
Koncert na dwie orkiestry
Wieczór rozpocznie walc z cieszącej się ogromną popularnością wśród orkiestr smyczkowych „Serenady na smyczki” Mieczysława Karłowicza. Następnie usłyszymy prawykonanie „Symfonii na dwie orkiestry smyczkowe” Adama Wesołowskiego – nowatorskiego dzieła ukazującego niezwykłe możliwości barwowe zespołu smyczkowego. Kolejnym punktem programu będą „Emanacje” Krzysztofa Pendereckiego. Ośmiominutowy utwór przeznaczony na dwa równorzędne zespoły, w którym jeden z nich ma instrumenty przestrojone o pół tonu wyżej, co prowadzi do wrażenia drgania i pulsowania dźwięków. Utwór eksploruje nowoczesne techniki kompozytorskie, tworząc niepowtarzalny dialog pomiędzy dwiema orkiestrami. Brzmienie jest rozplanowane w przestrzeni – umiejscowione naprzeciwko siebie zespoły prowadzą ze sobą dialog, powodując wrażenie ruchu dźwięku w powietrzu. W dalszej części koncertu zabrzmi Walc z Serenady na smyczki A. Dvořáka, który przeniesie słuchaczy w świat tanecznej lekkości i subtelnego liryzmu. Wieczór zwieńczy Symfonia nr 40 g-moll W.A. Mozarta, jedno z bardziej rozpoznawalnych i emocjonalnych dzieł tego kompozytora.
18.05 (niedziela), godz. 17:00. Bilety online dostępne TUTAJ.
Na Dzień Mamy
Z okazji Dnia Mamy Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert pełen najpiękniejszych przebojów. Usłyszymy zarówno nostalgiczne ballady, jak i pełne energii hity w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną. - Mamy nadzieję, że wieczór ten wywoła uśmiech, wzruszenie i niezapomniane wspomnienia. Zapraszamy do wspólnego świętowania – zapowiadają organizatorzy.
23.05 (piątek), godz. 19:00, Bilety online dostępne są TUTAJ.
Wieczór kameralny z chórem i gitarą
Stabat Mater Piotra Komorowskiego powstało w 2023 roku. Na formę utworu składa się 12 części: 10 zwrotek wybranych z oryginalnej sekwencji oraz 2 fragmenty instrumentalne – medytacje. - Mam nadzieję, że muzyka potrafi nadać poezji dodatkowego wymiaru emocjonalnego, wzbogacić o przestrzeń, którą możemy wypełnić własnymi myślami, przeżyciami, uczuciami. Starałem się, by język muzyczny, którym się wypowiadam był jednocześnie osobisty, nowoczesny, a przy tym nie tracił związku z wielką tradycją muzyki w całym jej bogactwie od średniowiecza do współczesności. Chciałbym by muzyka, którą skomponowałem przemówiła w sposób bezpośredni do serc słuchaczy, by dotknęła tych głęboko ukrytych strun naszej duszy, których istnienia być może czasami nie jesteśmy wcale świadomi – mówi o utworze kompozytor. Koncert D-dur na gitarę Antonio Vivaldiego powstał w latach 1730-1731. Pierwotnie napisany został na lutnię, jednak obecnie najczęściej jest wykonywany na gitarze. Utwór wyróżnia się lekkością oraz bogatą ornamentyką, podkreślającą wirtuozerię solisty. Łączy w sobie elegancję i finezję baroku z delikatnym, ciepłym brzmieniem gitary, tworząc barwną całość.
28.05 (środa), godz. 19:00. Bilety online dostępne TUTAJ.
Muzyczne leżakowanie w Wiolinowie
Filharmonia Pomorska po raz kolejny zaprasza na cykl koncertów plenerowych, które odbędą się w Dzielnicy Muzycznej, nazywanej niegdyś przez Andrzeja Szwalbego – Wiolinowem.
Program koncertów:
30.05 (piątek), godz. 17:30
Studenci Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy
3.06 (wtorek), godz. 11:00
Uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy
4.06 (środa), godz. 11:00
Studenci Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu K. Wielkiego w Bydgoszczy
5.06 (czwartek), godz. 11:00
Uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy
6.06 (piątek), godz. 17:30
Orkiestra Nauczycieli Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
13.06 (piątek), godz. 17:30
Chór Dziecięcy Filharmonii Pomorskiej
Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ.