logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Michał Kubiak z Medalem Prezydenta




Michał Kubiak, artysta rzeźbiarz świętuje w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Podczas uroczystego wernisażu wystawy fotografii swoich rzeźb artysta otrzymał z rąk prezydenta Rafała Bruskiego Medal Prezydenta, nadawany osobom szczególnie zasłużonym dla Bydgoszczy. Uroczystość połączona z premierą wydania „Spacerownika śladami rzeźb Michała Kubiaka” odbyła się w Fundacji Fotografistka.


- 50 lat pracy twórczej to piękny i wyjątkowy jubileusz. Jak podziękować za pięćdziesiąt lat artystycznej pracy, której znacząca część związana jest z Bydgoszczą i ma ogromny wpływ na kształtowanie jej wizerunku i charakteru? „Bydgoska Aleja Autografów” na ulicy Długiej, rzeźba „Flisaka” przypominająca wodniackie tradycje miasta, „Andrzej Szwalbe” stojący obok dzieła swojego życia – Filharmonii Pomorskiej, „Marian Rejewski”, do którego można się w każdej chwili dosiąść czy „Wędrowiec”, wahający się przed wyborem właściwej drogi – to Pańskie osobliwe, unikatowe dopełnienie naszych bydgoskich opowieści. Dziękujemy, że przez te wszystkie lata tak hojnie dzieli się Pan z nami swoim wyjątkowym talentem i wrażliwością, i prosimy o kolejne realizacje twórczych planów i marzeń, które pięknie ubogacają kulturalne życie Bydgoszczy – mówił podczas wernisażu prezydenta Rafał Bruski.

Miasto można poznawać na różne sposoby. Odkrywać jego kulturę, historię, codzienność. Pomagają w tym między innymi pomniki i tablice pamiątkowe. To nie tylko dzieła sztuki czy dominanty wpisane w układ urbanistyczny, ale również część narracji pozwalającej „czytać” dzieje miasta. Dzieła Michała Kubiaka znają wszyscy bydgoszczanie. Mijają je spacerując ulicami. Mają okazję zobaczyć turyści, nawet wtedy, gdy przyjeżdżają tylko na chwilę. Nie zawsze wiemy, że jest ich autorem. Czas to zmienić.

Pretekstem dla powstania „Spacerownika” jest jubileusz pracy twórczej rzeźbiarza Michała Kubiaka. Chociaż w swojej twórczości artysta podejmuje najróżniejsze tematy, najważniejsze wydają się te dotyczące Człowieka. Jego zmagania się z życiem, nieustannego podejmowania trudu istnienia, upadków i dalszej wędrówki. Ta twórczość jest głęboko humanistyczna. Materiały, które zamieniają się w wizje artystyczne to metal i kamień. Często łączą się ze sobą w jednej kompozycji, a dodatkowym efektem jest kontrast – błysku i matu, gładkości i chropowatości.

Jubileuszowi towarzyszyć będzie wystawa rzeźb Michała Kubiaka w obiektywie Patryka Chenc. Fotograf, który zadebiutował w 2021 roku fotografią studyjną prezentująca zatrzymane w kadrze elementy migrującego lasu, ponownie sięga po minimalistyczną kolorystykę i grę światła z cieniem, tym razem zastosowując oświetlenie studyjne w plenerze. Artysta przedstawia doskonale znane bydgoszczanom rzeźby Michała Kubiaka w zupełnie nowej odsłonie.  

Wernisaż wystawy odbył się 21 czerwca br. w siedzibie Fundacji Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1, Bydgoszcz. Ekspozycję będzie może oglądać do 7 października br. Spacer śladami prac artysty odbędzie się 22 czerwca br. o godz. 18:00. Oprowadzać będzie historyczka sztuki dr. Agnieszka Wysocka. Zbiórka przed Katedrą św. Marcina i Mikołaja, ul. Farna 2 w Bydgoszczy. Wstęp jest bezpłatny. Współfinansowanie – Miasto Bydgoszcz. 

Michał Kubiak - (ur. 1946 w Bydgoszczy) w 1972 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Po powrocie do rodzinnego miasta oprócz twórczych eksperymentów we własnej pracowni, włączył się w życie artystyczne, m.in. współtworząc z Ignacym Bullą i Januszem Bałdygą Grupę Bydgoską „Galeria 1+ X”. W 1994 roku był komisarzem wystaw bydgoskich artystów w Londynie i Edynburgu. Jego rzeźby znajdują się w wielu kolekcjach – państwowych i prywatnych. W 2016 roku rodzinne miasto uhonorowało Michała Kubiaka umieszczając jego odwzorowany w granicie podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, znajdującej się wzdłuż ulicy Długiej.

Patryk Chenc (ur. 1991 w Bydgoszczy) - Absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fotograf, realizator video i video-art współpracujący z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Vintage Photo Festivalem, grupą teatru tańca współczesnego Hertz House. Portrecista i twórca fotografii produktowej. Skupia się na związku człowieka z naturą. Cechuje go minimalizm. Stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy.