek, garnków, patelni. Do Bydgoszczy przybywa coraz więcej osób starszych. Uciekają przed wojną, ale też przed mrozem. Ich domy zostały zbombardowane, nie mają ogrzewania, prądu - mówi Agnieszka Turalska ze Stowarzyszenia "Dwie Skały". Dary można przynosić codziennie do Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Kleeberga 2 oraz do wyżej wymienionych innych magazynów pomocowych w Bydgoszczy.

- Jeśli chodzi o wydawanie ich, to będziemy to już w nowej siedzibie przy ul. Rupniewskiego. Cały czas liczymy na ofiarność mieszkańców Bydgoszczy - dodaje Agnieszka Turalska.