logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Europejski Tydzień Regionów i Miast 2021 11 – 14 października 2021Sesje informacyjne, debaty, warsztaty, dobre praktyki o rozwoju lokalnym i regionalnym LINK

Europejski Tydzień Regionów i Miast (#EURegionsWeek) to coroczne największe wydarzeniem poświęcone polityce regionalnej organizowane w Brukseli. Urzędnicy, społecznicy, naukowcy reprezentują swoje miasta i spotykają się, aby rozmawiać na tematy związane z polityką regionalną i rozwojem lokalnym zmierzającym do poprawy życia mieszkańców.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się online. Zgłoś swój udział - rejestracja uczestników już trwa.

12 października 2021 r. Miasto Bydgoszcz uczestniczy w sesji: „PED - obszary o dodatnim bilansie energetycznym i innowacyjne ekosystemy dla neutralności klimatycznej”, podczas której przedstawimy działania Miasta zmierzające do oszczędności zużycia energii w sektorze publicznym w kontekście projektu mySMARTLife: Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki”. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Rejestracja.

Sesja: Positive Energy Districts and Innovation Ecosystems for Climate Neutrality

Data: 12 października 2021, 16:30-18:00 CET

#EURegionsWeek #climate #smartcities #energy

@IRISsmartcities @MySmartLife_eu @Ruggedised @EUSmartCities @Sparcseu + relevant people outside our own networks like @EUinmyRegion

Filmy o miastach uczestniczących w sesji:
•    Parma
•    Vaasa
•    Bydgoszcz
•    Lviv


ANNOUNCEMENT

Start your climate neutral mission here!

Starting a mission to become climate neutral? Collect inspirational insights, do's - and don'ts - at an EU Regions ‘participatory lab’ dedicated to positive energy districts and innovation ecosystems this 12 October at 16:30 CET (registration required).
It taps into expertise and experience of smart city experts accelerating role out in Italy, Ukraine, Finland, Poland and more making smart and sustainable a reality. With moderation from Eurocities and input from the EU Smart Cities Marketplace replication working group which represents over 120 metropolitan areas in Europe.
The session will look at the connections, competences and investment capital we need to make climate neutral happen. If you want to make a difference for our cities and the planet, then this is the moment to capture several good ideas of how!

Hear about a transformative stakeholder dialogue in Italy from Cristina Pellegrini, new catalyst organisations in Ukraine from Maksym Terletsky, accelerating skillsets with Natalia Majewska in Poland or punching above your weight to attract investment with Mika Hakosalo in Finland.

Brooke Flanagan of Eurocities will be teasing out the details and giving you lots of opportunities to interact and ask questions as we explore the topic further.

Keep discovering more @irissmartcities


Session developed in partnership with sister projects: MySmartLife, Ruggedised, Sparcs, the EU Smart City Marketplace Replication Task Group and Eurocities

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6843097756874092544/

Zaproszenie na serie webinariówMobilność - Energia - ICT – w tych obszarach prowadzone są inwestycje smart w ramach projektu mySMARTLife „Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki” przez Helsinki, Nantes i Hamburg. W projekcie te trzy miasta pełnią funkcję mentorską dla Miasta Bydgoszczy.

W ramach projektu organizowana jest seria seminariów internetowych, na które serdecznie zapraszamy.

Weź udział i dowiedz się więcej o wynikach projektu, a także o konkretnych rozwiązaniach zastosowanych również w innych europejskich projektach inteligentnych miast: MAKING-CITY, POCITYF, MatchUP i STARDUST.

https://mysmartlife.eu/mysmartlife/


Start:
29 kwietnia w godzinach 14: 00-15: 00: MOBILITY

webinarium na temat rozwiązań mobilnych, w którym partnerzy mySMARTLife przedstawią swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne opracowane i zastosowane w ramach projektu. Ponadto w webinarium wezmą udział prelegenci z europejskich projektów inteligentnych miast POCITYF i MatchUP(tematy: e-mobility, ITS, e-busy, robobus, monitoring).

Rejestracja

27 maja, w godzinach 14: 00-15: 00: ENERGY

W webinarium przedstawione zostaną rozwiązania energetyczne związane między innymi z termomodernizacją, wykorzystaniem energii odnawialnej i ogrzewaniem hybrydowym. Oprócz prelegentów z projektu mySMARTLife z niecierpliwością czekamy na przedstawicieli projektów MAKING-CITY i MatchUP.

I ostatnie:

24 czerwca w godzinach 14: 00-15: 00: ICT


Projekty mySMARTLife,  MAKING-CITY, POCITYF i STARDUST przedstawią zastosowane rozwiązania ICT celem pomiary energii w miastach. ICT jest kluczem do energetycznej transformacji miast (PED – Positive Energy Districts – dzielnice o dodatnim bilansie energetycznym) i promowania budownictwa niskoenergetycznego .Na zdjęciu:

Autonomiczny elektroniczny minibus ROBOBUS

 • 8 miejsc
 • Brak kierowcy
 • Żadnego hałasu
 • Żadnych zanieczyszczeń’
 • Prędkość ok. 20km/h
 • Robobus jeździ według określonej trasy
 • Operator jest zawsze w robobusie

Zapraszamy na webinarium: " Smart Building Retrofits – modernizacja energetyczna budynków”Projekt mySMARTLife pn. „Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki” Organizator webinarium: Steinbeis-Europa-Zentrum, Niemcy Kontakt: Annika Rasch, rasch@steinbeis-europa.de 10 marca 2020r., godz. 10:00 -11:30

Aby dołączyć do grona słuchaczy webinarium, należy kliknąć na link poniżej:
https://global.gotomeeting.com/join/877222989

W imieniu konsorcjum projektu mySMARTLife zapraszamy do udziału w webinarium nt. modernizacji energetycznej budynków w smart cities, które odbędzie się 10.03.2020r.

Smart City: Modernizacja energetyczna budynków

Trzy miasta wiodące (Lighthouse Cities) w projekcie mySMARTLife: Nantes, Hamburg oraz Helsinki przedstawią innowacyjne rozwiązania stosowane podczas działań modernizacyjnych budynków, które w Nantes są prowadzone w oparciu o platformę zorientowaną na użytkownika: mon PROJET RENOV, Hamburg pokaże proces termomodernizacyjny the Rudolf-Steiner-Schule w Hamburgu-Bergedorf, a Helsinki omówią rolę spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych w procesie modernizacji budynków w mieście.


Program webinarium:

 1. Wprowadzenie do SCIS Smart Cities Information System & Solution Guide – Przewodnik rozwiązań smart city (Yixiao Ma, Vito)
 2. Wprowadzenie do projektu mySMARTLife oraz roli miast wiodących (Lighthouse Cities) (Gabi Kaiser, Steinbeis-Europa-Zentrum)
 3. Nantes – Projekt mon PROJET RENOV: strategia modernizacji budynków (Marine Buron oraz Jonathan Lefebvre, Nantes Metropole)
 4. Modernizacja Rudolf-Steiner-Schule w Hamburgu (Margit Bonacker, konsalt)
 5. Helsinki – Modernizacja w kooperacji ze wspólnotami mieszkaniowymi (Maria Viitanen, Helsinki)
 6. Q&A (Gabi Kaiser, Steinbeis-Europa-Zentrum)

Język: angielski                                                        
Do usłyszenia!
                                 Wydział Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy
Projekt mySmartLife:
W Projekcie mySMARTLife miasta wiodące Nantes, Hamburg i Helsinki tworzą strategię miejskiej transformacji w kierunku smart city. Bydgoszcz, Palencia i Rijeka to miasta „uczące się”. Działania, które podejmują miasta wiodące mają na celu zapewnienie mieszkańcom jak najlepszej przestrzeni do życia. Smart city to „miejsce, w którym tradycyjne sieci i usługi stają się bardziej wydajne dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych (ICT) z korzyścią dla mieszkańców i biznesu. Oznacza to inteligentniejsze sieci transportu miejskiego, zmodernizowane sieci wodno-kanalizacyjne, energetyczne, zmodernizowaną gospodarkę odpadami, inteligentne oświetlenie, interaktywną i elastyczną administrację miasta, bezpieczniejsze przestrzenie publiczne i wychodzenie naprzeciw potrzebom populacji poprzez aktywne zaangażowanie mieszkańców w procesy miejskie.”(źródło: https://ec.europa.eu/info/eu-regional-and-urban-development/topics/cities-and-urban-development/city-initiatives/smart-cities_en).

https://www.mysmartlife.eu/mysmartlife/

Kontakt: Natalia Majewska, Referat Projektów Międzynarodowych, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, Urząd Miasta Bydgoszcz, n.majewska@um.bydgoszcz.pl, (52) 58 59 177

 

 

Strategia transformacji w kierunku smart cityZapraszamy na webinarium: "Strategia transformacji w kierunku smart city” 27 lutego 2020r., godz. 10:00 -11:30

Aby dołączyć do grona słuchaczy webinarium, należy kliknąć na link poniżej:
https://global.gotomeeting.com/join/396615357

W imieniu konsorcjum projektu mySMARTLife zapraszamy do udziału w webinarium nt. zaangażowania mieszkańców przy użyciu narzędzi ICT w tworzenie strategii smart city, które odbędzie się 27.02.2020r.
W Projekcie mySMARTLife miasta wiodące Nantes, Hamburg i Helsinki tworzą strategię miejskiej transformacji w kierunku smart city. Bydgoszcz, Palencia i Rijeka to miasta „uczące się”. Działania, które podejmują miasta wiodące mają na celu zapewnienie mieszkańcom jak najlepszej przestrzeni do życia. Smart city to „miejsce, w którym tradycyjne sieci i usługi stają się bardziej wydajne dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych (ICT) z korzyścią dla mieszkańców i biznesu. Oznacza to inteligentniejsze sieci transportu miejskiego, zmodernizowane sieci wodno-kanalizacyjne, energetyczne, zmodernizowaną gospodarkę odpadami, inteligentne oświetlenie, interaktywną i elastyczną administrację miasta, bezpieczniejsze przestrzenie publiczne i wychodzenie naprzeciw potrzebom populacji poprzez aktywne zaangażowanie mieszkańców w procesy miejskie.” (źródło: ec.europa.eu/info/eu-regional-and-urban-development/topics/cities-and-urban-development/city-initiatives/smart-cities_en). Nie można mówieć o smart city bez aktywnego zaangażowanie mieszkańców w jego tworzenie.

Program webinarium:

 1. Wprowadzenie do projektu mySMARTLife (Gabi Kaiser, Steinbeis-Europa-Zentrum)
 2. Wprowadzenie do procesu miejskiej transformacji smart city (tba)
 3. Inteligentna przemiana: doświadczenia w projekcie mySMARTLife (Dr. Victoria Blessing, Steinbeis-Europa-Zentrum, Niemcy)
 4. Mieszkańcy zaangażowani w zarządzanie inteligentnym miastem: narzędzia i studium przypadku (Elena Usobiaga, Tecnalia Research & Innovation, Centrum Technologii, Hiszpania)
 5. Inteligenta gospodarka: innowacyjne modele biznesowe (Dr. Francesco Pardo Bosch, ESADE Business School, Hiszpania)
 6. Inteligentne planowanie energetyczne (Eneko Arrizabalaga Uriarte, Tecnalia Research & Innovation, Centrum Technologii, Hiszpania)
 7. Pytania (Gabi Kaiser, Steinbeis-Europa-Zentrum, Niemcy)
 8. Podsumowanie (Gabi Kaiser, Steinbeis-Europa-Zentrum, Niemcy)


Zapraszamy!
Wydział Zintegrowanego Rozwoju w imieniu konsorcjum projektu mySMARTLife

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE PROJEKTU MYSMARTLIFE: SMART CITIES - INTELIGENTNE OŚWIETLENIE W MIASTACH 13.06.2019R. 14.30 – 19.30, SALA SESYJNA, RATUSZ, JEZUICKA 1Referat Projektów Międzynarodowych Wydziału Zintegrowanego Rozwoju w Urzędzie Miasta Bydgoszczy zaprasza serdecznie do udziału w spotkaniu międzynarodowego projektu mySMARTLife, które dotyczy: Inteligentnego Oświetlenia w Miastach. Spotkanie odbędzie się w dniu 13 czerwca 2019r. od godz. 14.30 w bydgoskim Ratuszu w Sali Sesyjnej (ul. Jezuicka 1).

Jest to spotkanie projektowe, ale postanowiliśmy zorganizować je jako otwarte, w którym Bydgoszcz oraz biorące w projekcie udział miasta europejskie będą prezentować swoje doświadczenia w temacie inteligentnego oświetlenia. Projekt inteligentnego oświetlenia zastosowany w Bydgoszczy przedstawi Marcin Rydzewski z Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy oraz firma Apanet Green Systems -  Edyta Kolendowicz, Marcin Borowiec. Swoje rozwiązania zaprezentują również Miasta: Palencia, Nantes, Rijeka, Hamburg.

Projekt mySMARTLife pn. Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki (Smart Transition of EU cities towards a new concept of smart Life and Economy) realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020. Konsorcjum składa się z 27 partnerów. W projekcie partnerzy zaawansowani, tzw. miasta wiodące - Hamburg, Helsinki i Nantes  wdrażają u siebie inteligentne rozwiązania z zakresu mobilności, energii oraz ICT oraz trzy miasta uczące się tzw. follower cities - Bydgoszcz, Palencia i Rijeka, zdobywają wiedzę w zakresie kompleksowego podejścia do tworzenia inteligentnego miasta. Pozostali partnerzy projektu to m.in. firmy prywatne, uniwersytety.

Bydgoskie spotkanie dotyczy oświetlenia, dlatego nasze zaproszenie głównie kierowane jest do techników, przedstawicieli miast i firm, profesjonalistów związanych z branżą, ale również studentów, którzy za moment w branży oświetleniowej będą pracować.

Więcej informacji o projekcie mySMARTLife tutaj:
https://mysmartlife.eu/mysmartlife/
https://www.bydgoszcz.pl/rozwoj/projekty-miedzynarodowe/mysmartlife/
https://mysmartlife.eu/events/

"Celem mySMARTLife jest wspieranie miast Unii Europejskiej w procesie ich transformacji w miejsca bardziej przyjazne zachowaniu równowagi ekologicznej. Zobowiązanie miast Nantes, Hamburga i Helsinek, aby rozwinąć swoje Zaawansowane Plany Rozwoju Miasta i wprowadzić zaplanowane ambitne działania w swoich miastach w ramach mySMARTLife (ponad 150 działań w 3 miastach) gwarantuje, że nie tylko technologia, ale także powiązane z nią stosowane modele biznesowe są uzasadnione z perspektywy miasta sprawiając, że mySMARTLife stanie się punktem odniesienia dla nowego konceptu miast UE", podkreśla Rubén García Pajares, koordynator projektu mySMARTLife.

SMART LIGHTING IN THE CITIES
14:30-15:00h- Welcome & Registration: the City of Bydgoszcz
15:00-15:20h - Session introduction  
15:20-16:30h -  Smart lighting project in Bydgoszcz  

Introduction by Marcin Rydzewski, Bydgoszcz Municipal Roads and Public Transportation Board
Detailed presentation of the  lighting system in Bydgoszcz by Edyta Kolendowicz, Marcin Borowiec, Apanet Green Systems,  Wrocław

Coffee break
17:00-17:30h Smart Lighting solutions, Steffen Kilian, T-Systems International GmbH Systems Integration
17:30-18:00h Smart lighting project in Palencia, Spain
18:00-18:30h Smart lighting project in Rijeka, Croatia (tbc)
18:30–19:00h Smart lighting project in Hamburg, Germany
19:00-19:30h Q&A
 
20:00-21:30h Social dinner (wewnętrzne)
21:30h-22:00 Study night tour: Smart lighting in Bydgoszcz (wewnętrzne)

W razie pytań, prosze o kontakt: Natalia Majewska, Urząd Miasta Bydgoszczy, Wydział Zintegrowanego Rozwoju, Referat Projektów Międzynarodowych, mobile: +48 668 362 450

Newsletter nr 3W tej edycji naszego biuletynu chcielibyśmy skupić się na energii, wskazując na innowacyjne wykorzystanie energii w projekcie mySMARTLife, od inteligentnego sterowania i systemów przechowywania energii po instalacje fotowoltaiczne.

Odkryj najnowsze działania w naszych miastach – latarniach: Nantes, Hamburgu i Helsinkach, podejmowane aby te miasta stały się  bardzie przyjazne dla środowiska. W numerze tym jest również artykuł dotyczący dzielenia się Bydgoszczy i Helsinek swoimi doświadczeniami podczas Smart City Forum w Warszawie.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami nt.  działań prowadzonych w społeczności inteligentnych miast!
https://www.mysmartlife.eu/newsletter/newsletter-2018-3/

Newsletter nr 2Szanowni Państwo,

Przed Świętami został opublikowany drugi newsletter projektu mySMARTLife, który można znaleźć pod adresem: mysmartlife.eu/newsletter/newsletter-2017-2/

Projekt mySMARTLife świętuje swoje pierwsze urodziny! Korzystając z okazji, postanowiliśmy w drugiej edycji biuletynu mySMARTLife, przeanalizować działania wdrożone i opracowane w trzech miastach latarniach: Nantes, Hamburgu i Helsinkach, a także zwróciliśmy uwagę na wiele wydarzeń, w ciągu kilku ostatnich miesięcy, w których zaprezentowali się partnerzy projektu.

Ponadto biuletyn koncentruje się na "Strategii transformacji miast" i wyjaśnia, co jest tak wyjątkowego i innowacyjnego w podejściu realizowanym w ramach mySMARTLife.

Biuletyn wydawany jest dwa razy w roku. Jeśli chcecie Państwo otrzymywać go automatycznie, należy się zarejestrować.
Link do rejestracji newslettera: mysmartlife.eu/newsletter/

Zapraszamy Państwa do lektury.

Szanowni Państwo,Mamy przyjemność przedstawić Państwu pierwszy Newsletter projektu, z zakresu inteligentnych miast i społeczności, o akronimie mySMARTLife pn. Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki (Smart Transition of EU cities towards a new concept of smart Life and Economy).

Newsletter jest dostępny na stronie:

https://mysmartlife.eu/newsletter/newsletter-2017-1/

W pierwszym wydaniu Newslettera przedstawiamy co kryje się pod pojęciem inteligentnej strategii miasta. Przedstawiamy również miasta wiodące - „latarnie”. Ponadto w następnych wydaniach newslettera będziemy przedstawiać informacje na temat realizacji projektu, uwzględniając wiadomości
z miast zaangażowanych w projekt oraz informować na temat działań  podejmowanych w innych projektach w tym obszarze. Będziemy również informować nt. przyszłych wydarzeń, wskazując gdzie będzie można spotkać się z partnerami projektu i otrzymać informacje z pierwszej ręki.

Osoby zainteresowane otrzymywaniem Newslettera automatycznie w przyszłości, prosimy
o zarejestrowanie się pod adresem:
https://mysmartlife.eu/newsletter/

Projekt mySMARTLife jest finansowany w ramach unijnego programu w zakresie badań naukowych
i innowacji Horyzont 2020. W projekcie koordynowanym przez CARTIF Technology Centre (Hiszpania) współpracuje 28 partnerów z 7 krajów w celu stworzenia zrównoważonych miast.

Działania demonstracyjne będą prowadzone w 3 miastach wiodących: Nantes (Francja), Hamburg (Niemcy) oraz Helsinki (Finlandia), natomiast 4 miasta "podążające": Bydgoszcz, Warna (Bułgaria), Rijeka (Chorwacja) oraz Palencia (Hiszpania) będą uczyły się z ich doświadczeń.

Celem projektu mySMARTLife jest stworzenie trzech miast wiodących, bardziej przyjaznym środowisku poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych i wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Aby dowiedzieć się więcej o projekcie prosimy odwiedzić stronę projektu:

https://mysmartlife.eu

Ponadto dostępna jest również informacja w języku polskim:

http://www.bydgoszcz.pl/rozwoj/projekty-miedzynarodowe/mysmartlife/

 

Manager Projektu mySmartLife:

Natalia Majewska
Urząd Miasta BydgoszczyWydział Zintegrowanego Rozwoju
Referat Projektów Międzynarodowych
City of Bydgoszcz
Integrated Development Department
International Projects Unitemail: n.majewska@um.bydgoszcz.pl
office phone: +48 52 58 59 177,
mobile: +48 668 362 450

mySMARTLifeNazwa projektu w języku polskim: Inteligentna przemiana miast UE w kierunku nowej koncepcji inteligentnego życia i gospodarki Nazwa projektu w języku angielskim: Smart Transition of EU cities towards a new concept of smart Life and Economy

mySMARTLife to projekt stworzony w ramach programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020. Pod przewodnictwem koordynatora projektu - CARTIF Centrum Technologii, 28 partnerów z 7 krajów podejmuje w ramach współpracy działania, aby zrównoważone miasta z "inteligentnymi obywatelami" i "inteligentną gospodarką" stały się rzeczywistością.

Jednym z głównych celów projektu my SMARTLife jest redukcja emisji dwutlenku węgla w miastach oraz zwiększenie wykorzystania źródeł energii odnawialnej. W rezultacie podejmowanych działań miasta demonstracyjne mają stać się bardziej przyjazne dla środowiska.

"mySMARTLife to jeden z ostatnich z projektów 'latarni' (lighthouse) współfinansowanych z Unii Europejskiej, którego celem jest poprawa jakości życia w miastach europejskich. Poprzez połączenie sił miasta Nantes, Hamburg i Helsinki pogłębią swoje zrozumienie rozwiązań technologicznych, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów stanowiących wspólne wyzwania dla tych miast takich jak: zmniejszenie ruchu ulicznego, poprawa jakości usług miejskich i redukcja emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystają tę wiedzę, aby poprawić swoją infrastrukturę i dostarczać nowe usługi" podkreśla Mathias Reddmann, specjalista ds. Polityk i Projektu, Wydział ds. Inteligentnych Miast i Zrównoważonego Rozwoju w Komisji Europejskiej.

Jednak cele projektu wykraczają poza elementy środowiskowe. "Włączające miasta" ("Inclusive cities") to nowe słowo kluczowe. Oferują one nową jakość życia kierując się zasadą, że to mieszkańcy odgrywają witalną rolę w rozwoju miasta. Celem projektu jest również rozwinięcie konceptu "inteligentni obywatele" ("smart people"). Partnerzy projektu mySMARTLife będą także stosowali podejście zgodne z "inteligentym podejściem" ("smart approach") - pragnąc zrealizować innowacyjny i dynamiczny koncept ekonomiczny, który gwarantuje zatrudnienie i odpowiedni dochód, przyciąga talenty i dostarcza dobra oraz usługi zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem.

Zintegrowany proces planowania, w którym obywatele są aktywnie zaangażowani w procesy decyzyjne, łączy się z działaniami na innych obszarach (na przykład mobilność, odnawialne energie). Obserwując i podążając za ustrukturyzowanym modelem biznesowym miasta będzie to prowadzić do zintegrowanej transformation strategii miejskiej, która może łatwo być przeniesiona do innych miast.

Kluczowe zadania zostały zaplanowane i będą przeprowadzane w 3 miastach lighthouse (miasta "latarnie"): Nantes (Francja), Hamburgu (Niemcy) i Helsinkach (Finlandia). 4 miasta "uczące się" ("follower cities") - Varna (Bułgaria), Bydgoszcz (Polska), Rijeka (Chorwacja) i Palencia (Hiszpania) będą się bezpośrednio uczyły z doświadczeń miast wiodących i przygotują swoje własne plany transformacji miasta. Dodatkowo, miasta europejskie i nie tylko są zaproszone do wymiany doświadczeń i uczenia się bezpośrednio z wniosków i rezultatów projektu mySMARTLife poprzez przyłączenie się do sieci miast mySMARTLife.

"Celem mySMARTLife jest wspieranie miast Unii Europejskiej w procesie ich transformacji w miejsca bardziej przyjazne zachowaniu równowagi ekologicznej. Zobowiązanie miast Nantes, Hamburga i Helsinek, aby rozwinąć swoje Zaawansowane Plany Rozwoju Miasta i wprowadzić zaplanowane ambitne działania w swoich miastach w ramach mySMARTLife (ponad 150 działań w 3 miastach) gwarantuje, że nie tylko technologia ale także powiązane z nią stosowane modele biznesowe są uzasadnione z perspektywy miasta sprawiając, że mySMARTLife stanie się punktem odniesienia dla nowego konceptu miast UE", podkreśla Rubén García Pajares, koordynator projektu mySMARTLife.

"Ten nabór dla projektów finansowanych przez UE przyczynia się do tego, że miasto Nantes staje się terytorium dla eksperymentów i że Metropolia stanowi punkt odniesienia jeśli chodzi o transformację energetyczną i cyfrową. Realizując projekt mySMARTLife będziemy liderami transformacji miejskiej poprzez innowacyjną transformację energetyczną, mobilność i cyfrowe modele we współpracy z lokalnymi firmami i europejskimi miastami takimi jak Hamburg i Helsinki. Jestem przekonana, że dzięki pomnożeniu/powieleniu innowacyjnych inicjatyw przyczyniamy się do tworzenia miast przyszłości", mówi Johanna Rolland, burmistrz Nantes i prezydent Metropolii Nantes.

 

Projekt mySMARTLife:

Numer porozumienia o przyznaniu grantu: 731297

Nazwa programu: Horyzont 2020

Czas realizacji: 60 miesięcy (grudzień 2016 - listopad 2021)

Koordynator: CARTIF Centrum Technologii

Konsorcjum: 28 partnerów z 7 krajów (Bułgaria, Chorwacja, Finlandia, Francja, Niemcy, Polska, Hiszpania)

Budżet projektu dla Miasta Bydgoszczy ogółem: 123.125 Euro (dofinansowanie 100%) Twitter: @mySMARTLife_eu

 

Kontakt:
CARTIF Technology Centre
Rubén García Pajares (Koordynator Projektu)
E-mail: rubgar@cartif.es
Telefon: +34 983 546 504 (wew. 215)

Kontakt dla prasy:

Steinbeis-Europa-Zentrum

Lena Ohlig

E-mail: ohlig@steinbeis-europa.de

Telefon: +49 711 123 4033

 

Kontakt lokalny:

Bożena Katarzyna Napierała, k.napierala@um.bydgoszcz.pl, tel. (52) 58 58 373

 

Informacja opracowana na podstawie informacji do prasy w języku angielskim (do pobrania) i wniosku aplikacyjnego