logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kulturalne zakończenie sezonu




Bydgoskie instytucje kultury zapraszają na ostatnie koncerty i spektakle przez zakończeniem tegorocznego sezonu artystycznego. To był bardzo owocny sezon; setki godzin spędzonych na scenie, wcześniej setki godzin na próbach i w efekcie kilka premier – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, na które przybyły tysiące bydgoszczan. Kolejny sezon artystyczny rozpocznie się – standardowo – po wakacjach.


Oera Nova: tanecznie i z rozmachem

65.sezon artystyczny w Operze Nova zakończą trzy przedstawienia baletu „Alicja w Krainie Czarów”,  w choreografii Roberta Bondary. W postać Alicji wcieli się Abigail Cockrell. Jako Walet Kier wystąpi Rafał Tandek. Białym Królikiem będzie Martin Kastl. Po raz pierwszy jako Królowa Kier - Arisa Suzuki, jako Kapelusznik- Martin Hammer, jako Marcowy Zając- Mariusz Kowalczyk. Orkiestrę Opery Nova prowadzić będą: Jacek Brzoznowski (w piątek i niedzielę) oraz Jagoda Brajewska (w sobotę). 

„Alicję w Krainie Czarów” obejrzymy 24 i 25 czerwca o godz. 19:00 oraz 26 czerwca o godz. 18:00. 

Balet, oprócz pracy nad „Alicją…” ma okazję doskonalić swe umiejętności pod okiem Paula Chalmera, który ponownie  gości w Operze Nova. Ten znakomity choreograf czuje się tu jak w domu, dla bydgoskiej sceny zrealizował dwa balety: "Dziadka do orzechów" do muzyki Piotra Czajkowskiego i "Romea i Julię" Sergiusza Prokofiewa. Paul Chalmer aktualnie prowadzi lekcje baletowe dla bydgoskiego zespołu. Miejmy nadzieję, że wizyta zaowocuje kolejną współpracą.

Jeszcze przed wakacjami Opera Nova przedstawi program XXVIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego. 

Zespoły artystyczne Opery Nova rozpoczną w lipcu przerwę urlopową, do pracy powrócą 16 sierpnia. Bilety na spektakle nowego sezonu w sprzedaży  do końca czerwca br. i  ponownie od 1 sierpnia ( w godz. 9-15).

Alicja w Krainie Czarów
24 czerwca, godz. 19:00
25 czerwca, godz. 19:00
26 czerwca, godz. 18:00

Filharmonia Pomorska: symfoniczne zakończenie sezonu

Filharmonia Pomorska zaprasza na symfoniczne zakończenie sezonu, w 100. rocznicę powstania w Bydgoszczy Towarzystwa Muzycznego. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Pawła Kapuły. Na fortepianie - Can Çakmur. Koncert poprowadzi sam dyrektor Filharmonii, Maciej Puto. W repertuarze usłyszymy utwory: Franz Liszt – II Koncert fortepianowy A-dur oraz Antonin Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70. Start 24 czerwca o godz. 19:00.

II Koncert fortepianowy A-dur Franza Liszta składa się z sześciu nieprzerwanie wykonywanych ogniw, o zmiennym charakterze, ale połączonych tematycznie. Ze względu na swoją formę przyrównywany jest do poematu symfonicznego. W roli solisty zaprezentuje się Can Çakmur – zdobywca tytułu Młody Artysta Roku 2021 nadawanego przez ICMA (International Classical Music Awards).

VII Symfonia d-moll Antonina Dvořáka napisana została na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, które nadało kompozytorowi tytuł członka honorowego. Dvořák czuł się więc szczególnie zobligowany do napisania doskonałej kompozycji. Biograf Otakar Šourek, wybitny znawca twórczości Dvořáka, tak charakteryzuje VII Symfonię: Jego twórcza wypowiedź wznosi się na wyżyny, jakich w takiej sile i wielkości symfonicznej koncepcji i formy nigdy przedtem nie osiągnął (…) Poszczególne tematy posiadają prawdziwie symfoniczny nerw, który zasila je pełnią wyrazu i żywotną siłą oraz czyni podatnym do przetwarzania materiałem (…).

30 maja 2022 roku minęło sto lat  działalności Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. To cały wiek starań i zmagań o jakość życia muzycznego Bydgoszczy. To lata aktywności zawodowej i pozazawodowej muzyków i wielu ludzi różnych profesji – inżynierów, lekarzy, prawników, rzemieślników, urzędników… To epoka, w której pasjonaci sztuki muzycznej zaczynali od wspólnego muzykowania, walczyli o umuzykalnianie społeczeństwa, edukację najmłodszych, realizowali ambitne projekty artystyczne i popularyzatorskie, by podjąć się organizacji emblematycznej dziś dla miasta imprezy jaką jest Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego.

Koncert poprzedzony zostanie galą obchodów 100-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Muzycznego.

Koncert symfoniczny
24 czerwca, godz. 19:00


Teatr Polski: o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach

Srebrny glob to sztuka, która powstała na motywach powieści Jerzego Żuławskiego "Na srebrnym globie: rękopis z Księżyca". Żuławski w swojej młodopolskiej fantazji z 1902 roku opowiada o wyprawie pięciu śmiałków, umieszczonych w pocisku-kapsule kosmicznej, na księżyc. Spodziewają się oni dotrzeć na niewidoczną  stronę księżyca i stworzyć tam świat lepszy niż ziemski. Jednakże odcięci od łączności z ojczystą planetą i pozostawieni sami sobie dają początek plemieniu księżycowemu dalekiemu od ich marzeń. 

Spektakl „Srebrny glob" w reżyserii Michała Buszewicza przymierza się do wielkich narracji o zdobywcach, zwycięzcach i zbawicielach. Opowiada o próbach odcięcia się od ziemskich błędów i mimowolnym ich powtarzaniu. Przeciwstawia im narrację o chęciach, próbach i nieporadnościach, które swoje słabości próbują maskować wielkimi gestami.

W spektaklu wykorzystywane są elementy kostiumów autorstwa Magdaleny Łazarczyk ze spektaklu "Mur". W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Spektakl odbędzie się w pawilonie przy ul. Gdańskiej 47a – 24, 25 i 26 czerwca o godz. 19:00.

Srebrny glob
24 czerwca, godz. 19:00
25 czerwca, godz. 19:00
26 czerwca, godz. 19:00
Pawilon przy ul. Gdańskiej 47a

Teatr Kameralny: oczekiwanie na premierę… filmową

Teatr Kameralny zakończył sezon z dniem 21 czerwca. Teraz pracuje nad filmem dokumentalnym prezentującym teatralne archiwalia i historię budynku przy ulicy Grodzkiej. Premierę zobaczymy 10 września. W międzyczasie możemy oglądać wystawę towarzyszącą, przedstawiającą teatralną podróż w czasie – do 15 lipca na Placu Teatralnym.

Wystawa „Tu był i… będzie Teatr”
21 czerwca – 15 lipca, Plac Teatralny

Premiera filmu „Tu był i… będzie Teatr”: 10 września