logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Polonia w Mannheim świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę



Piknik rodzinny, warsztaty i wykłady to tylko część wydarzeń uświetniających obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się w dniach 14-18 czerwca 2018 roku w Mannheim, mieście partnerskim Bydgoszczy.

Dzięki wsparciu finansowemu miast Bydgoszczy i Mannheim, a także Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i sponsorów, możliwym było zorganizowanie przez Towarzystwo Niemiecko-Polskie Mannheim-Ludwigshafen T.z. na czele z bydgoszczaninem Piotrem Piłkowskim oraz Polską Misją Katolicką w Mannheim, której przewodzi ks. Bogusław Banach, tak dużego wydarzenia dla Polonii oraz Niemców. Obchody rozpoczęto integracją i warsztatami Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”z Bydgoszczy oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawiak” z Mannheim. Podczas zajęć pracowano nad emisją głosu, prawidłową postawą taneczną, wprowadzono nowe figury taneczne w tańcach, które „Kujawiak” ma w swoim stałym repertuarze. Dzięki warsztatom „Kujawiak” zaprezentował następnego dnia podczas Pikniku Rodzinnego następujące tańce: polonez, kujawiak, oberek, trojak oraz polka. Zespołowi Pieśni i Tańca „Kujawiak” akompaniował zespół GO!band z Bydgoszczy w składzie: Małgorzata Żurańska-Wilkowska-śpiew, Jacek Cichocki-instrumenty klawiszowe, Paweł Urowski-kontrabas, Mateusz Gruszkowski-perkusja.

 „Ziemia Bydgoska” i „Kujawiak” planują w tym roku kolejne kilkudniowe warsztaty mające na celu podniesienie kunsztu wykonawczego i rozszerzenie repertuaru zespołu. Piknik Rodzinny, który odbył się 16 czerwca 2018 roku w Herzogenriedpark w Mannheim obfitował w wiele atrakcji dla przybyłych gości. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” pod kierownictwem Pani Elżbiety Kornaszewskiej w programie promującym folklor regionu, a także folklor Łowicza i Krakowa Wschodniego. Zespół wykonał również pieśni patriotyczne ze swojej nowo wydanej płyty, podkreślając tym samym tematykę pikniku. Barwne stroje, doskonały taniec, śpiew i gra na instrumentach została doceniona przez zgromadzoną publiczność gromkimi brawami. Piknik otworzył występ „Ziemi Bydgoskiej”, po którym przywitano zaproszonych oficjalnych gości i wręczono podarunki od Miasta Bydgoszczy. Prowadzący, Maciej Wilkowski – dziennikarz Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, podkreślił okazję do organizacji pikniku – „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”, a także owocną współpracę miast partnerskich Bydgoszczy i Mannheim. Zespół „GO!band” na czele z bydgoszczanką Małgorzatą Żurańską-Wilkowską zagrał koncerty ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych polskich autorów tekstów i muzyki. Można było usłyszeć słowa Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory oraz piosenki z lat 20. i 30.  

 



Najbardziej wdzięcznym punktem programu były występy dzieci z Polskiej Misji Katolickiej przygotowane przez Joannę Ernest i Magdalenę Perszon oraz Wawel - Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe T.z. w Heidelbergu. W programie znalazły się piosenki i wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Nie zabrakło również polskich tańców ludowych w wykonaniu młodych artystów.

Podczas pikniku wystąpił zespół „Orange Trane”, który tworzą wybitni polscy jazzmani: Piotr Lemańczyk, Dominik Bukowski, Adam Czerwiński, na czele z bydgoszczaninem, saksofonistą, Szymonem Łukowskim. Jazzowy zespół zaprezentował na światowym poziomie autorskie kompozycje napisane na saksofon, wibrafon, kontrabas i perkusję. Liczne wiruozerskie improwizacje wzbudzały zachwyt zgromadzonej publiczności.W trakcie wydarzenia wygłoszono dwa krótkie wykłady. Profesor Jerzy Eisler, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej (Oddział w Warszawie), przedstawił prelekcję pt: ”Jedna Polska czy trzy Polski: 1918 – 1944 – 1989?” – o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a Pani Gisela Medzeg odczytała w imieniu Pani Danuty Kucik-Szczepaniak (Prezesa Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy) wykład pt: „100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety”. Niewątpliwą atrakcją była degustacja polskich potraw, która licznie przyciągnęła gości zachwalających polską kuchnię. Klub sportowy „Alligator” z Mannheim oraz Polska Misja Katolicka przygotowały dla dzieci i rodziców liczne potyczki sportowe. W trakcie wydarzenia rozdawane były materiały promujące miasto Bydgoszcz w języku polskim i niemieckim. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” uświetnił również swoim występem uroczystą Mszę Świętą w kościele Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim 17 czerwca 2018r.

 Po Mszy św. w sali PMK odbył się wykład profesora Jerzego Eislera z Instytutu Pamięci Narodowej pt: „Marzec’68 – spojrzenie po pół wieku”. Prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Mannheim-Ludwigshafen T.z., Piotr Piłkowski wraz z profesorem Jerzym Eislerem po wykładzie odwiedzili Cmentarz Główny w Mannheim, gdzie złożyli hołd Polakom, których ciała spoczywają w polskiej kwaterze. Piotr Piłkowski przedstawił plany dotyczące budowy pomnika ku czci spoczywających Polaków. Na 11 listopada br. zaplanowano uroczystości odsłonięcia monumentu, na którym zostanie umieszczony napis (tytuł roboczy): „Pamięci obywateli polskich, żołnierzy Oddziałów Wartowniczych przy Armii Amerykańskiej, pracowników przymusowych i cywili spoczywających na cmentarzu głównym w Mannheim i w innych miejscach”.