logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Robert Proch patronem ronda w Fordonie




W czwartek (17.07) w bydgoskim Fordonie odsłonięta została tablica z nazwiskiem Roberta Procha, patrona ronda w zbiegu ulic Korfantego, Twardzickiego i Rydygiera. Od piątku do niedzieli trwać będzie Graffiti Jam poświęcone dorobkowi bydgoskiego artysty.


Robert Proch był wybitnym artystą młodego pokolenia, związanym z Bydgoszczą, gdzie się urodził i gdzie rozpoczęła się jego artystyczna droga. Jego prace zachwycały unikalnym stylem, pełnym dynamiki i emocji, a jego nazwisko na stałe wpisało się w historię polskiej i światowej sztuki współczesnej.
Decyzją Rady Miasta jego imieniem nazwane zostało rondo na osiedlu Przylesie w Nowym Fordonie. Osłonięcie tablicy z nazwiskiem nowego patrona nastąpiło w czwartek (17.07). W uroczystości udział wzięli m.in. rodzina zmarłego sześć lat temu artysty, zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa, radni miejscy i osiedlowi. 

Od piątku (18.07) w Hangarze Kultury przy ul. Piwnika-Ponurego rozpocznie się Graffiti Jam. Przez trzy dni Hangar Kultury i jego otoczenie zamienią się w wielkoformatową galerię street artu, gdzie twórcy z całej Polski oddadzą hołd Prochowi w formie muralowej ekspresji. W sobotę i niedzielę (19–20.07) organizatorzy zapraszają także do Hangaru Kultury na wyjątkową wystawę prac Roberta Procha oraz projekcję filmu dokumentalnego o jego życiu i twórczości. Seanse odbędą się o godz. 13:00, 17:00 i 20:00.

Warto wiedzieć:
Robert Proch (1986–2019) ukończył Liceum Plastyczne im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zasłynął jako malarz, muralista i twórca filmów animowanych. Był autorem trzech filmów krótkometrażowych, z których film Galeria otrzymał prestiżowe nagrody m.in. na festiwalach filmowych w Bydgoszczy i Rio de Janeiro. Jego pasja i talent wyrażały się również w sztuce ulicznej – był jednym z najbardziej uznanych twórców murali w Polsce. Jego prace na stałe wpisały się w krajobraz wielu miast na świecie – od Łodzi, przez Grenoble i Helsinki, aż po Miami i Los Angeles. Szczególnym wyróżnieniem było zaproszenie Roberta Procha do indywidualnej wystawy w londyńskiej galerii Steve’a Lazaridesa – kuratora i promotora Banksy’ego – co uczyniło go pierwszym polskim artystą uhonorowanym takim zaproszeniem. Jako twórca łączył lokalność z międzynarodowym zasięgiem.