Zadanie podzielone jest na etapy, co umożliwia sprawną realizację. Za prace odpowiada firma Strabag. Wartość inwestycji to 35,8 mln zł. Obecnie wykonawca zajmuje się odcinkami od ul. Krakowskiej do Słonecznego Młyna. W ramach tych robót dotychczas wykonano:
- rozbiórkę nabrzeża istniejącego,
 - umocnienie nabrzeża w postaci pogrążenia ścianek szczelnych z grodzic stalowych,
 - oczepy na ściankach szczelnych stanowiących zakres nowego umocnienia na części nowo budowanego nabrzeża,
 - demontaż istniejącej infrastruktury elektro-energetycznej.
 

W najbliższym czasie planowana jest kontynuacja prac związanych z:
- realizacją umocnień nowego nabrzeża w postaci oczepów na ściankach szczelnych oraz górnej części umocnienia (skarpy),
 - roboty polegające na wykonaniu nowej sieci elektro-energetycznej,
 - roboty związane z wykonaniem dróg pieszych i rowerowych na dolnym tarasie bulwarów.
 

Zgodnie z harmonogramem na odcinku od ul. Krakowskiej do Słonecznego Młyna całe zagospodarowanie terenu ma zakończyć się do końca przyszłego roku. W jego zakres wchodzą także:
- dostawa i montaż małej architektury – ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery,
 - wykonanie nasadzeń,
 - utworzenie miejsc do cumowania łodzi, tarasu widokowego, schodów terenowych.
 

Dalszy etap robót na odcinku od Słonecznego Młyna do ul. Żabiej wykonawca planuje rozpocząć po uzyskaniu niezbędnych decyzji i pozwoleń (procedury w toku). Natomiast zakończenie zaplanowane jest w I kwartale 2027 roku. Wykonawca przygotowuje się także do rozpoczęcia prac na Wyspie św. Barbary jednak są one uzależnione od możliwości przetransportowania platformy pływającej drogą wodną do Bydgoszczy. Aktualnie poziom wody na Wiśle uniemożliwia sprowadzenie sprzętu potrzebnego do rozpoczęcia realizacji.

Projekt zakłada przebudowę umocnień wyspy, wykonanie schodów wejściowych na wyspę i pachołów cumowniczych. Zaplanowano wykonanie nowej zieleni, oświetlenia iluminacyjnego, podkreślenie przebiegu 18-ego południka, wykonanie monitoringu i punktu ratowniczego (koło ratunkowe zintegrowane z monitoringiem), uporządkowanie znaków żeglugowych oraz rozbiórkę elementów toru kajakarstwa górskiego.

W kwietniu br. zawarliśmy umowę z wykonawcą odpowiedzialnym za projekt i budowę bulwarów pomiędzy ul. Żabią oraz mostem Kazimierza Wielkiego. Trwają zaawansowane prace projektowe. Wykonawcą została firma Aarsleff. Wartość inwestycji to 18,6 mln zł. Na tym odcinku zależy nam na wykorzystaniu w maksymalnym stopniu istniejącej zieleni oraz zastosowaniu w większym stopniu naturalnych materiałów do umocnienia brzegów.








		
	
		
	
	





		
	
		
	
		
	
		Zapraszamy na oficjalny portal turystyczny Bydgoszczy
	
                
	
	
	