logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Maj z bydgoskim MCK-iem




Liczne koncerty, wystawy, wernisaże, recital fortepianowy - to tylko niektóre majowe propozycje bydgoskiego MCK-u. Bilety dostępne online oraz w kasie MCK.


Klub Akademii Jazzu vol. XXXV – polskie Hollywood

15 maja w Ostromecku o godz. 17:00, odbędzie się spotkanie z muzyką polskich kompozytorów tworzących dla słynnej „fabryki snów”. W autorskich opracowaniach usłyszymy znane i popularne, ale także i mniej znane utwory najznamienitszych polskich twórców pracujących dla Hollywood w wykonaniu studentów i pedagogów z Katedry Jazzu Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Nad całością tradycyjnie będzie czuwał kontrabasista i wykładowca AMFN dr Grzegorz Nadolny, który w krótkich wykładach przybliży publiczności twórczość i postaci kompozytorów. 

Akordeon w Ostromecku – koncert studentów klasy akordeonu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

18 maja o godz. 16:00, po raz kolejny akordeoniści z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zagrają w murach pałacu. Tradycyjnie repertuar koncertu będzie złożony z utworów oryginalnych, jak i transkrybowanych na akordeon. Organizatorem koncertu jest Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Akordeonu i Kameralistyki pod opieką dr. hab. Stanisława Miłka. Jak zapewniają członkowie SKANAiK, będzie to uczta dla miłośników tego wspaniałego instrumentu.

W Galerii Wspólnej do 22 maja dostępna będzie wystawa Ignacego Bulli – 50 lat twórczości. Ignacy Bulla to artysta, malarz i rzeźbiarz, który od 50 lat mieszka i tworzy w Bydgoszczy, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców związanych z miastem. Jubileuszowa wystawa prezentuje przekrój jego dorobku: malarstwo, rysunek i plakat.

Również w Galerii Wspólnej, 26 maja (poniedziałek), o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac dydaktyków i studentów Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych „SiO2 – pierwiastki łączące”. Wystawa prezentuje twórczość dydaktyków i studentów Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP – jedynej takiej jednostki w Polsce. Prace z zakresu ceramiki, szkła i witrażu ukazują bogactwo technik, idei i artystycznych eksperymentów. Tytułowe SiO₂ – krzemionka – to wspólny pierwiastek wszystkich dzieł, symbol łączący różne dziedziny i pokolenia twórców. Ekspozycja podkreśla znaczenie współpracy, dzielenia się wiedzą i wspólnego języka materii.

Dom Liter w ramach Europejskiej Nocy Muzeów (17.05) zaprasza na oprowadzania kuratorskie po unikalnej w skali kraju wystawie maszyn do pisania. Można tu zobaczyć nie tylko maszyny i artefakty z nimi związane, ale także poznać historię bydgoskich maszyn: konstrukcji Władysława Paciorkiewicza (jedynej oryginalnie polskiej maszyny do pisania) oraz Oskara Pichta (używana do dziś maszyna do pisania alfabetem Braille’a). Wystawę uzupełnia kolekcja książek artystycznych i eksperymentalnych.

Szczegółowe informacje oraz repertuar dostępny TUTAJ.