
Od kilku lat Pod Blankami 5 działa Kociarnia Stowarzyszenia Stukot. Natomiast przy ul. Długiej 10 powstało nowe miejsce dla miłośników kotów: sklep charytatywny, miejsce spotkań i warsztatów dla wszystkich, którzy chcą się coś więcej dowiedzieć o opiece nad kotami, o ich dokarmianiu i poznać podopiecznych stowarzyszenia. Lipcowy festiwal ma być przede wszystkim okazją do przekazani uczestnikom wartościowej wiedzy na temat szeroko pojętej opieki nad kotami. Tematyka obejmie zarówno koty właścicielskie, bezdomne i wolno żyjące, a także dobrostan samych opiekunów. Pod opieką Stowarzyszenia przebywa obecnie 67 kotów.
– Festiwal będzie wspaniałą okazją do rozszerzenia naszych działań edukacyjnych i dotarcia do jeszcze większej ilości osób. Forma wydarzenia będzie atrakcyjna dla uczestników. Chcemy poruszyć tematy, które uważamy za ważne. Jesteśmy przekonani, iż będzie to także wspaniała okazja do promocji Bydgoszczy jako miasta przyjaznego zwierzętom - mówią organizatorki ze Stowarzyszenia Stukot.
Druga edycja Kociego Festu to coś więcej niż tylko wydarzenie – to spotkanie pasjonatów, opiekunów i przyjaciół kotów z całej Polski. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Stukot z Bydgoszczy, które na co dzień pomaga kotom bezdomnym i wolno żyjącym, prowadzi Kociarnię i Domy Tymczasowe oraz aktywnie działa na rzecz adopcji i kastracji. To festiwal łączący edukację, kulturę i rozrywkę – wszystko w kocim klimacie. Koci Fest to również spotkanie środowiska prozwierzęcego z całej Polski – okazja do wymiany doświadczeń i wspólnego działania na rzecz zwierząt. Spotkasz tu specjalistów: behawiorystów, lekarzy weterynarii, aktywistów i wolontariuszy. - Przez cztery dni w Bydgoszczy stworzymy wspólną przestrzeń dla tych, którzy chcą zgłębiać wiedzę o kotach, dzielić się doświadczeniem i integrować się w duchu prozwierzęcych wartości. Zadbaliśmy o różnorodny program, który pozwoli uczestnikom zdobyć praktyczną i rzetelną wiedzę na temat zdrowia, żywienia, zabawy i opieki nad kotami – zapowiadają organizatorki.
Czterodniowa impreza potrwa od 10 do 13 lipca br. Na festiwal przybędzie m. in. zoodietetyczka Joanna Mrozek, która opowie o tym jak czytać etykiety karm, czym jest sucha masa i jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne kota. Poruszy także temat diety BARF oraz pułapek żywieniowych. Magdalena Siwecka opowie o radzeniu sobie z żałobą po stracie ukochanego zwierzaka, a Natasza Święcicka poprowadzi wykład o tym, co naprawdę stoi za trudnymi zachowaniami u kotów i jak z nimi pracować. Lekarz weterynarii Sebastian Słodki opowie o tym, jak zapewnić dobrostan kotom po wypadkach, amputacjach czy z chorobami przewlekłymi. Weronika Suwińskaj-Stańkowska poprowadzi praktyczny wykład o tym, czym zajmuje się zoofizjoterapeuta, jak wygląda rehabilitacja kota i w jakich przypadkach warto z niej skorzystać a Weronika Penar opowie o relacjach między kotami żyjącymi pod jednym dachem, również o tym jak rozpoznać napięcia, jak wspierać komunikację i zapobiegać konfliktom.
Karolina Kijek opowie o pierwszej pomoc kotu, a Lucyna Tomicka i Joanna Studzińska poprowadzi warsztaty o tym, jak w praktyce wygląda łapanie kotów do kastracji, opieka nad zwierzętami wolno żyjącymi oraz w jaki sposób przeprowadzane są działania interwencyjne w terenie. 12 lipca o godz. 18:00 zaplanowano nieformalne spotkanie uczestników festiwalu w klimatycznym miejscu, będzie to czas na rozmowy, integrację i świętowanie w kocim gronie.
13 lipca zaplanowano warsztaty dla dzieci „To i owo, czyli wiedza i ciekawostki o kotach” które poprowadzą wolontariuszki Stukotu.
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ. Na niektóre punkty festiwalu obowiązują bilety lub zapisy.