logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Jesteśmy z Ukrainą
24 sierpnia Ukraińcy obchodzą Dzień Niepodległości. Z okazji święta państwowego życzenia przebywającym w naszym mieście i ich rodzinom w Ukrainie składa prezydent Rafał Bruski. Zapraszamy także na bydgoskie obchody, które odbędą się w sobotę, 27 sierpnia. Wstęp jest wolny.


- Dziś, 24 sierpnia świętujemy wspólnie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi dzień uzyskania niepodległości przez Ukrainę. To dzień, kiedy odłączyli się od Związku Radzieckiego. Minęło 31 lat od 1991 roku i naród ukraiński znów musi walczyć o swoją wolność, swoją niepodległość, o swoje państwo. W tym szczególnym dniu chciałbym wyrazić uznanie dla całego Narodu za bohaterstwo, za patriotyzm, za niezłomność. Ale za trzy dni, 27 sierpnia właśnie na moście Staromiejskim spotkajmy się wspólnie. Świętujmy ten dzień, wspaniały dzień dla Ukrainy, ale i także sierpień bardzo ważny miesiąc dla Polski. Odbędzie się polsko-ukraińska TOŁOKA. Zapraszam – mówi prezydent Rafał Bruski.

Dzień Niepodległości Ukrainy to święto państwowe ustanowione 24 sierpnia 1991 roku. Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał prawo Ukraińców do posiadania własnego państwa i samostanowienia o swoim losie. Dziś mija również pół roku od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim przemówieniu podkreślił, że Ukraińcy spotykają się dziś w innych okolicznościach, warunkach, a nawet w różnych strefach czasowych, ale jedynym celem jest zachowanie niepodległości i zwycięstwo Ukrainy. W Bydgoszczy przebywa kilkanaście tysięcy Ukrainek i Ukraińców. Do bydgoskich szkół i przedszkoli  uczęszcza ponad 1,7 tys. ukraińskich dzieci. Pracę w Bydgoszczy podjęło już niemal 10 tys. osób.

Spotkajmy się razem
Już w najbliższą sobotę (27.08) w samym centrum Bydgoszczy odbędzie się Tołoka, czyli wzajemna pomoc i zabawa. Szczegóły TUTAJ.