
Zgodnie z projektem dobudowywane są dodatkowe tory oraz peron w kierunku miasta po zachodniej stronie ul. J. Brzechwy. Nowe perony powstaną też w Starym Fordonie po północnej stronie wiaduktu w ciągu ul. Fordońskiej. Będą wyposażone we wiaty, ławki, stojaki na rowery i kosze na śmieci. W ramach inwestycji zamontowane zostaną nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowane zostanie również przejście dla pieszych w na przedłużeniu ul. Wardyńskiego. W zakres inwestycji wchodzi ponadto remont wiaduktu nad ul. J. Brzechwy.
W pierwszym etapie modernizowany jest istniejący przystanek Fordon. Ułożono już część nowych torowisk. Prace trwają także przy wiadukcie – nie powodują one jednak utrudnień dla kierowców i pieszych. Powstał też nowy peron (od ul. Akademickiej). Inwestycja kosztuje około 40 mln zł. Wykonawcą jest firma Gór-Tor.
Warto wiedzieć
Głównym zarządcą sieci linii kolejowych w Polsce są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jest to spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Funkcję organizatora transportu kolejowego oprócz ministra właściwego do spraw transportu pełni również samorząd województwa. W ostatnich latach miasto wspierało działania związane ze wzmacnianiem roli transportu kolejowego przebudowując własną infrastrukturę drogowo-tramwajową w sposób umożliwiający integrację różnych środków transportów (budowa linii tramwajowej na dworzec, budowa węzła Bydgoszcz Wschód, modernizacja stacji Bydgoszcz Leśna, Bydgoszcz Bielawy i Bydgoszcz Błonie, współpraca przy projektowaniu nowych wiaduktów kolejowych m.in. na Wilczaku i Osowej Górze).
Fot. PKP PLK