logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Weekend pełen kultury / 10-12.09
Przed nami kolejny weekend pełen kultury. Czeka nas aż kilka festiwali: Millennium Docs Against Gravity, Bydgoski Festiwal Muzyczny, Podróżnicy, Przeźrocza, Mózg Festival i Teho Fest 2021. A do tego koncerty, spektakle, wycieczki z przewodnikiem i coś dla prawdziwych smakoszy.


MILLENNIUM AGAINST GRAVITY. BYDGOSKI ANEKS
10-12 września / Kino Orzeł
3 września ruszyła kinowa część 18. Edycji Millennium Docs Against Gravity - festiwalu, który w zeszłym roku stał się największym polskim wydarzeniem filmowym. To świetna okazja, żeby premierowo w Polsce zobaczyć najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego najwyższej próby z całego świata! Oprócz niezapomnianych seansów nie zabraknie też wyjątkowych spotkań z twórcami i bohaterami filmów oraz debat wokół ważnych tematów zaprezentowanych w filmach. Szczegółowy program bydgoskiej części 18. edycji Millenium Docs Against Gravity znajduje się TUTAJ

WIECZÓR Z MUZYKĄ FILMOWĄ
10 września, godz. 19:00 / Filharmonia Pomorska
Koncert zdominuje znana i lubiana muzyka Wojciecha Kilara, którą pisał do filmów, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W dorobku Mistrza jest także wiele wspaniałych dzieł klasycznych, jak „Krzesany” z 1974 roku – dzieło, które stało się punktem zwrotnym w jego twórczości. Ścieżki dźwiękowe Kilara odznaczają się bardzo wysoką wartością artystyczną i cieszą się międzynarodowym uznaniem. Bilety od 30 zł.

KULINARNE POŻEGNANIE LATA
10-12 września / Parking przy ul. Solskiego 5 (obok Kauflanda)
Weekend 10-12 września to data, którą powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy miłośnicy kulinariów. W Bydgoszczy znów zagoszczą food trucki. Prawdziwi pasjonaci dobrej kuchni przez trzy dni będą karmić mieszkańców swoimi popisowymi daniami w ramach smacznego pożegnania lata. Tym razem spotykamy się na parkingu przy ul. Solskiego 5. Wstęp wolny.

PODRÓŻNICY W LLOYDZIE
10-11 września / Fabryka Lloyda
Już po raz jedenasty w Bydgoszczy zagości Festiwal Podróżnicy. Gośćmi specjalnymi zaplanowanego na 10 i 11 września w Fabryce Lloyda wydarzenia będą podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka książek i audycji radiowych Elżbieta Dzikowska, himalaista Leszek Cichy, podróżnik i autor książek Łukasz Wierzbicki, dziennikarz, dokumentalista i podróżnik Przemysław Kossakowski. W programie prelekcje podróżnicze, warsztaty fotograficzne, wystawy fotografii. Podczas dwudniowego wydarzenia podróżnicy z całej Polski podzielą się swoimi doświadczeniami i zaproszą w podróż po odległych zakątkach globu. Szczegółowy program dostępny TUTAJ

DROGA DO ZROZUMIENIA
10-12 września / Mózg, Młyny Rothera
9 września ruszyła Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych „Mózg Festival”. Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem “Sztuka jako droga do rozumienia”. Przez 3 dni czekać nas będą wyjątkowe koncerty, wystawy i pokazy – w Mózgu oraz w Młynach Rothera. To będzie prawdziwe spotkanie ze sztuką. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie tutaj

TEHO FEST 2021
10-12 września
Trwa Bydgoski Teho Fest 2021, czyli święto Bydgoskiego Szlaku TeH2O. W najbliższy weekend czekają nas wykłady na temat historii medycyny i żeglugi śródlądowej w Bydgoszczy, wystawa „Wiślane powidoki szypra Kałuży” i spacery tematyczne - Śladami bydgoskich mydlarzy oraz Wisłą do Fordonu. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się TUTAJ

WOKÓŁ CHLEBA
11 września, godz. 10:00 / Młyny Rothera
Już w najbliższą sobotę w Młynach Rothera odbędzie się spotkanie pt. „Opowieść o chlebie. Piekarstwo w Bydgoszczy i okolicach”. Uczestnicy poznają bydgoskie tradycje piekarskie oraz wypieki charakterystyczne dla regionu, m.in. chleb żytni z ziemniakami. Spotkanie poprowadzi Anna Kornelia Jędrzejewska – kustoszka z Pracowni Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

KIERUNEK WYCIECZKA
11 września, godz. 10:00 / Rondo Bernardyńskie
Projekt Zabytek wyrusza na kolejny spacer z cyklu Kierunek Wycieczka. Tym razem poznamy fragment zielonej historii miasta. Gdzie był ogród Jagiełły? Jaki jest nastraszy park miejski? Z jakiego drzewa schodzi kora? Na te i inne pytania odpowie przewodnik już w najbliższą sobotę. Zbiórka na placu przed kościołem Garnizonowym przy rondzie Bernardyńskim. Zapisy pod nr. tel.: 693379476.

SENSORYCZNE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
11 września, godz. 11:00 / Kamienica 12
W sobotę odbędzie się kolejne sensoryczne spotkanie z książkami i najmłodszymi #CzyTam Świat. Każde z nich to przygoda ze sztuką i wsparcie rozwoju dziecka.  Tym razem "wyruszymy" wakacyjnie na wieś. Formuła obejmuje warsztaty, na których dzieci nie tylko rozkochają się w książkach, ale też zetkną się z innymi dziedzinami sztuki, np. muzyką, plastyką, tańcem, a nawet kulinariami. Wszystko to w formie wspierającej ogólny rozwój dziecka i procesy integracji sensorycznej. W oparciu o temat książek z danego spotkania dzieci poznają świat, przez wzrok, słuch, dotyk, smak, węch...

KONCERT DLA MALUCHÓW
11 września / Filharmonia Pomorska
Wraca cykl koncertów z myślą o najmłodszych mieszkańcach. W sobotę o godz. 11:00 – Akademia WioliMisia, czyli Koncert dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. A o godz. 12:30 – Od brzuszka do uszka maluszka, czyli koncert dla niemowląt, małych dzieci do 2. roku życia oraz dla kobiet w ciąży. Bilety dostępne w kasie FP i online.

WRACA DETEKTYW POZYTYWKA
11 września, godz. 15:00 / Amfiteatr przy spichrzach
Detektyw pojawi się na bydgoskich ulicach w zupełnie unikalnym, inscenizowanym spektaklu połączonym ze zwiedzaniem budynków i miejsc, których… już nie ma! Autorem scenariusza wydarzenia jest Grzegorz Kasdepke. Wykreowana przez niego postać Detektywa Pozytywki tym razem pojawi się – wyjątkowo – na bydgoskich ulicach, niezmiennie jednak wspierając młodych entuzjastów zagadek, wskazując ślady, dzieląc się posiadanym doświadczeniem. Dzieci będą miały możliwość wcielenia się w detektywów-amatorów. Będą tropić, węszyć i szukać poszlak. Interaktywne zwiedzanie ma być okazją do nauki uważności i dedukcji, poznania historii Bydgoszczy oraz – oczywiście – zabawy poprzez teatr i z teatrem. Wydarzenie skierowane jest do dzieci w wieku 5-10 lat. Rezerwacja pod numerem: 887467102.

FOTOGRAFICZNA PODRÓŻ W CZASIE
11 września / Kino Pomorzanin
W najbliższą sobotę, w dwudziestą rocznicę zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku odbędzie się specjalne wydarzenie w Kinie Pomorzanin. Krzysztof Nowicki, dyrektor festiwalu Przeźrocza, jako świadek tamtych wydarzeń, zaprezentuje publiczności zdjęcia oraz przedstawi swoją relację z tamtego dnia. Po otwarciu wystawy i spotkaniu nastąpi projekcja wielokrotnie nagradzanego filmu Piotra Stasika "21 x Nowy Jork" z muzyką na żywo.

WEEKEND W TEATRZE
11-12 września / Teatr Polski
W najbliższy weekend, 11 i 12 września, Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza na dwa spektakle – „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc oraz „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Widzowie, którzy chcieliby poznać kulisy powstawania ostatniego spektaklu, będą mogli wziąć udział w warsztatach z reżyserką. Warsztaty dedykowane są wszystkim widzom powyżej 16. roku życia. Szczegóły i repertuar dostępne są na stronie www.terapolski.pl.

ŹRÓDŁO WCIĄŻ BIJE
11-12 września / Światłownia
Grających i śpiewających wrażliwców, utalentowanych twórców i genialnych odtwórców, ludzi wrażliwych na muzykę Jacka Kaczmarskiego usłyszymy podczas XVI Festiwalu piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Wykonawcy startują w dwóch kategoriach: piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz pojedynek z Mistrzem. Gwiazdą festiwalu będzie w tym roku, na specjalne życzenie gości Światłowni, Wojciech Gęsicki zespołem.

PAWBEATS ORCHESTRA W MYŚĘCINKU
11 września, godz. 21:30 / Wakepark Bydgoszcz, Myślęcinek
W najbliższą sobotę w Myślęcinku odbędzie się wyjątkowy koncert. Pawbeats ze swoją orkiestrą powraca do Bydgoszczy z najnowszym albumem NOCNA. Po raz pierwszy w tym składzie zespół zagra w nowej formule. Na scenie Wakeparku wraz z Pawbeatsem wystąpi łącznie 30 artystów – muzyków i solistów, m.in.: Roksana Węgiel, Sarsa, Bisz, Michał Szczygieł, Zuza Jabłońska, VNM, Kukon czy Julia Mikuła. Zostały ostatnie bilety – do kupienia TUTAJ

JEDNO MIASTO, TRZY KULTURY
12 września, godz. 13:00 / Synagoga w Fordonie
Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprasza na kolejną odsłonę najważniejszego wydarzenia fordońskiego „Jedno Miasto Trzy Kultury”. Start o godz. 13:00 w synagodze przy Bydgoskiej - wystawą organizowaną przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku pt.” Historia i osadnictwo w delcie Wisły na przestrzeni dziejów”. Później wycieczka pn. „Wisła kultura rzeki” prowadzona przez Damiana Amona Rączkę. O godz.15.30 Jagoda Klim z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przedstawi prezentację „Od drewniaków do flisaków. Wiślane flisy wczoraj i dziś”. A na zakończenie koncert zespołu Illegal Boys. Wstęp wolny.

BIEG MĘCZEŃSTWA I PAMIĘCI NARODOWEJ
12 września, godz. 13:00 /ul. Flisacka, przy Wieży Ciśnień
W niedzielę na Flisackiej wspólnie możemy upamiętnić wydarzenia historyczne, które miały miejsce podczas II Wojny Światowej na bydgoskim Szwederowie. Każdy może wystartować w biegu na 5 lub 10 km. Przewidziane także krótsze dystanse dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Start imprezy ok. godz. 11:00, bieg główny – o 13:00.

IMPROWIZOWANA ZAGADKA KRYMINALNA
12 września, godz. 19:00 / Klub Wiatrakowa
W półmroku sceny zadrży powietrze. Ktoś musi zginąć...Nie ufajcie niczemu co zobaczycie i usłyszycie. Zabójca jest wśród nas i nie wiadomo czy chowa się pod czerwonym kapturkiem czy kryje głowę w baryłce miodu... Stowarzyszenie Twórców Sztuki WSPÓŁ.GRA oraz grupa improwizacji teatralnej BLENDER IMPRO zapraszają na spektakl kwartetu okazjonalnego Same Samce, czyli na prawdziwą ucztę dla miłośników sztuki improwizowanej. Duża dawka śmiechu gwarantowana!