
Nowe słupy o wysokości 9 m z wysięgnikiem ozdobnym w kształcie pastorału zamontowano m.in. na ul. Królowej Jadwigi od mostu do skrzyżowania z ul. Garbary. Łącznie zamontowano 8 latarni. Kolejne 8 ustawionych zostało również na ul. Św. Trójcy. Prace o wartości 426 tysięcy złotych zrealizowała firma Elperia.
W najbliższych tygodniach rozpocznie się też remont chodnika na ul. Królowej Jadwigi. Prace będą prowadzone po zachodniej stronie na odcinku od wysokości posesji numer 15 do ul. Garbary. Płyty zostaną ułożone w historyczny wzór w stylu staromiejskim - w karo i otaczane granitową kostką. Nową nawierzchnię zyskają także wjazdy. Odcinek chodnika na ul. Królowej Jadwigi pomiędzy ul. Łokietka, a mostem (po stronie Okola) wyremontowaliśmy w ubiegłym roku w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Natomiast na odcinku od ul. Naruszewicza do mostu (po stronie Śródmieścia) prace przy nawierzchni wykonał deweloper, który wybudował tam nowoczesne budynki.
Według staromiejskiego wzoru przebudowanych zostało do tej pory kilka innych odcinków chodników w Śródmieściu, m.in. na ul. Śniadeckich, Pomorskiej, Mazowieckiej czy ks. Piotra Skargi, czy Grudziądzkiej.
Warto wiedzieć
Ulica Królowej Jadwigi wytyczona została w roku 1860. W latach 1861-1865 w osi ulicy powstał pierwszy łukowy, trójprzęsłowy ceglany most na Brdzie, któremu nadano nazwę Viktoriabrücke, zmienioną w 1920 roku na most Królowej Jadwigi. W latach 1912-13 most przebudowano i nadano mu formę obiektu jednoprzęsłowego.
Początkowo ulica prowadziła od ul. Dworcowej do ul. Garbary. Dopiero w latach 70. XX wieku po zasypaniu części Starego Kanału Bydgoskiego wydłużono ją do ul. F. Focha. Zabudowana jest przede wszystkim cennymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku.
W ostatnich prawie wszystkie budynki zyskały odnowione fasady. Prowadziliśmy również prace remontowe przy balustradach mostu oraz na przyległych bulwarach. W 2021 roku przy ulicy otwarta została nowa „Astoria” z olimpijskim basenem.