
Historia szkoły sięga początku XX wieku. Decyzja o budowie okazałego budynku zapadła w styczniu 1908 roku. Za projekt odpowiadali architekci Otto Brech i Carl Mayer. Budynki zaprojektowane przez tego drugiego do dziś można oglądać w Bydgoszczy. Wśród nich są m.in. Wieża Ciśnień, Hala Targowa, budynek gazowni przy ul. Jagiellońskiej, czy budynek VI LO.
Gmach przy ówczesnej ulicy Berlińskiej (obecnie Św. Trójcy) stanął ostatecznie w 1911 r. w pięknie położonym miejscu tuż nad Kanałem Bydgoskim. Ostatecznie jesienią działalność zainaugurowała Królewsko-Pruska Szkoła Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego, której pierwszym dyrektorem został ceniony architekt Arno Koernig.
Co ciekawe w całej swojej historii szkoła aż 11 razy zmieniała nazwę. W latach 1926-1931 w Mechaniku działała Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych.
Nieco wcześnie, bo w 1924 r. dyrektorem ówczesnej Państwowej Szkoły Przemysłowej został Franciszek Siemiradzki, obecny patron placówki. To on organizował pracę szkoły, także zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Ze szkołą związany był aż do śmierci w 1948 roku.
We wrześniu 1945 roku inaugurująca swą działalność Państwowa Szkoła Techniczna otworzyła: gimnazjum mechaniczne, elektryczne i chemiczne. W latach 1951–1975 nosiła nazwę Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, a następnie Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1.
W ciągu ponad stu lat istnienia szkołę opuściło tysiące absolwentów. Wśród nich byli m.in. m.in. zmarły w kwietniu br. wybitny inżynier i projektant Edmund Obiała, pisarz Jerzy Sulima-Kamiński, czy legenda Solidarności Jan Rulewski.
Już w najbliższą sobotę (24.05) wielu z nich spotka się ponownie w murach szkoły przy ul. Św. Trójcy. Właśnie wtedy odbędzie się Jubileusz 115-lecia placówki.
Uroczystości rozpoczną się do złożenia kwiatów na grobie patrona szkoły Franciszka Siemiradzkiego. Kwiaty złożone również zostaną na Starym Rynku pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Uroczystości odbywać się będą w Operze Nova i w gmachu szkoły, a zakończy je bal absolwentów.