logo miasta - trzy kolorowe spichrze
Translate:

Kolejny akord jubileuszu Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy




Obchodzące w tym roku 100-lat istnienia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy zaprasza w czwartek (16.11, godz. 17) bydgoszczan na koncert z tej okazji. Wystąpią bydgoscy muzycy. Wstęp wolny.


W 2023 roku obchodzimy 100-lecie istnienia Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Z tej okazji od stycznia br. odbywały się spotkania, prelekcje, czy uroczysty koncert połączony z galą, który odbył się we wrześniu w Filharmonii Pomorskiej. Honorowym gościem uroczystości była Irena Santor.
Teraz czas na uroczystość zamykającą obchody 100-lecia powstania TMMB. W sali koncertowej Collegium Copernicanum, przy ul. Kopernika 1 odbędzie się wyjątkowy koncert. W czwartek (16.11) o godz. 17 na scenie wystąpi zespół kameralny Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy oraz Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W programie znajduje się muzyka kameralna i symfoniczna. Publiczność usłyszy m.in. utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas wydarzenia zostaną również wręczone odznaczenia i medale. Wstęp wolny.

Warto wiedzieć

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy powołano do życia 2 lutego 1923 roku. To jedno z najstarszych stowarzyszeń w Polsce. Inicjatorem powołania TMMB był ówczesny prezydent Bydgoszczy Bernard Śliwiński, który został jego pierwszym prezesem. Już 1 lutego 1923 r. w lokalnych gazetach ukazała się jego odezwa do obywateli miasta. Spotkanie założycielskie rozpoczęło się 2 lutego o godz. 18 w bydgoskim ratuszu. Głównym zadaniem była troska o zieleń miejską. W Bydgoszczy zasadzonych zostało wiele drzew, założono nowe skwery. Ostatecznie, głównie z powodów finansowych rozwiązane zostało w 1898 r. Powstałe 25 lat później Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy za główny cel obrało sobie kwestię repolonizacji miasta, które dopiero co, po 148 latach, wróciło do Polski. Z czasem nadrzędnym celem stała się dbałość o estetykę i kulturę miasta. W 1927 r. właśnie m.in. z inicjatywy TMMB w Bydgoszczy odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Henryka Sienkiewicza. Sama uroczystość była wielkim wydarzeniem, które zgromadziło mnóstwo ludzi na czele z prezydentem RP Ignacym Mościckim. Także po II wojnie światowej Towarzystwo prężnie działało na rzecz miasta, jego tradycji i kultury. W 1946 r. na czele TMMB stanął prezydent Józef Twardzicki. Członkowie stowarzyszenie włączyli się w zagospodarowywanie zniszczonych w czasie wojny skwerów i parków. Z inicjatywy TMMB organizowane są liczne koncerty dla bydgoszczan. Co rocznie towarzystwo organizuje też kwestę na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii. Do dnia dzisiejszego kontynuowany jest powstały w 1923 r. konkurs "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni". Od 1999 r. na czele Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy stoi Jerzy Derenda, który w 2011 r. odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów. Wcześniej, bo w 2002 r. w 656 rocznicę nadania  Bydgoszczy praw miejskich, TMMB zostało uhonorowane  Medalem Kazimierza Wielkiego. Decyzją Rady Miasta rok 2023 ogłoszony został Rokiem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.