
Wybory prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej już za miesiąc – to urn wyborczych pójdziemy w niedzielę, 18 maja br. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7:00-21:00. Warto pamiętać o ważnych terminach, szczególnie jeśli chcemy głosować korespondencyjnie, złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów czy wniosku o ujęcie w spisie wyborców w obwodach głosowanie utworzonych za granicą.
• 4 kwietnia 2025 – 15 maja 2025 – składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz wniosków o zmianę miejsca głosowania;
- składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową albo odbywających ćwiczenia wojskowe oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Służby Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym wniosków o zmianę miejsca głosowania;
• do 5 maja 2025 r. – zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnością, w tym za pomocą nakładek do karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a oraz przez wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
• do 9 maja 2025 r. – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców z niepełnosprawnością oraz tych, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat;
• do 13 maja 2025 r. – składanie przez wyborców przebywających za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą, składanie przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o ujęcie ich w spisach wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
Głosowanie na podstawie zaświadczenia
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek można złożyć w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UMB przy ul. Przyrzecze 7-13, pok. 101, 102, 104 oraz w Biurze Meldunkowym nr 4 przy ul. Gawędy 5 w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców. Na złożenie wniosku mamy czas do 15 maja br.
Głosowanie przez pełnomocnika
Wyborca, który w dniu wyborów ukończy 60 la, a także wyborcy z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mają prawo do głosowania przez pełnomocnika. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa, wyborca wpisany do rejestru wyborców Miasta Bydgoszczy składa wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Można to zrobić w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy przy ul. Przyrzecze 7- 13 pok. 101 oraz w Biurze Meldunkowym nr 4 przy ul. Gawędy 5 w poniedziałki, środy, czwartki w godz. od 8:00 do 16:00, wtorki w godz. od 8:00 do 18:00 oraz piątki od 8:00 do 14:00. Wniosek można złożyć najpóźniej do 9 maja br.
Zmiana obwodu głosowania
Wyborca może zmienić miejsce głosowania w danych wyborach na podstawie złożonego wniosku o zmianę miejsca głosowania. We wniosku należy podać nazwisko i imiona, PESEL oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. Wniosek trzeba złożyć najpóźniej 15 maja br. Wyborca, który wnioskował o zmianę miejsca głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. Wniosek można złożyć w Referacie Ewidencji Ludności UMB oraz Biurze Meldunkowym nr 4.
Dopisanie do obwodu głosowania (na stałe)
Ujęcie w stałym obwodzie głosowania daje wyborcy możliwość głosowania w miejscu zamieszkania lub przebywania i dotyczy wszystkich wyborów/referendów.
Wyborca może wpisać się do stałego obwodu głosowania w Bydgoszczy, jeżeli:
• mieszka na stałe w Bydgoszczy, a nie jest tu zameldowany na pobyt stały;
• przebywa na stałe w Bydgoszczy, ale nigdzie nie zamieszkuje (jest bezdomny);
• mieszka na stałe w Bydgoszczy, ale pod innym adresem niż jest zameldowany na pobyt stały.
Aby ująć się w stałym obwodzie głosowania przygotuj należy przygotować dowód osobisty lub paszport (oryginał do wglądu),
wniosek o ujęcie w stały obwodzie głosowania min. dwa dokumenty potwierdzające zamieszkanie na terenie Miasta Bydgoszczy. W ciągu 5 dni decyzję o ujęciu w stałym obwodzie głosowania uzyska wyborca, który wykaże, że mieszka na stałe pod określonym adresem w Bydgoszczy.
W tym celu urzędnicy mogą poprosić o pokazanie oświadczenia o stałym zamieszkaniu, dodatkowego dokumentu, który to potwierdzi np. aktu notarialnego, umowy najmu mieszkania, oświadczenia właściciela lub najemcy mieszkania, w którym wyborca zamieszkuje oraz innych dokumentów potwierdzających związki wnioskodawcy z Bydgoszczą np. umowę o pracę lub zaświadczenie o zatrudnieniu, oświadczenie z organizacji społecznych, stowarzyszeń, rachunki za media, korespondencję z innymi urzędami, itp.
Wniosek może złożyć osobiście w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UMB lub elektronicznie - jeśli masz Profil Zaufany, na platformie e-PUAP.
Głosowanie korespondencyjne
Osoby z niepełnosprawnością oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 60 lat mają możliwość głosowania korespondencyjnego. Taki zamiar należy zgłosić komisarzowi wyborczemu najpóźniej do 5 maja br. Informacje można uzyskać w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy pod nr telefonu: 52 323 18 26.
Jak głosować jeśli jestem za granicą?
Wyborcy przebywający za granicą, mogą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania we właściwym dla miejsca pobytu konsulacie lub przez stronę internetową e-wybory.msz.gov.pl.
Nie wiem, gdzie będziesz w dniu wyborów. Jak zagłosować?
Wyborcy w takiej sytuacji mogą wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można oddać głos w dowolnej komisji w Polsce lub za granicą. Wniosek można złożyć w terminie 4 kwietnia 2025 r.-15 maja 2025 r. w dowolnym urzędzie gminy – na piśmie z własnoręcznym podpisem. Wyborca odbiera zaświadczenie o prawie do głosowania wydane przez wójt, burmistrza, prezydenta osobiście lub przez upoważnioną przez niego osobę w urzędzie gminy, w którym wniosek został złożony.
Jak złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez Internet?
• Przejdź na stronę gov.pl i wybierz opcję „Złóż wniosek o zmianę miejsca głosowania”.
• Kliknij na opcję „zmień miejsce głosowania”.
• Następnie zaloguj się przy użyciu profilu zaufanego, który posłuży do potwierdzenia składanych oświadczeń.
• Po zalogowaniu, wypełnij wniosek podając adres zamieszkania.
• Podpisz dokument przy użyciu profilu zaufanego.
• Po pomyślnym wypełnieniu wniosku, otrzymasz potwierdzenie złożenia na skrzynkę odbiorczą w profilu zaufanym.
Chcesz sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?
Można to sprawdzić online na portalu gov.pl lub w urzędzie. Żeby pobrać informację z Centralnego Rejestru Wyborców trzeba złożyć wniosek w Referacie Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich UMB przy ul. Przyrzecze 7-13, pok. 101.
Więcej informacji o wyborach prezydenta RP można znaleźć TUTAJ.