logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

21-23 września KONFERENCJA TOWARZYSTW POLSKO-NIEMIECKICH



21-23 września odbyła się KONFERENCJA TOWARZYSTW POLSKO-NIEMIECKICH z okazji 20 – lecia powstania Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy i Sympozjum Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich, zatytułowane "1918 – 2018 Perspektywa polska i perspektywa niemiecka".

W dniach 21-23 września 2018 odbyła się w Bydgoszczy Konferencja Towarzystw Polsko-Niemieckich. Był to zarazem jubileusz 20-lecia Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bydgoszczy. Konferencja odbywała się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy  i Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr. hab. Jacka Woźnego w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Towarzystwo Polsko-Niemieckie działające w naszym mieście zostało uhonorowane Medalem Prezydenta Bydgoszczy za całokształt 20-letniej działalności.

W wydarzeniu wzięli m.in. udział: Fried Nielsen, kierownik Wydziału Kultury Ambasady RFN w Warszawie, Giuseppe Lo Coco, kierownik Wydziału Kultury Konsulatu Generalnego RFN w Gdańsku, prof. dr hab. Dariusz Makiłła, współprzewodniczący Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, Mirosław Kozłowicz, zastępca Prezydenta Miasta, prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor UKW i Jarosław Kuropatwiński, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Bydgoszczy.

 

Wykład inauguracyjny pt. "Pojednanie! Pojednanie!" przedstawił prof. dr hab. Jan Rydel, prezes Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich w Polsce. Dyskusje panelowe rozpoczęła Gisela Medzeg z Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Mannheim, niemiecka działaczka i autorka licznych publikacji, która wygłosiła referat pt. „100 lat Praw Wyborczych Kobiet w Polsce i w Niemczech".



Dyskusja panelowa dotyczyła następujących zagadnień:

Sto lat doświadczń w stosunkach polsko-niemieckich;
Media w stosunkach polsko-niemieckich – stan wiedzy i komunikacji społecznej
Przyszłość stosunków polsko-niemieckich.

W dyskusji panelowej udział wzięli:
- prof. dr hab. Marek Kornat – Instytut Stosunków Politycznych PAN Warszawa
- dr Anna Kwiatkowska – Drożdż – kierownik Zespołu Niemiec i Europy Północnej
Ośrodka Studiów Wschodnich
- PD Dr Peter Oliver Loew Deutsches – Polen Intitut w Darmstadt
- prof. dr hab. Miloŝ Řeznik – Niemiecki Instytut Historyczny Warszawa
- Rafał Rogulski – Dyrektor Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność W-wa
- prof. dr hab. Jan Rydel – Uniwersytet Pedagogiczny Kraków, koordynator Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
- red. Joanna Stolarek – media niemieckie w Berlinie.
- Bogdan Twardochleb – Kurier Szczeciński.

W dyskusji również wziął udział za pośrednictwem Skype’a poseł na Sejm RP dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący polsko-niemieckiej grupy parlamentarnej. Dyskusja panelowa poruszyła najważniejsze zagadnienia dotyczące wydarzeń i faktów historycznych w ostatnim stuleciu, które miały istotny wpływ na stosunki polsko-niemieckie. Celem projektu było upamiętnienie 100 - rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podjęte działania pozwalają na kontynuację wspólnych polsko-niemieckich działań w kolejnych edycjach oraz owocną współpracę miast i towarzystw partnerskich.