
Od 1 stycznia 2025 roku ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, które nie nadają się już do użytku, nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. To wynik wdrożenia przepisów dyrektywy 2008/98/WE, które obowiązują w całej Polsce i mają na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w duchu recyklingu.
Gdzie dostarczyć ubrania, które można jeszcze wykorzystać?
Na terenie Bydgoszczy funkcjonują punkty, do których możemy oddać niepotrzebne tekstylia w dobrym stanie. W punktach można pozostawić ubranie, z którego ktoś może jeszcze skorzystać, w duchu gospodarki cyrkularnej.
W Bydgoszczy znajdują się 562 kontenery, w tym 132 Polskiego Czerwonego Krzyża. Wszystkie ubrania z tych kontenerów trafiają do sortowni m.in. Wtórpol, a następnie do obiegu wtórnego. Lista kontenerów znajduje się TUTAJ.
W bydgoskiej Bazylice działa sklep charytatywny, który podzielony jest na dwie strefy. W pierwszej z nich odzież, obuwie, książki, zabawki i inne artykuły nie mają metek z cenami. Osoby potrzebujące mogą je brać za darmo. W drugiej części powstała tzw. strefa płatna, w której, za symboliczną kwotę, można kupić odzież i przedmioty dobrej jakości. Ubrania są starannie posortowane, wyprane i wyprasowane. Przynoszone rzeczy trafiają na półki i wieszaki. Ubrania nie muszą być nowe, jednak w stanie nadającym się do użytku.
Niepotrzebne rzeczy można także zanieść bezpośrednio do noclegowni i schronisk dla osób w kryzysie bezdomności. Najbardziej przydadzą się kołdry, koce i poduszki. Tego typu placówki chętnie przyjmą też ciepłe, zimowe ubrania, bo to właśnie okres zimowy jest dla osób bezdomnych najtrudniejszy.
Koce i prześcieradła zawsze przydają się również w schroniskach dla zwierząt. Jeżeli posiadasz tekstylia z których np. trudno sprać plamy, możesz wesprzeć psiaki i koty w schronisku. Bydgoskie schronisko prowadzi cykliczne zbiórki organizowane za pośrednictwem szkół, firm itp. Zbiórka ma charakter sezonowy i dotyczy określonych potrzeb.
Bydgoski Bazar to wydarzenie cykliczne, podczas którego każdy może przygotować stoisko z niepotrzebnymi rzeczami (ubraniami) celem ich sprzedaży, wymiany lub pozostawienia w wyznaczonym miejscu.
Sklep charytatywny Sue Ryder przeznacza pieniądze ze sprzedaży asortymentu na pomoc potrzebującym. Oferta obejmuje m.in. używane (lecz nie tylko) ubrania, buty, torebki, dodatki, bibeloty, antyki, sprzęt RTV i AGD, biżuterie, książki i sztukę. Do sklepu każdy może przekazać rzeczy, których już nie potrzebuje, ale które wciąż w dobrym stanie.
W punkcie Polskiego Czerwonego Krzyża znajduje się magazyn darów do którego można przynosić ubrania, pościel, pluszaki czy buty w dobrym stanie.
Akcja "Ubrania do oddania” to zarazem stacjonarna, jak i internetowa zbiórka ubrań. Akcja umożliwia darmowe przekazanie ubrań. Wystarczy spakować minimum 10 kg dowolnych ubrań, książek, dodatków lub tekstyliów i skorzystać z darmowej możliwości wysyłki paczki w punkcie nadania lub bezpłatnego zamówienia odbioru przez kuriera. Za każde 10 kg przesłanych rzeczy, przekazane zostanie 5 zł wybranej fundacji.
Szczegółowe informacje oraz adresy punktów poszczególnych zbiórek znajdują się TUTAJ. Przed dostarczeniem odzieży należy upewnić się czy zbiórka nie jest zawieszona oraz w jakich godzinach możliwe jest dostarczenie tekstyliów.
Warto wiedzieć:
Zgodnie z nowymi przepisami, odpady tekstylne stanowią oddzielną grupę odpadów, które nie powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Pozwala to: zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska, promować ponowne wykorzystanie surowców i recykling oraz dbać o środowisko naturalne, zmniejszając zużycie zasobów. Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) można oddawać: zniszczone ubrania (np. stare, podarte, nie do naprawy), zużyte buty (w złym stanie, nieprzydatne do ponownego użycia), tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym: zużyte zasłony, firany, stare koce, kołdry, poduszki, uszkodzone dywany, wykładziny, poplamione i nienadające się do użytku pościele czy ręczniki. Na terenie Bydgoszczy dostępne są trzy Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkty są czynne codziennie od 8:00 do 20:00, z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych:
1. ul. Ołowiana 43, tel. 502 770 428,
2. ul. Jasiniecka 7a (w środy zamknięty), tel. 502 770 452,
3. ul. Inwalidów 15, tel. 502 770 531.