
Kamienicę przy ul. Śniadeckich wzniesiono około 1890 roku na planie zbliżonym do litery „L”. Fasada budynku różni się znacznie od sąsiednich, ze względu na swoje specyficzne cechy: trzy balkony z kutego żelaza, dwa szczytowe łuki podkowiaste w skrajnych częściach oraz duży, stylizowany portal. Elewacja zdobiona jest między innymi dwoma płaskorzeźbami z motywami roślinnymi oraz gzymsami. Szczyty zwieńczone są urnami.
Budynek pełni funkcję mieszkalno-usługową. Funkcjonuje w nim wspólnota zarządzana przez miejską spółkę ADM. Sukcesywnie zleca ona prace przywracające estetyczny wygląd. W poprzednich latach budowlańcy zajęli się mansardowym dachem. Teraz remontowana jest fasada wraz ze ścianą szczytową. Wspólnota zabezpieczyła na wykonanie robót około 300 tysięcy złotych. Zakończenie prac planowane jest przed wakacjami. Budynek po remoncie doskonale będzie współgrał z sąsiednimi, wcześniej odnowionymi obiektami, m.in. elegancką kamienicą z nr 24.
Moc remontów
W ciągu ostatniej dekady wzdłuż ulicy Śniadeckich odrestaurowane zostały elewacje 20 fasad wiekowych budynków. Dzięki temu ulica Śniadeckich to znów doskonałe miejsce na podziwianie kunsztu bydgoskich architektów działających w Bydgoszczy na przełomie XIX i XX wieku. Samorządowe środki pomagają również w kolejnych etapach pracach konserwatorskich przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozpoczęliśmy restylizację ulicy, która docelowo na całej długości otrzyma nowe chodniki i oświetlenie w formie pastorałów. W pierwszym etapie chodniki zgodne z historycznym, wzorem zyskał odcinek od ul. Gdańskiej do Pomorskiej. Kontynuować będziemy wymianę oświetlenia. Trwają też prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla okolicy placu Piastowskiego.
Estetyczna Bydgoszcz
W ostatnich latach w celu rewitalizacji Śródmieścia aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników, mostów. Zlecane są prace przy odtwarzaniu zieleni. Przy prezydencie działa Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań podnoszących estetykę miejskiej przestrzeni. Działania i skuteczne interwencje podejmuje plastyk miasta. Rewitalizację ułatwiają miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.