logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Współczesna. Spotkanie po latach
Dla wielu bydgoszczanek i bydgoszczan Księgarnia Współczesna była miejscem kultowym. W marcu na wszystkich, którzy bywali w budynku najpierw przy al. 1 Maja 5, potem przy ul. Gdańskiej 5 czeka niespodzianka.


Powstała w 1953 roku Księgarnia Współczesna bardzo szybko zyskała uznanie mieszkańców naszego miasta. Przez szereg lat mieściła się na parterze kamienicy przy ówczesnych al. 1 Maja 5. W 1980 roku staraniem wieloletniego dyrektora księgarni Mirosława Michałowskiego oddano do użytku dwie duże sale na I piętrze. Swoją działalność księgarnia zakończyła w 2002 roku. Obecnie w jej miejscu znajduje się Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.
- Cieszę się, że to miejsce znowu żyje - mówi Anna Marzyńska, która we Współczesnej przepracowała 10 lat. - Ilekroć tamtędy przechodzę, zawsze czuję ogromny sentyment, bo czas tam spędzony uważam za wyjątkowy. Żałuję, że nie ma tam żadnej tablicy informującej, że mieściła się tam Współczesna - dodaje.
Wkrótce to ma się zmienić. To właśnie Anna Marzyńska jest pomysłodawczynią imprezy, która odbędzie się 9 marca br.  pod hasłem: "Księgarnia Współczesna 1953-2002" spotkanie pracowników i miłośników księgarni po latach...".

W budynku BCOPiW odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. Będzie też wystawa zdjęć i pamiątek związanych z księgarnią.
- Od początku wiedzieliśmy, że to miejsce z duszą. Mnóstwo osób, które dziś nas odwiedza wspomina dawną księgarnię. Dlatego, gdy pojawił się pomysł zorganizowania spotkania po latach uznaliśmy, że warto to zrobić - mówi Dorota Glaza, dyrektorka Biura Aktywności Społecznej.
Wiadomo, że na spotkaniu pojawi się wielu byłych pracowników Księgarni Współczesna. - Na razie wiadomości rozchodzą się pocztą pantoflową, ale sporo osób już wyraziło chęć spotkania się i powspominania. Niektórzy przyjadą specjalnie z zagranicy - dodaje Anna Marzyńska.
Prawdziwą skarbnicą wiedzy o Księgarni Współczesnej jest jej ostatnia dyrektor Daniela Biedrzycka, która przepracowała tam w sumie 27 lat.  
- Wspólnie z dyrektorem Michałowskim jeździliśmy po wydawnictwach i można powiedzieć, że wręcz "wydzieraliśmy" książki. Z czasem nasza księgarnia była już znana w Polsce i dzięki temu nieco łatwiej było nam zdobywać nowości wydawnicze. Po zamknięciu księgarni przy witrynie wystawialiśmy książki, które następnego dnia będą w sprzedaży. Pamiętam, że jednego dnia ustawiła się kolejka, której koniec sięgał Domu Towarowego Jedynak. Przyjeżdżali do nas ludzie z całej Polski. Stałymi bywalcami byli chociażby studenci medycyny z Gdańska, którzy zaopatrywali się w książki do nauki - wspomina Daniela Biedrzycka.

Bez wątpienia kluczem do sukcesu i popularności księgarni był fakt, że zajmowała się nie tylko sprzedażą książek.
- Mieliśmy swoją szkołę patronacką, chodziliśmy do przedszkoli czytać dzieciom bajki, organizowaliśmy wiele akcji w mieście mających na celu popularyzowanie czytelnictwa. Istniał u nas też Klub Miłośników Książki, którego członkowie spotykali się cyklicznie - dodaje.
Od 1980 roku, w sumie na łącznej powierzchni 1,5 m kw., na miłośników książek czekało pięć działów tematycznych, w których było ponad 20 tys. tytułów. Ogromną popularnością cieszyły się spotkania z autorami. Wśród nich byli m.in. ks. Jan Twardowski, Arkady Fiedler, Ryszard Kapuściński, Waldemar Łysiak, Wanda Chotomska, Michalina Wisłocka, Joanna Chmielewska, Aleksander Krawczuk, Lew Starowicz, Bogusław Kaczyński, czy w latach 90-tych Leszek Balcerowicz i Jacek Kuroń.

- Sala, w której się odbywały spotkania pękała w szwach. Zainteresowanie było bardzo duże - dodaje Anna Marzyńska.

Impreza "Księgarnia Współczesna 1953-2002" spotkanie pracowników i miłośników księgarni po latach...". odbędzie się w sobotę 9 marca br. Bydgoszczanki i bydgoszczan, którzy chcieliby cofnąć się do przeszłości zapraszamy także w kolejnych dniach na wystawę zdjęć i pamiątek pod Księgarni Współczesna, którą obejrzeć będzie można w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5. Wstęp jest wolny.