
Budynki w zabudowie bliźniaczej z numerami 3 i 5 wzniesiono na początku XX wieku. Mają formę typową dla architektury willowej. Charakterystycznymi elementami są między innymi wykusze oraz drewniane balkony na wysokości I piętra wkomponowane w ściany boczne. Górne partie budynku posiadają konstrukcję szachulcową. Zróżnicowane otwory okienne nadają willi secesyjnego wyglądu. Przykryta jest wielospadowym dachem krytym dachówką. Zabudowania otacza ogród. W ostatnich miesiącach odnowiona została elewacja wschodniej części willowego „bliźniaka”.
Do dawnych rozwiązań nawiązują też nowsze budynki, między innymi sąsiedni z numerem 7, u zbiegu z ulicą Litewską. Wielorodzinny obiekt z nieco ponad 20-letnią historią chociaż ma nieco większe gabaryty, utrzymuje historyczne linie zabudowy. Rozczłonkowana bryła z podcieniami, zróżnicowanymi oknami i wielospadowym dachem sprawia, że dobrze wtopił się w zastaną już przestrzeń. Obecnie prowadzone są przy nim drobne prace remontowe. W poprzednim stuleciu parcela była zabudowana nieco mniejszą willą, co obrazują stare widokówki.
W ostatnich latach wyremontowana została też znajdująca się vis a vis narożna willa z cebulastym hełmem zwieńczonym iglicą. To najstarszy budynek w obrębie skrzyżowania ulic J. Kozietulskiego i Litewskiej, pamiętający początek XX wieku. Jest częścią dawnego osiedla urzędniczego. W pierwszych latach XX wieku za sprawą spółdzielni oszczędnościowo-budowlanej urzędników bydgoskich instytucji na obszarze Bielaw pomiędzy dzisiejszymi ulicami Chodkiewicza i Kozietulskiego powstała kolonia piętrowych, murowanych domów jednorodzinnych z wysokimi, wielospadowymi dachami z czerwonej dachówki. Ich mieszkańcami byli przede wszystkim miejscy i państwowi urzędnicy.
Wkrótce mieszkańcy Bielaw wybiorą swoich przedstawicieli do rady osiedla. Wybory planowane są 4 września 2025 w XI Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego przy ul. Cichej 59. Rada Osiedla to nie tylko rozmowy o problemach, ale też szansa na wspólne działania. Od organizacji festynów i pikników, przez inicjowanie remontów chodników, po dbanie o zieleń.
Warto wiedzieć
W ostatnich latach w celu rewitalizacji aktywne działania prowadzi również miasto. Są to nie tylko dotacje konserwatorskie, ale także nakazy remontów, zwolnienia z opłat za zajęcia pasa drogowego pod kawiarnie, konkursy, przebudowy ulic, chodników i mostów. Przy prezydencie działa też Rada ds. Estetyki, która opiniuje kluczowe projekty i proponuje szereg rozwiązań. Powstają nowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Działania i skuteczne interwencje podejmuje również plastyk miasta.