logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Godzina W – oddamy hołd bohaterkom i bohaterom
1 sierpnia br. o godzinie 17:00 Bydgoszcz odda hołd bohaterkom i bohaterom Powstania Warszawskiego. W mieście zawyją syreny. Prezydenci miast Unii Metropolii Polskich wyjaśniają uchodźcom z Ukrainy powody włączenia syren i apelują, by była to wspólna minuta zadumy nad historią bohaterskiej walki o wolność.


1 sierpnia br. obchodzimy 78. rocznicę Powstania Warszawskiego, bohaterskiego zrywu w walce o wolność i niepodległość. Polacy, co roku 1 sierpnia w godzinie W zatrzymują się na chwilę, oddając symboliczny hołd bohaterkom i bohaterom tamtych dni. Jednocześnie, prezydenci miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich zwrócili się do Ukrainek i Ukraińców przebywających w Polsce o cierpliwość, gdy zawyją syreny - Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność – pisze Tadeusz Truskolaski, prezes Zarządu UMP i prezydent Białegostoku. Pełna treść listu poniżej:

Дорогі наші українські мешканці та сусіди!

Наближається дуже важлива для Польщі річниця. В 1944 році у Варшаві вибухнуло повстання проти нацистських окупантів і гонителів.
Віддаючи данину пам’яті полеглим і живим учасникам Варшавського повстання, поляки щороку 1 серпня о 17.00 на мить символічно завмирають і вмикають тривожні сирени, які лунають протягом хвилини, чи навіть трьох, залежно від місця події.
Тому від імені всіх членів Асоціації міських агломерацій звертаюся з проханням не тривожитися під час завивання сирен. Вони не будуть приводом для хвилювання, страху та стресу, а навпаки – стануть символом осмислення історії героїв, які боролися за свободу.

З повагою,

Голова правління
Асоціації  міських агломерацій

Тадеуш Трусколяський,
 

Drodzy nasi Ukraińscy Mieszkańcy i Sąsiedzi !

Zbliża się bardzo ważna dla Polski rocznica. W 1944 roku wybuchło w Warszawie powstanie, skierowane przeciwko hitlerowskiemu okupantowi i prześladowcy.
Polacy - oddając hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego - co roku 1 sierpnia, o godz. 17.00 zatrzymują się na symboliczną chwilę i uruchamiają syreny alarmowe, nadawane w systemie ciągłym przez minutę lub trzy, w zależności od miejsca.
Dlatego, w imieniu wszystkich miast Unii Metropolii Polskich, zwracam się do Was
o cierpliwość gdy zawyją syreny. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność.


Z wyrazami szacunku

Prezes Zarządu
Unii Metropolii Polskich


Tadeusz Truskolaski
Prezydent Miasta Białegostoku