logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Plan adaptacji miasta Bydgoszczy do zmian klimatu do roku 2030





W dniu 4 września 2019 r. uchwałą Rady Miasta Bydgoszczy przyjęto "Plan adaptacji miasta Bydgoszczy do zmian klimatu do roku 2030". Dokument został opracowany w ramach porozumienia Miasta z Ministerstwem Środowiska. Bydgoszcz, jako jedno z 44 polskich miast, włączyła się w projekt "Opracowanie miejskich planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców".

Główny cel Planu

Głównym celem Planu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu, zwiększenie jego odporności na przewidywany wzrost częstości i intensywności występowania zjawisk ekstremalnych, takich jak: deszcze nawalne, fale upałów, susze, intensywne wiatry i gwałtowne burze.

Dla optymalnej realizacji wyznaczonego celu, zaplanowano szereg działań adaptacyjnych, w tym rozwój błękitno-zielonej infrastruktury, modernizację systemu odprowadzania wód opadowych, wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach, a także organizację działań edukacyjnych. Te i inne inicjatywy pomogą Bydgoszczy skutecznie przystosować się do zmieniających się warunków klimatycznych.

Zmiany w Planie

W dniu 25 października 2023 r. Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę wprowadzającą w Planie dodatkowe działanie "Bydgoszcz zielono-niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód deszczowych". Działanie to stanowi kontynuację i uzupełnienie projektu "Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej MWiK do zmian klimatu na terenie miasta Bydgoszczy", którego realizację zakończono w 2024 r.

W dniu 22 stycznia 2025 r., w związku z nowelizacją przepisów, Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę w celu uznania dotychczasowego "Planu adaptacji miasta Bydgoszczy do zmian klimatu do roku 2030" za miejski plan adaptacji. Dzięki temu dokument zyskał formalny status, co umożliwia dalsze, skuteczniejsze działania w zakresie przystosowania miasta do zmieniającego się klimatu.