logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Medale w geście solidarności
Bydgoszczanki i bydgoszczanie od tygodni pomagają, w różnej formie, Ukraińcom, którzy na skutek agresji rosyjskiej musieli opuścić swoje miasta i domy. W tę pomoc zaangażowało się również Miasto. Dziś (8 czerwca) gościliśmy w Ratuszu przedstawiciela naszego ukraińskiego miasta partnerskiego. Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska i prezydent Rafał Bruski przekazali na ręce Andreja Melnika, Medal Prezydenta oraz Medal Kazimierza Wielkiego dla Krzemieńczuka. To gest wsparcia i solidarności z walczącymi Ukraińcami.


- Witam dziś wspaniałego gościa. Jeszcze rok temu nie uwierzyłbym, że przyjedzie Pan do nas z kraju ogarniętego wojną. Codziennie jestem pod ogromnym wrażeniem odwagi, heroizmu i patriotyzmu Ukraińców w walce o swój kraj. Od wybuchu wojny, kilkukrotnie miałem okazję rozmawiać z merami naszych miast partnerskich na Ukrainie – Czerkas i Krzemieńczuka – obaj podkreślali, jak ważne jest dla nich wsparcie płynące z Bydgoszczy – mówił podczas dzisiejszego spotkania prezydent Rafał Bruski.

Medal Kazimierza Wielkiego dla Miasta partnerskiego Krzemieńczuk został przyznany przez Radę Miasta Bydgoszczy w kwietniu 2022 roku w geście jedności i solidarności ze społecznością Ukrainy. Medal Prezydenta otrzymał Andrea Melnik, który od lat aktywnie działa na rzecz zbliżenia i współpracy naszych miast. Ponadto prezydent Rafał Bruski wystosował pismo do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Pełna treść znajduje się TUTAJ.Andrej Melnik jest zastępcą dyrektora ds. współpracy międzynarodowej Instytutu Rozwoju Krzemieńczuka. Od lat wspiera rozwój kontaktów miast partnerskich – Bydgoszczy i Krzemieńczuka, współpracę w dziedzinie kontaktów gospodarczych, rozwoju i zarządzania miastem, edukacji i kultury. Działacz Światowego Komitetu Pokoju.

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy podziękowania od Rady Miasta Krzmieńczuka. Więcej pisaliśmy TUTAJ.


Warto wiedzieć
Bydgoszcz ma dwa miasta partnerskie na Ukrainie – Czerkasy i Krzemieńczuk. Umowa partnerstwa z Czerkasami została podpisana 13 września 2000 roku. Czerkasy to miasto położone na prawym brzegu Dniepru, w odległości 240 kilometrów od Kijowa, liczące ok. 300 tys. mieszkańców. Dzięki swemu położeniu Czerkasy są administracyjnym, gospodarczym, naukowym oraz kulturalnym centrum obwodu czerkaskiego. Obecnie miasto jest największym w regionie ośrodkiem przemysłu chemicznego, elektromaszynowego, włókienniczego, materiałów budowlanych oraz przetwórstwa spożywczego. Uroku miastu dodaje zapora na Dnieprze, która jest największym sztucznym zbiornikiem na Ukrainie. Na brzegu rzeki koncentruje się rekreacyjna część miasta – między innymi tzw. Dolina Róż. Z terenów obecnego obwodu czerkaskiego wywodził się Taras Szewczenko - poeta i bohater narodowy Ukrainy. W mieście tym urodziła się także Eugenia Lewicka - polska lekarka, fizjoterapeutka, jedna z prekursorów medycyny sportowej w Polsce.
Umowę partnerską z Krzemieńczukiem podpisaliśmy 30 czerwca 2004 roku. Miasto położone w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem, w obwodzie połtawskim, liczące ok. 220 tys. mieszkańców. Miasto powstało w drugiej połowie XVI w. jako kresowa osada kozacka w Rzeczypospolitej. Prawa miejskie zostały mu nadane przez polskiego króla Jana Kazimierza.  Obecnie to największe miasto przemysłowe obwodu połtawskiego należące do ośmiu najbardziej rozwiniętych miast Ukrainy. Przez ponad 200 lat Krzemieńczuk słynął z targów, które pod względem obrotów handlowych zajmowały wiodące miejsce w kraju. Obecnie miasto pozostaje wciąż ważnym węzłem komunikacji kolejowej. W Krzemieńczuku znajdują się znane w Europie zakłady przemysłowe: rafineria ropy naftowej, zakłady budowy samochodów ciężarowych “KRAZ”, największy w Europie zakład produkcji kół i podwozi.